Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich
po raz pierwszy w wirtualnej odsłonie
- podsumowanie programu 2020
Niezwykle popularny program Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich, w którym po raz pierwszy udział wzięło Muzeum Zamkowe w Malborku, zaistniał w tym roku wyłącznie w przestrzeni internetowej. Ze względu na zagrożenie pandemiczne, pięć Rezydencji Królewskich podjęło się trudnego zadania przeniesienia wszystkich aktywności do rzeczywistości wirtualnej. I tak w ciągu zaledwie jednego miesiąca prawie 1,5 miliona osób wzięło udział w interaktywnych webinariach online, historycznej debacie oraz w spacerach wirtualnych ze znaną aktorką Małgorzatą Kożuchowską odwiedzając Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Zamkowe w Malborku oraz Muzeum Okręgowe w Zamku Królewskim w Sandomierzu. W tym samym czasie ponad 15 000 uczniów szkół podstawowych i średnich uczestniczyło w darmowych wirtualnych lekcjach przybliżających polską historię i kulturę.
Na tak duże zainteresowanie wpłynęła współpraca wszystkich partnerów programu, zamieszczających na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych materiały wideo dotyczące poszczególnych wydarzeń. Darmowy Listopad to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych, którego organizatorem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, mające na celu promocję siedzib polskich monarchów, zabytków i muzealnych zbiorów przyciągające co roku do muzeów wielu odwiedzających zarówno dzieci, młodzież jak i seniorów. Tym razem wszyscy spotkali się w wirtualnej rzeczywistości.
Największym zainteresowaniem wśród internautów cieszył się cykl webinariów online Tu dzieje się historia oraz wirtualne spacery, podczas których kustosze muzeów oraz historycy odkrywali przed widzami Królewskie Skarby znane i nieznane Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Zamkowego w Malborku oraz Zamku Królewskiego w Sandomierzu. Filmowe podsumowanie tych spacerów jest dostępne w sieci pod adresem https://fb.watch/294ULdM-t8/
Wszystkie webinaria, historyczna debata, wirtualne spacery z poszczególnych Rezydencji Królewskich będą jeszcze dostępne do końca grudnia na stronach internetowych i profilach facebook rezydencji:
Muzeum Zamkowe w Malborku
https://zamek.malbork.pl/wydarzenia/akcja-darmowy-listopad-rezydencjach-krolewskich-online-zwiedzaj-wirtualnie-743
Zamek Królewski w Warszawie
https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/aktualnosci/darmowy-listopad-online-2020
Zamek Królewski na Wawelu
https://wawel.krakow.pl/cykl/darmowy-listopad-online
Muzeum Łazienki Królewskie
https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/aktualnosci/darmowy-listopad-2018-w-lazienkach-krolewskich
Muzeum Okręgowe w Zamku Królewskim w Sandomierzu
http://www.zamek-sandomierz.pl/547-darmowy-listopad-w-rezydencjach-krolewskich-online
Organizatorzy programu wyrażają przekonanie, że program Darmowy Listopad wzmacnia markę Rezydencje Królewskich i zwiększa dostępność do dóbr kultury i – jak zapowiedział podczas inauguracji programu prof. Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – do następnych edycji dołączać będą kolejni partnerzy tego programu.
Dzięki wirtualnej aktywności, nowym technologiom i działaniom w social media Rezydencje Królewskie
stworzyły w ramach programu Darmowy Listopad nową platformę edukacji i prezentacji sztuki, dostępną o każdej porze z każdego miejsca.
Muzeum Zamkowe w Malborku dołącza do akcji „Darmowy listopad” 2020, jednego z najważniejszych projektów promującego zabytki i zbiory muzealne w Polsce, który w tym roku wyjątkowo realizowany będzie w sieci.
20 listopada odbyła się debata online "Rezydencje królewskie. Oficjalne i letnie" - ZOBACZ DEBATĘ ONLINE
W spotkaniu udział wzięli reprezentanci pięciu Rezydencji Królewskich
• dr hab. Janusz Trupinda, Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku,
• dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ, Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu
• prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie,
• prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer, Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie,
• dr hab. Tomisław Giergiel, Kierownik Działu Historycznego Zamku Królewskiego w Sandomierzu.
__________________________________________________________
Webinaria - Tu dzieje się historia
"Wizyty królewskie w Malborku" prowadzony przez Dr Rafała Panfila, Aduinkta w Dziale Historii w Muzeum Zamkowym w Malborku oraz Agnieszkę Kowalską, Zastępcę Dyrektora ds. naukowo-konserwatorskich w Muzeum Zamkowym w Malborku - ZOBACZ WYKŁAD ON-LINE
__________________________________________________________
Wirtualne zwiedzanie Królewskie skarby znane i nieznane – odkryjmy razem będzie poświęcone:
6 listopada Zamkowi Królewskiemu w Warszawie - ZOBACZ WIRTUALNY SPACER
9 listopada Muzeum Łazienkom Królewskim w Warszawie - ZOBACZ WIRTUALNY SPACER
13 listopada Muzeum Zamkowemu w Malborku - ZOBACZ WIRTUALNY SPACER
16 listopada Zamkowi Królewskiemu na Wawelu - ZOBACZ WIRTUALNY SPACER
23 listopada Zamkowi Królewskiemu w Sandomierzu - ZOBACZ WIRTUALNY SPACER
ZOBACZ PODSUMOWANIE WSZYSTKICH WIRTUALNYCH SPACERÓW Z UDZIAŁEM MAŁGORZATY KOŻUCHOWSKIEJ
Zapraszamy do obejrzenia materiału video z konferencji prasowej prezentującej założenia programu:
ABY OBEJRZEĆ KONFERECJĘ PRASOWĄ KILKNIJ TUTAJ
Konferencja prasowa transmitowana była z Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie, podczas której zostanie zainaugurowana tegoroczna edycja programu Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich – w tym roku wyjątkowo w odsłonie online.
W spotkaniu udział wzięli:
\\
Kontynuowana od 2012 roku akcja Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich, której organizatorem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu to jedno z najważniejszych wydarzeń promujących siedziby polskich monarchów, zabytki i muzealne zbiory. Jej celem jest edukacja poprzez sztukę, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze, szczególnie wśród dzieci, młodzieży i seniorów.
„Muzeum Zamkowe w Malborku bierze udział w akcji po raz pierwszy. Celem przystąpienia Muzeum do akcji MKiDN jest rozpropagowanie wiedzy o okresie nowożytnym, kiedy pokrzyżacki zamek był twierdzą Rzeczypospolitej i rezydencją królów polskich. Dlatego oprócz wirtualnego spaceru prezentującego naszą stałą ofertę wystawienniczą będziemy także realizować projekt edukacji online, związany z nowożytną historią zamku.” tłumaczy dr hab. Janusz Trupinda, Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.
W ramach akcji „Darmowy listopad” będzie można wziąć udział w wirtualnym spacerze po Muzeum Zamkowym w Malborku, który zaprezentujemy Państwu w social mediach w dniu 13 listopada 2020, który poprowadzi Arkadiusz Dzikowski w stroju szlacheckim. W takcie spaceru wirtualnie będzie można zobaczyć między innymi wystawę militariów – część nowożytna (Malbork jako arsenał Rzeczypospolitej), Pałac Wielkich Mistrzów (pełniący funkcję siedziby królewskiej) i wystawę czasową „„In aurum pondere suo/Na wagę złota” – wystawę kolekcji XVI- i XVII-wiecznych tapiserii praz XVIII-wiecznych pasów kontuszowych, zbiorów pochodzących z terenów Rzeczypospolitej. Gościem towarzyszącym użytkownikom on-line w takcie spaceru będzie Pani Małgorzata Kożuchowska. 12 listopada w ramach programu będzie można obejrzeć specjalny wykład w formie webinarium „Wizyty królewskie na zamku w Malborku” prowadzony przez dr Rafała Panfila w dniu 12 listopada 2020. Natomiast 29 listopada zapraszamy na debatę on-line, „Rezydencje królewskie oficjalne i letnie” w której udział wezmą przedstawiciele instytucji tegorocznej edycji programu „Darmowy listopad”.
LISTOPAD W MUZEUM ZAMKOWYM W MALBORKU:
• Interdyscyplinarny projekt „Bilde von Prage. Czeska rzeźba stylu pięknego około 1400 w państwie krzyżackim w Prusach” – relacja ze spotkania międzynarodowego zespołu badaczy
Otwarta 18 października 2020 wystawa „Bilde von Prage. Czeska rzeźba stylu pięknego około 1400 w państwie krzyżackim w Prusach” w Muzeum Zamkowym w Malborku jest zwieńczeniem interdysplinarnego projektu , który dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technik pozwala nam na świeże spojrzenie na unikalne zabytki z okresu średniowiecza. Na wystawie zaprezentowane zostaną rzeźby kamienne, które powstały około 1400 roku, a ich pochodzenie badacze łączą z pracą twórców czeskich. Kilka figur zostało zinwentaryzowanych techniką skanowania 3D, co pozwoliło na ich digitalizację. Pieta z kościoła św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim oraz znajdująca się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku figura św. Elżbiety zostały poddane pracom konserwatorskim, podczas których badacze częściowo pozbyli się wielowiekowych zabrudzeń i na nowo odkryli ich piękno. Zbadanych zostało kilkanaście zabytkowych rzeźb zachowanych do dzisiaj w muzeach i kościołach Pomorza i ziemi chełmińskiej. Analizie poddane zostały techniki ich wykonania, materiał z jakiego zostały wyrzeźbione oraz ich forma i pierwotna funkcja. W listopadzie zaprezentujemy relację ze spotkania badaczy w Muzeum Zamkowym w Malborku, podczas którego mieli okazję zapoznać się z wystawą i przeprowadzić analizę wybranych eksponatów oraz opowiedzieć o ich historii i znaczeniu. Materiał dostępny będzie on-line w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej Muzeum.
• Spektakl „Krzyżacy” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego on-line – wyjątkowy projekt Muzeum Zamkowego w Malborku i Teatru Miniatura w ramach Teatr Polska
W listopadzie w ramach programu Teatr Polska doszło do niezwykłego spotkania dwóch światów – teatru i muzealnictwa. We wnętrzach Muzeum Zamkowego w Malborku zespół Teatru Miniatura wystawił spektakl lalkowy „Krzyżacy” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego. Spektakl planowany był jako niezwykły pokaz dla widzów przestrzeni twierdzy malborskiej, jednak obostrzenia związane z COVID-19 sprawiły, że organizatorzy zdecydowali się na rejestrację tego wydarzenia i udostępnienie jej w sieci szerszej publiczności. to pierwsza adaptacja powieści Sienkiewicza w formie teatru lalkowego, który pozwala na interesujące i pełne jej przedstawienie – z wielością miejsc akcji, osób, z polowaniami na niedźwiedzia i tura czy wreszcie z wielką, finałową bitwą pod Grunwaldem. Spektakl wyreżyserował uznany dramaturg i reżyser Jakub Roszkowski, a scenografię i lalki zaprojektował jeden z najbardziej cenionych współczesnych polskich scenografów Mirek Kaczmarek. Przedstawienie otrzymało I nagrodę XXVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu, nagrodę publiczności 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych KLASYKA POLSKA oraz nagrodę VII Międzynarodowego Festiwalu Teatralna Karuzela „za odnalezienie w klasyce współczesnych kontekstów, bliskich naszym czasom bohaterów, a przede wszystkim siłę ostatniej sceny”.
• Lekcje muzealne on-line:
W listopadzie Muzeum Zamkowe w Malborku udostępni zarejestrowane w przestrzeni wystawienniczej zamku w Malborku oraz oddziałów Zamek w Kwidzynie i Zamek w Sztumie lekcje muzealne online:
- od 10 listopada 2020 r. na stronie internetowej muzeum – www.zamek.malbork.pl - udostępnione zostaną lekcje muzealne towarzyszące trwającej wystawie czasowej „O niepodległą Polskę. Plebiscyt 1920 na Powiślu”. Opublikowane zostaną lekcje w następujących tematach:
- „Błękitna Armia generała Józefa Hallera” – materiał udostępniony zostanie w 3 częściach,
- „Banki Ludowe na Powiślu” – 3 części.
- w drugiej połowie listopada 2020 r. opublikowana zostanie na stronie Muzeum Zamkowego w Malborku lekcja muzealna poświęcona elementom uzbrojenia, prezentowanym na wystawie stałej „Oręż europejski na zamku w Malborku”.
• Wirtualny spacer po Muzeum Zamkowym w Malborku - #Zostanwdomu i zwiedzaj.
Muzeum Zamkowe w Malborku wpisując się w apel Pana Premiera Glińskiego i zainicjonowaną w kwietniu akcję #zostanwdomu prowadziło zintegrowaną akcje publikowania treści w mediach społecznościowych, której częścią był wirtualny spacer po twierdzy malborskiej. Muzeum prezentuje swoje zbiory, fakty i historię. Wirtualny spacer to także niepowtarzalna okazja by zwiedzić miejsca zazwyczaj niedostępne dla gości.
Wizyta w Muzeum Zamkowym w Malborku on-line dostępna jest pod tym linkiem: https://muzeumzamkowewmalborku.wkraj.pl/
Więcej informacji na temat realizacji projektu „Darmowy listopad” w Muzeum Zamkowym w Malborku:
Muzeum Zamkowe w Malborku: www.zamek.malbork.pl
Koordynator: Agnieszka Kowalska tel.+48 55 647 08 02 a.kowalska@zamek.malbork.pl