PLENDE
unesco logo kwidzyn
Muzeum
w Kwidzynie
youtube
UNESCO transmisjaNocne ZwiedzanieUNESCOAplikacja mobilna

Wystawy i wnętrza / Wystawa broni i uzbrojenia

 

Wystawa broni i uzbrojenia

Wystawa broni i uzbrojenia

Na pierwszej kondygnacji skrzydła wschodniego Zamku Średniego zgromadzono militaria. Są to zabytki, które gromadzono na Zamku od połowy XIX w. Większość okazów bogatego zbioru liczącego kilkanaście tysięcy eksponatów uległa zniszczeniu lub rozproszeniu w końcowej fazie II wojny światowej. Eksponaty obecnie zgromadzone na wystawie należą do zbiorów utworzonych od podstaw w 1961 r., kiedy to założono Muzeum.

 

Wystawa zabytkowego oręża obejmuje wiele cennych okazów z okresu od czasów średniowiecza aż do ubiegłego stulecia. Składają się na nią miecze średniowieczne, rapiery, szpady, arkebuzy, muszkiety i pistolety oraz uzbrojenie ochronne, hełmy, kirysy i zbroje. Wśród prawdziwych rarytasów wyróżniają się napierśniki zbroi turniejowych z XVI w., płytowy półzbrojek jeździecki z XVII stulecia, przykłady myśliwskiej broni palnej z XVII i XVIII w., pistolety puffery z XVI w., strzelby cieszynki z XVII w.

 

Prezentowanych jest tu kilka zagadnień związanych z militariami: wyprawy wojenne krzyżaków na teren Prus Wschodnich (tzw. rejzy na Litwę i Żmudź), obyczajowość stanu rycerskiego (turnieje, ceremonie pasowania na rycerza, ćwiczenia, myślistwo) oraz regularne wojny i oblężenia, odnoszące się do militarnych zmagań Królestwa Polskiego z Zakonem w XV wieku.

 

Wystawa Broń i Barwa
Wystawa Broń i Barwa