200 lat konserwacji
ZbioryWystawy i wnętrzaHistoriaDziałalność konserwatorskaEdukacjaBibliotekaE-muzeumDigitalizacja
Kolekcja Militariów
A A A

 

Rząd koński, warsztat ormiański, Lwów, schyłek XVII w.

 
Rząd koński, warsztat ormiański, Lwów,
schyłek XVII w. 

Malborska kolekcja militariów liczy ponad 650 obiektów zgromadzonych w zespołach obejmujących uzbrojenie ochronne, zaczepne, oporządzenie jeździeckie oraz varia, w skład których wchodzą różnego rodzaju utensylia strzeleckie, takie jak prochownice, ładownice, pociski i formy do odle­wania kul. Są to zabytki datowane od późnego średniowiecza po przełom XIX i XX wieku, a pochodzące głównie z warsztatów europejskich, jest jednak w kolekcji zbiór militariów orientalnych, którego tradycja pocho­dzi w tzw. okresu Steinbrech­towskiego.

Do najcenniejszych zabytków oręża w kolekcji malborskiej należy m. in. średniowieczna łebka z 2. poł. XV w.,  fragmenty zbroi typu maksymiliańskiej z hełmem opatrzonym zasłoną miechową – datowane na 1. poł. XVI w. oraz półtoraręczny miecz rycerski z głowicą dekorowaną krzyżami z lat 1340–1400

Szczególną ozdobą kolekcji ręcznej broni palnej, wśród kilkudziesięciu tego rodzaju zabytków, są arcydzieła sztuki rusznikarskiej: dwie strzelby myśliwskie cieszynki, pistolet-półhak z herbem Wazów i Rzeczypospolitej Obojga Narodów (z Orłem i Pogonią litewską), wykonany przez norymberskich mistrzów ok. 1600 r., a także para pistoletów hiszpańskich pochodzących z warsztatu nadwornego królewskiego rusznikarza Jose Cano z Madrytu, przed 1750 r.

 

Zbroja płytowa typu maksymiliańskiego, Norymberga?, 1. poł. XVI w.

Zbroja płytowa typu maksymiliańskiego, Norymberga?, 1. poł. XVI w.

 

Zobacz zdjęcia kolekcji