W dniu 29 maja 2014 roku odbędzie się w Muzeum Zamkowym w Malborku konferencja naukowa zatytuowana „Żuławy w 1945 roku”. Organizatorami przedsięwzięcia są Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Stutthof w Sztutowie oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Konferencję podzielono na dwie sesje. Pierwsza z nich została poświęcona działaniom wojennym. W tej części konferencji wysłuchamy następujących referatów:
- „Operacja pomorska Armii Czerwonej na Żuławach w 1945 roku”, Wojciech Łukaszun, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
- „Walki 321. Dywizji Strzeleckiej o opanowanie Żuław Elbląskich w styczniu 1945 roku”, Tomasz Gliniecki, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
- „Drogi ewakuacji ludności niemieckiej przez Żuławy na przełomie 1944/45 roku, Marcin Westphal, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
- „Malbork 1945. Raport z oblężenia”, Ryszard Rząd, Muzeum Zamkowe w Malborku
-„Polscy sportowcy w Sztutthofie w 1945 roku”, prof. dr hab. Waldemar Moska, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. J. Śniadeckiego w Gdańsku
-„Mierzeja Wiślana w działaniach wojennych w 1945 roku”, prof. dr hab. Wiesław Łach, Uniwersytet Warmińsko- Mazurski w Olsztynie.
Druga część konferencji opowiadać będzie o sytuacji ludności na Żuławach po wkroczeniu Rosjan do końca 1945 roku. Wysłuchamy w niej nastepujacych referatów:
- Bartłomiej Garba, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Sytuacja ludności na Żuławach po wkroczeniu Rosjan do końca 1945 roku
-„Niemcy w gminie Stutthof/Sztutowo w 1945 roku”, Marcin Owsiński, Muzeum Sztutthof w Sztutowie
- „Straty w gospodarce rolnej na Żuławach w 1945 roku”, prof. dr hab. Mirosław Golon, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, IPN oddział w Gdańsku
-„Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Malborku”, Marzena Kruk, Instytut Pamięci Narodowej, oddział w Gdańsku
-„Osadnicy na ziemi malborskiej w 1945 roku. Zmiany ludnościowe oraz kształtowanie się życia społecznego”, Jolanta Justa, Muzeum Zamkowe w Malborku
-„Okręgowa Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich w Gdańsku wobec zbrodni na Żuławach”, Łukasz Jasiński, Muzeum II Wojny Światowej.
W trakcie konferencji „Żuławy w 1945 roku” zostanie otwarta wystawa czasowa przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku pt. „Żołnierska dola. Życie codzienne żołnierzy w czasie II wojny światowej”.
Wystawa przedstawia prozę codziennego, frontowego życia oraz losy żołnierzy służących w kilku armiach walczących w największym konflikcie zbrojnym XX wieku. Twórcy wystawy za pomocą eksponatów, dokumentów i fotografii, dotąd w większości niepublikowanych ukazują aspekty żołnierskiej służby, widzianej nie tylko z perspektywy pola walki. Poza regulaminowym umundurowaniem, wyposażeniem i uzbrojeniem oddziałów polskich, niemieckich, sowieckich, japońskich i amerykańskich na wystawie będzie można zobaczyć osobiste przedmioty żołnierzy, często wykonane własnoręcznie lub zdobyte na wrogu. Ekspozycja opowiadać będzie również o tym, czym żołnierze zajmowali się w chwilach wolnych od walki, jak odpoczywali, czym się interesowali, jak dbali o zdrowie, wygląd i higienę.
Na wystawie publiczność będzie mogła zapoznać się z różnymi postawami wojskowych. Zarówno z tymi, które prowadziły do popełnienia zbrodni wojennych i bestialstwa wobec ludności cywilnej, jak i z tymi, z których wynika bohaterstwo i szlachetność.
Wystawa czasowa będzie eksponowana do połowy września 2014 roku w sali siedmiofilarowej na Zamku Średnim w Malborku.
Dyrekcja Muzeum Zamkowego w Malborku, Muzeum Sztutthof w Sztutowie oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku serdecznie zaprasza na otwarcie konferencji i wystawy w dniu 29 maja br. w godz. od 10 do 14.00 w zamku w Malborku.
Opracowanie tekstu:
Jolanta Justa, Muzeum Zamkowe w Malborku
Marcin Westphal, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Program Konferencji (jpg) - pobierz
Zaproszenie na Konferencje (jpg) - pobierz
Organizatorzy: