PLENDE
unesco logo kwidzyn
Muzeum
w Kwidzynie
youtube
Ośrodek konferencyjny KARWANSztuka jest KULKonkurs edukacyjnyKup bilet on-line

Wystawy i wnętrza / Sala Narożna pod Kościołem – Wystawa archeologiczna

Prusowie. Życie i kultura mieszkańców średniowiecznej Pomezanii w XII-XV wieku.

 

Prusowie. życie i kultura... – wystawa
Prusowie. życie i kultura... – wystawa

 

Prusowie. Plakat
Prusowie. Plakat
 

Ekspozycja archeologiczna prezentuje zagadnienia związane z osadnictwem, gospodarką i kulturą mieszkańców jednego z plemion pruskich w dobie ekspansji Zakonu Krzyżackiego na terenie Pomezanii (XII-XV w.). Wystawa prezentuje materialne ślady kontaktów Prusów z Krzyżakami pozyskiwane podczas wieloletnich badań archeologicznych. Osią ekspozycji jest bardzo bogaty materiał zabytkowy pozyskany z wykopalisk na osadzie w Białej Górze, którą interpretuje się jako historyczny Zantyr. Poprzez przedmioty znalezione w trakcie badań archeologicznych poznajemy kulturę materialną i duchową mieszkańców, jednocześnie uzupełniając i konfrontując wiedzę, znaną wcześniej ze źródeł pisanych.

 

        
   

     Obiekt z wystawy

 

Ekspozycja podzielona jest na kilka bloków tematycznych obrazujących różne aspekty życia w średniowieczu. Prezentowane są przede wszystkim narzędzia codziennego użytku w gospodarstwie domowym, takie jak naczynia, noże, sierpy, nożyce, przęśliki. Elementy średniowiecznego stroju reprezentowane są przez ozdoby, takie jak paciorki, obrączki, różnego typu sprzączki i zakończenia pasa. Ponadto ekspozycja prezentuje broń, należącą do różnych typów i rodzajów, poczynając od topora, a kończąc na grotach i bełtach kuszy, uzbrojenie ochronne (fragment zbroi płytkowej) i oporządzenie jeździeckie (ostrogi).
 

 

Obiekt z wystawy
 
 
Bliskość wody odgrywała dużą rolę w życiu mieszkańców Pomezanii, dlatego też jest ona głównym aspektem wystawy, który będzie powracał w prawie wszystkich elementach ekspozycji. Miała ona wpływ m. in. na rozwój rybołówstwa i szkutnictwa. Chociaż w średniowieczu były to zajęcia dodatkowe, odgrywały dużą rolę w rejonach nadmorskich i w pobliżu cieków wodnych. Na wystawie zaprezentowane zostaną rożnego rodzaju haczyki na ryby i ciężarki sieciowe. Jednym z elementów ekspozycji będą zabytki, które w średniowieczu funkcjonowały w wymianie towarowej, ilustrujące kontakty z ośrodkami zewnętrznymi oraz środki płatnicze.

 
 

 
Pieczęć