200 lat konserwacji
ZbioryWystawy i wnętrzaHistoriaDziałalność konserwatorskaEdukacjaBibliotekaE-muzeumDigitalizacja
Digizaurus - pierwszy tezaurus opracowany przez Międzymuzealną Grupę ds. Digitalizacji DigiMuz
A A A

Zajęcia w Muzeum w Stutthofie

W 2009 roku w ramach prac Międzymuzealnej Grupy ds. Digitalizacji DIGIMUZ rozpoczęto projekt, w którym uczestniczyły: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku oraz Muzeum Zamkowe w Malborku. Celem projektu było utworzenie tezaurusa z dziedziny materiał na potrzeby współpracujących ze sobą instytucji. Nikt z uczestników podjętej wówczas inicjatywy nie przypuszczał,  że realizacja tego zadania pochłonie blisko 4 lata.
 

Dziś, z nieskrywaną radością przedstawiamy Państwu owoc długich i pełnych wyzwań prac pn. "Digizaurus - słownik hierarchiczny pojęć opracowany na potrzeby Międzymuzealnej Grupy ds. Digitalizacji - kategoria: materiał". Mamy nadzieję, że to pierwszy z serii tezaurusów opracowanych przez DIGIMUZ, które dla jednoznacznej identyfikacji autorstwa określamy mianem Digizaurusów (połączenie członów słów DIGIMUZ i tezaurus).

Przedstawione rozwiązanie przeznaczone jest do zastosowania w systemach bazodanowych w muzealnictwie, a ściślej w elemencie metadanych "materiał" bądź "tworzywo". W słowniku występują również tworzywa przetworzone, dlatego należy je usunąć z tezaurusa przed użyciem na potrzeby elementu metadanych "surowiec".  Na chwilę obecną nie opracowano jeszcze wersji xml lub html.

Tezaurus ma strukturę otwartą i zgodnie z przyjętymi założeniami odpowiada zbiorom gromadzonym w trzech współtworzących słownik muzeach, co siłą rzeczy wpłynęło na bardzo konkretny dobór pojęć, które w przypadku innych instytucji mogą okazać się niewystarczające. Z tego względu dokument został udostępniony Państwu na zasadach licencji CC 3.0 - uznanie autorstwa i użycie niekomercyjne, co pozwoli dostosować zaproponowane rozwiązanie do własnych potrzeb.

Tezaurus posiada strukturę polihierarchiczną i został opracowany z uwzględnieniem polskiej normy dla tezaurusów monohierarchicznych (brak dotychczas w kraju normy dla struktury polihierarchicznej). Wypada zaznaczyć,  że jest to bodaj pierwszy w Polsce w pełni opracowany przez muzealników tezaurus, który został udostępniony w celu współtworzenia społeczeństwa informacyjnego zgodnie ze strategią Komisji Europejskiej.

Zapraszamy do zapoznania się z tezaurusem oraz o wszelkie uwagi związane z zaproponowanymi rozwiązaniami, a w szczególności wszelkie wychwycone przez Państwa błędy. Mamy świadomość, iż nie zdołaliśmy uniknąć pomyłek na blisko 270 stronach materiału, dlatego będziemy wdzięczni za wszelki odzew z Państwa strony. Nagromadzona wiedza posłuży do przygotowania aktualizacji, uwzględniającej również nowe tworzywa, które pojawią się w zbiorach do tego czasu.

Załącznik do pobrania:

Digizaurus_material_1.0 w formacie doc
Digizaurus_material_1.0 w formacie pdf

 

 
Digizaurus materiał
Dokumentacja procesu przygotowania tezaurusa z dziedziny materiał w latach 2009-2013
 

 

Prace nad tezaurusem w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Od lewej: Katarzyna Zielonka (MNG), Anita Nowacka (Muzeum Zamkowe w Malborku), Marcin Kłos (CMM) (2010-09-24) (fot. Marcin Mondzelewski)

 

Prace nad tezaurusem w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Od prawej: Katarzyna Zielonka (MNG), Anita Nowacka (Muzeum Zamkowe w Malborku), Marcin Kłos (CMM) (2010-09-24) (fot. Marcin Mondzelewski) 

 

Prace nad tezaurusem w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Od lewej: Magdalena Mielnik (MNG), Katarzyna Zielonka (MNG), Marcin Kłos (CMM) (2011-03-04) (fot. Marcin Mondzelewski)

 

Prace nad tezaurusem w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Od lewej: Magdalena Mielnik (MNG), Marcin Kłos (CMM), Marcin Mondzelewski (MNG) (2011-03-04) (fot. Katarzyna Zielonka)