PLENDE
unesco logo kwidzyn
Muzeum
w Kwidzynie
youtube
jarmark starociKonkurs edukacyjnyOśrodek konferencyjny KARWAN

Wystawy i wnętrza / Kościół zamkowy pw. NMP

 

Kaplica zamkowa istniała od pierwszej fazy budowy zamku w końcu XIII w. W związku ze zmianą funkcji i podniesieniem znaczenia twierdzy po przeniesieniu do Malborka stolicy państwa w 1309 r., zajmująca jedynie połowę skrzydła pierwsza kaplica uległa przedłużeniu – od wschodu dobudowano do niej prezbiterium z wielobocznym zamknięciem. Data zakończenia budowy bardziej okazałej kaplicy – 1344 r. –  utrwalona została napisem konsekracyjnym we wnętrzu.

 

 Wnętrze kościoła – widok na wschód      Wnętrze kościoła – widok na zachód
Wnętrze kościoła – widok na wschodnią i na zachodnią stronę

 

Najważniejszym elementem zewnętrznej dekoracji był olbrzymi posąg Marii z Dzieciątkiem (ponad 8 metrów wysokości), odlany segmentami z tzw. sztucznego kamienia we wschodniej wnęce prezbiterium. Figurę wykonano około 1340 r. i bogato polichromowano; kilkadziesiąt la później została dodatkowo obłożona barwną mozaiką przez mistrzów weneckich.


 

Złota Brama

Złota Brama

Najwspanialszym zachowanym przykładem plastyki architektonicznej jest Złota Brama, wykonana w końcu XIII wieku jako główne wejście do kościoła zamkowego. Brama świątyni – symbol wejścia do Nieba i obietnica sprawiedliwości – została ozdobiona płaskorzeźbionymi motywami figuralnymi i roślinnymi, wyrażającymi ideę Sądu Ostatecznego z przypowieścią o Pannach Roztropnych i Nieroztropnych. Treść wzbogacił wątek apokaliptyczny wyrażony przez liczne stwory fantastyczne, wplecione w bogatą dekorację roślinną kapiteli i archiwolt.

 

 


W wyniku działań wojennych w 1945 roku Kościół Zamkowy doznał poważnych uszkodzeń – prace przy jego konserwacji trwają do dziś.

 

Wnętrze kościoła – widok współczesny    Wnętrze kościoła – widok współczesny
Wnętrze kościoła – widok współczesny