PLENDE
unesco logo kwidzyn
Muzeum
w Kwidzynie
youtube
Wystawa "Sztuka jest KUL zbiory Muzeum Katolickiego  Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Malborskim Zamku"Ośrodek konferencyjny KARWANKrzyżem i mieczem - światło i dźwiękjarmark staroci

Zbiory / Kolekcja Ceramiki

 

Waza z pokrywą na ażurowej, drewnianej podstawie, fajans, po 1775 r.

Waza z pokrywą na ażurowej,
drewnianej podstawie,
fajans, po 1775 r.

 

Kolekcja liczy ponad 500 sztuk naczyń ceramicznych różnego rodzaju i przeznaczenia, datowanych na okres od późnego średniowiecza po XX w. Początkowo muzeum gromadziło okazy porcelany z polskich, XIX-wiecznych manufaktur; z czasem jednak zaczęło kupować ceramikę użytkową zarówno z polskich jak i europejskich warsztatów oraz fabryk fajansu.

Wśród eksponatów z porcelany na szczególną uwagę zasługuje spory zestaw naczyń z polskich manufaktur porcelany w Korcu i Baranówce. Ciekawy i urozmaicony jest zespół polskich wyrobów garncarskich oraz fajansów z takich ośrodków jak Gdańsk, Chodzież, Ćmielów, czy Włocławek.
 
W kolekcji malborskiej znajduje się również bardzo interesujący i okazały zespół majolik nieborowskich z prywatnej manufaktury księcia Michała Radziwiłła. Pośród fajansów europejskich w malborskiej kolekcji dominują naczynia z manufaktur niemieckich i holenderskich (przede wszystkim z Delft). Odrębny zbiór stanowią kamionkowe naczynia i plastyka zwierzęca z Królewskiego Warsztatu Terakoty i Majoliki w Kadynach nad Zalewem Wiślanym, który założył, w swoich włościach w Prusach, Wilhelm II, cesarz Niemiec.
 
 

 

 

Talerz dekoracyjny, typu crespina, fajans, ok. 1700 r.
          Talerz dekoracyjny
        typu crespina, fajans, ok. 1700 r.
Warto przeczytać:
 
► Porcelana polska. Korzec i Baranówka, katalog, Malbork 1973
► Jastrzembska U., Fajans polski XVIII-XIX w., (katalog zbiorów), Malbork 1985
► Polski fajans w zbiorach Muzeum Zamkowego w Malborku, (katalog), oprac. U. Jastrzembska,
      red. B. Pospieszna, Malbork 2004