PLENDE
unesco logo kwidzyn
Muzeum
w Kwidzynie
youtube
Ośrodek konferencyjny KARWANSezon letniMarco PoloWystawa "Sztuka jest KUL zbiory Muzeum Katolickiego  Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Malborskim Zamku"

Wydarzenia / „Glina w obiektach zabytkowych – ochrona i konserwacja” dzień 2

„Glina w obiektach zabytkowych – ochrona i konserwacja” dzień 2„Glina w obiektach zabytkowych – ochrona i konserwacja” dzień 2„Glina w obiektach zabytkowych – ochrona i konserwacja” dzień 2„Glina w obiektach zabytkowych – ochrona i konserwacja” dzień 2

Wczorajszy, drugi dzień obrad konferencji „Glina w obiektach zabytkowych. Ochrona i konserwacja” toczył się w sesji tematycznej „Konserwacja obiektów konstrukcji mieszanej: glina/drewno” i był równie owocny jak pierwszy. Wygłoszono 9 referatów prezentujących w niezwykle ciekawy, fachowy i bogato ilustrowany sposób przykłady realizacji konserwatorskich z użyciem tradycyjnych tynków i polep glinianych. W ponad godzinnej konstruktywnej i gorącej dyskusji, która miała miejsce po zakończeniu ostatniego wystąpienia, poruszono temat złego stanu zachowania tradycyjnego budownictwa z użyciem gliny w naszym kraju, braku odpowiedniego nadzoru ze strony służb konserwatorskich oraz zanikania zawodów rzemieślniczych, których przedstawiciele posiadali odpowiednie umiejętności umożliwiające na odtworzenie dawnych technik budowlanych i technologii izolacyjnych z użyciem gliny. Wskazano też na konieczność edukowania min. właścicieli zabytków, którzy niejednokrotnie celowo doprowadzają do ich zniszczenia, nie zdając sobie sprawy z wartości prezentowanej przez tradycyjnie budowane obiekty.