PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Skarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w MalborkuWystawa Malbork między sacrum a politykąRusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"Muzeum Zamkowe w Malborku, Ośrodek Konferencyjny Karwan, 28-29 września 2022      Konferencja  „Średniowieczne i nowożytne zamki – granice i formy ochrony w XXI wieku”      Organizatorzy:  Muzeum Zamkowe w Malborku Polski Komitet

Edukacja muzealna / Malborscy Świadkowie Historii


Jest to projekt historyczny realizowany przez Malborskie Centrum Kultury i Edukacji w Malborku oraz Muzeum Zamkowe w Malborku mający na celu przybliżenie historii powojennej miasta Malborka oraz losów jego mieszkańców, którzy zamieszkali tutaj po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku.

Przedsięwzięcie realizowane jest w formie wywiadów radiowych nagrywanych przez dziennikarzy Radia Malbork. Bohaterami ich są mieszkańcy miasta często doświadczeni przez różnorodne czasem tragiczne w skutkach wydarzenia. Opowiedziane przez nich samych relacje z ich życia, w połączeniu z autentycznymi faktami historycznymi ożywiają historię opisaną w podręcznikach szkolnych a nawet opracowaniach naukowych.
Pragniemy ocalić od zapomnienia i utrwalić na ścieżce dźwiękowej losy zwykłych ludzi, którzy po trudnych latach wojny zakorzenili się na nowo w miejscu dotąd nieznanym i dalekim. Przez wiele lat budowali tożsamość swojej małej ojczyzny.

Zgromadzony w ramach projektu materiał dokumentalny zostanie opracowany i zapoczątkuje zdygitalizowane archiwum miasta Malborka.
Audycja radiowa z realizacji projektu Malborscy Świadkowie Historii zostanie wyemitowana przez Radio Malbork we wrześniu 2013 roku.
 

* * *

Poniżej przedstawiamy fotografie osób, które wzięły udział w projekcie.
 

Malborscy Świadkowie Historii

Regina Krzos razem z małżonkiem, działaczka organizacji związku Polaków Młody Las

Malborscy Świadkowie Historii

Arkadiusz Binebesel razem z Jolantą Justa, organizatorką przedsięwzięcia ze strony Muzeum Zamkowego w Malborku

Malborscy Świadkowie Historii

Antoni i Maria Ganczewscy, wieloletni przewodnicy oprowadzający po zamku w Malborku

(autorzy fotografii: J. Justa,  L. Okoński)

NS