PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Odkryjmy wspólnie Smaki Dziedzictwa!Straty wojenneNowa identyfikacja wizualna Muzeum Zamkowego w MalborkuPonad 300 ekslibrisów z całego świata na wystawie XXVII Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu Współczesnego

Wydarzenia / Akcja „Darmowy listopad rezydencjach królewskich online” - zwiedzaj wirtualnie

Akcja „Darmowy listopad rezydencjach królewskich online” - zwiedzaj wirtualnie

Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich
po raz pierwszy w wirtualnej odsłonie
- podsumowanie programu 2020

 

Niezwykle popularny program Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich, w którym po raz pierwszy udział wzięło Muzeum Zamkowe w Malborku, zaistniał w tym roku wyłącznie w przestrzeni internetowej. Ze względu na zagrożenie pandemiczne, pięć Rezydencji Królewskich podjęło się trudnego zadania przeniesienia wszystkich aktywności do rzeczywistości wirtualnej. I tak w ciągu zaledwie jednego miesiąca prawie 1,5 miliona osób wzięło udział w interaktywnych webinariach online, historycznej debacie oraz w spacerach wirtualnych ze znaną aktorką Małgorzatą Kożuchowską odwiedzając Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Zamkowe w Malborku oraz Muzeum Okręgowe w Zamku Królewskim w Sandomierzu. W tym samym czasie ponad 15 000 uczniów szkół podstawowych i średnich uczestniczyło w darmowych wirtualnych lekcjach przybliżających polską historię i kulturę.

 

Na tak duże zainteresowanie wpłynęła współpraca wszystkich partnerów programu, zamieszczających na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych materiały wideo dotyczące poszczególnych wydarzeń. Darmowy Listopad to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych, którego organizatorem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, mające na celu promocję siedzib polskich monarchów, zabytków i muzealnych zbiorów przyciągające co roku do muzeów wielu odwiedzających zarówno dzieci, młodzież jak i seniorów. Tym razem wszyscy spotkali się w wirtualnej rzeczywistości.

 

Największym zainteresowaniem wśród internautów cieszył się cykl webinariów online Tu dzieje się historia oraz wirtualne spacery, podczas których kustosze muzeów oraz historycy odkrywali przed widzami Królewskie Skarby znane i nieznane Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Zamkowego w Malborku oraz Zamku Królewskiego w Sandomierzu. Filmowe podsumowanie tych spacerów jest dostępne w sieci pod adresem https://fb.watch/294ULdM-t8/

Wszystkie webinaria, historyczna debata, wirtualne spacery z poszczególnych Rezydencji Królewskich będą jeszcze dostępne do końca grudnia na stronach internetowych i profilach facebook rezydencji:

 

Muzeum Zamkowe w Malborku

 

https://zamek.malbork.pl/wydarzenia/akcja-darmowy-listopad-rezydencjach-krolewskich-online-zwiedzaj-wirtualnie-743

 

Zamek Królewski w Warszawie


https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/aktualnosci/darmowy-listopad-online-2020

 

Zamek Królewski na Wawelu

 

https://wawel.krakow.pl/cykl/darmowy-listopad-online

 

Muzeum Łazienki Królewskie

 

https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/aktualnosci/darmowy-listopad-2018-w-lazienkach-krolewskich

 

Muzeum Okręgowe w Zamku Królewskim w Sandomierzu

 

http://www.zamek-sandomierz.pl/547-darmowy-listopad-w-rezydencjach-krolewskich-online

 

Organizatorzy programu wyrażają przekonanie, że program Darmowy Listopad wzmacnia markę Rezydencje Królewskich i zwiększa dostępność do dóbr kultury i – jak zapowiedział podczas inauguracji programu prof. Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – do następnych edycji dołączać będą kolejni partnerzy tego programu.

Dzięki wirtualnej aktywności, nowym technologiom i działaniom w social media Rezydencje Królewskie
stworzyły w ramach programu Darmowy Listopad nową platformę edukacji i prezentacji sztuki, dostępną o każdej porze z każdego miejsca.

 

 

 

 

Muzeum Zamkowe w Malborku dołącza do akcji „Darmowy listopad” 2020, jednego z najważniejszych projektów promującego zabytki i zbiory muzealne w Polsce, który w tym roku wyjątkowo realizowany będzie w sieci.

 

20 listopada odbyła się debata online "Rezydencje królewskie. Oficjalne i letnie" - ZOBACZ DEBATĘ ONLINE

 

W spotkaniu udział wzięli  reprezentanci pięciu Rezydencji Królewskich

 

• dr hab. Janusz Trupinda, Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku, 

• dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ, Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu

• prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, 

• prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer, Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie, 

• dr hab. Tomisław Giergiel, Kierownik Działu Historycznego Zamku Królewskiego w Sandomierzu.

 


__________________________________________________________

 

Webinaria - Tu dzieje się historia

 

 "Wizyty królewskie w Malborku" prowadzony przez Dr Rafała Panfila, Aduinkta w Dziale Historii w Muzeum Zamkowym w Malborku oraz Agnieszkę Kowalską, Zastępcę Dyrektora ds. naukowo-konserwatorskich w Muzeum Zamkowym w Malborku - ZOBACZ WYKŁAD ON-LINE 

 


__________________________________________________________
Wirtualne zwiedzanie Królewskie skarby znane i nieznane – odkryjmy razem będzie poświęcone:


6 listopada Zamkowi Królewskiemu w Warszawie - ZOBACZ WIRTUALNY SPACER 


9 listopada Muzeum Łazienkom Królewskim w Warszawie - ZOBACZ WIRTUALNY SPACER


13 listopada Muzeum Zamkowemu w Malborku - ZOBACZ WIRTUALNY SPACER


16 listopada Zamkowi Królewskiemu na Wawelu - ZOBACZ WIRTUALNY SPACER 


23 listopada Zamkowi Królewskiemu w Sandomierzu - ZOBACZ WIRTUALNY SPACER 

 

ZOBACZ PODSUMOWANIE WSZYSTKICH WIRTUALNYCH SPACERÓW Z UDZIAŁEM MAŁGORZATY KOŻUCHOWSKIEJ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy do obejrzenia materiału video z konferencji prasowej prezentującej założenia programu:

 

ABY OBEJRZEĆ KONFERECJĘ PRASOWĄ KILKNIJ TUTAJ

 

Konferencja prasowa transmitowana była z Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie, podczas której zostanie zainaugurowana tegoroczna edycja programu Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich – w tym roku wyjątkowo w odsłonie online.

W spotkaniu udział wzięli:

 • prof. Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
 • prof. Wojciech Fałkowski Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie
 • prof. dr hab. Andrzej Betlej Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu
 • Izabela Zychowicz Zastępca Dyrektora Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie
 • dr hab. Janusz Trupinda Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku
 • Iwona Łukawska Dyrektor Muzeum Okręgowego w Zamku Królewskim w Sandomierzu

\\

Kontynuowana od 2012 roku akcja Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich, której organizatorem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu to jedno z najważniejszych wydarzeń promujących siedziby polskich monarchów, zabytki i muzealne zbiory. Jej celem jest edukacja poprzez sztukę, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze, szczególnie wśród dzieci, młodzieży i seniorów.

 

„Muzeum Zamkowe w Malborku bierze udział w akcji po raz pierwszy. Celem przystąpienia Muzeum do akcji MKiDN jest rozpropagowanie wiedzy o okresie nowożytnym, kiedy pokrzyżacki zamek był twierdzą Rzeczypospolitej i rezydencją królów polskich. Dlatego oprócz wirtualnego spaceru prezentującego naszą stałą ofertę wystawienniczą będziemy także realizować projekt edukacji online, związany z nowożytną historią zamku.” tłumaczy dr hab. Janusz Trupinda, Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.

 

W ramach akcji „Darmowy listopad” będzie można wziąć udział w wirtualnym spacerze po Muzeum Zamkowym w Malborku, który zaprezentujemy Państwu w social mediach w dniu 13 listopada 2020, który poprowadzi Arkadiusz Dzikowski w stroju szlacheckim. W takcie spaceru wirtualnie będzie można zobaczyć między innymi wystawę militariów – część nowożytna (Malbork jako arsenał Rzeczypospolitej), Pałac Wielkich Mistrzów (pełniący funkcję siedziby królewskiej) i wystawę czasową „„In aurum pondere suo/Na wagę złota” – wystawę kolekcji XVI- i XVII-wiecznych tapiserii praz XVIII-wiecznych pasów kontuszowych, zbiorów pochodzących z terenów Rzeczypospolitej. Gościem towarzyszącym użytkownikom on-line w takcie spaceru będzie Pani Małgorzata Kożuchowska. 12 listopada w ramach programu będzie można obejrzeć specjalny wykład w formie webinarium „Wizyty królewskie na zamku w Malborku” prowadzony przez dr Rafała Panfila w dniu 12 listopada 2020. Natomiast 29 listopada zapraszamy na debatę on-line, „Rezydencje królewskie oficjalne i letnie” w której udział wezmą przedstawiciele instytucji tegorocznej edycji programu „Darmowy listopad”.

 

LISTOPAD W MUZEUM ZAMKOWYM W MALBORKU:

 

• Interdyscyplinarny projekt „Bilde von Prage. Czeska rzeźba stylu pięknego około 1400 w państwie krzyżackim w Prusach” – relacja ze spotkania międzynarodowego zespołu badaczy

 

Otwarta 18 października 2020 wystawa „Bilde von Prage. Czeska rzeźba stylu pięknego około 1400 w państwie krzyżackim w Prusach” w Muzeum Zamkowym w Malborku jest zwieńczeniem interdysplinarnego projektu , który dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technik pozwala nam na świeże spojrzenie na unikalne zabytki z okresu średniowiecza. Na wystawie zaprezentowane zostaną rzeźby kamienne, które powstały około 1400 roku, a ich pochodzenie badacze łączą z pracą twórców czeskich. Kilka figur zostało zinwentaryzowanych techniką skanowania 3D, co pozwoliło na ich digitalizację. Pieta z kościoła św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim oraz znajdująca się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku figura św. Elżbiety zostały poddane pracom konserwatorskim, podczas których badacze częściowo pozbyli się wielowiekowych zabrudzeń i na nowo odkryli ich piękno. Zbadanych zostało kilkanaście zabytkowych rzeźb zachowanych do dzisiaj w muzeach i kościołach Pomorza i ziemi chełmińskiej. Analizie poddane zostały techniki ich wykonania, materiał z jakiego zostały wyrzeźbione oraz ich forma i pierwotna funkcja. W listopadzie zaprezentujemy relację ze spotkania badaczy w Muzeum Zamkowym w Malborku, podczas którego mieli okazję zapoznać się z wystawą i przeprowadzić analizę wybranych eksponatów oraz opowiedzieć o ich historii i znaczeniu. Materiał dostępny będzie on-line w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej Muzeum.

 

• Spektakl „Krzyżacy” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego on-line – wyjątkowy projekt Muzeum Zamkowego w Malborku i Teatru Miniatura w ramach Teatr Polska

 

W listopadzie w ramach programu Teatr Polska doszło do niezwykłego spotkania dwóch światów – teatru i muzealnictwa. We wnętrzach Muzeum Zamkowego w Malborku zespół Teatru Miniatura wystawił spektakl lalkowy „Krzyżacy” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego. Spektakl planowany był jako niezwykły pokaz dla widzów przestrzeni twierdzy malborskiej, jednak obostrzenia związane z COVID-19 sprawiły, że organizatorzy zdecydowali się na rejestrację tego wydarzenia i udostępnienie jej w sieci szerszej publiczności. to pierwsza adaptacja powieści Sienkiewicza w formie teatru lalkowego, który pozwala na interesujące i pełne jej przedstawienie – z wielością miejsc akcji, osób, z polowaniami na niedźwiedzia i tura czy wreszcie z wielką, finałową bitwą pod Grunwaldem. Spektakl wyreżyserował uznany dramaturg i reżyser Jakub Roszkowski, a scenografię i lalki zaprojektował jeden z najbardziej cenionych współczesnych polskich scenografów Mirek Kaczmarek. Przedstawienie otrzymało I nagrodę XXVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu, nagrodę publiczności 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych KLASYKA POLSKA oraz nagrodę VII Międzynarodowego Festiwalu Teatralna Karuzela „za odnalezienie w klasyce współczesnych kontekstów, bliskich naszym czasom bohaterów, a przede wszystkim siłę ostatniej sceny”.

 

• Lekcje muzealne on-line:

 

W listopadzie Muzeum Zamkowe w Malborku udostępni zarejestrowane w przestrzeni wystawienniczej zamku w Malborku oraz oddziałów Zamek w Kwidzynie i Zamek w Sztumie lekcje muzealne online:

- od 10 listopada 2020 r. na stronie internetowej muzeum – www.zamek.malbork.pl - udostępnione zostaną lekcje muzealne towarzyszące trwającej wystawie czasowej „O niepodległą Polskę. Plebiscyt 1920 na Powiślu”. Opublikowane zostaną lekcje w następujących tematach:

- „Błękitna Armia generała Józefa Hallera” – materiał udostępniony zostanie w 3 częściach,

- „Banki Ludowe na Powiślu” – 3 części.

- w drugiej połowie listopada 2020 r. opublikowana zostanie na stronie Muzeum Zamkowego w Malborku lekcja muzealna poświęcona elementom uzbrojenia, prezentowanym na wystawie stałej „Oręż europejski na zamku w Malborku”.

 

• Wirtualny spacer po Muzeum Zamkowym w Malborku - #Zostanwdomu i zwiedzaj.

 

Muzeum Zamkowe w Malborku wpisując się w apel Pana Premiera Glińskiego i zainicjonowaną w kwietniu akcję #zostanwdomu prowadziło zintegrowaną akcje publikowania treści w mediach społecznościowych, której częścią był wirtualny spacer po twierdzy malborskiej. Muzeum prezentuje swoje zbiory, fakty i historię. Wirtualny spacer to także niepowtarzalna okazja by zwiedzić miejsca zazwyczaj niedostępne dla gości.

 

Wizyta w Muzeum Zamkowym w Malborku on-line dostępna jest pod tym linkiem: https://muzeumzamkowewmalborku.wkraj.pl/

 

 

Więcej informacji na temat realizacji projektu „Darmowy listopad” w Muzeum Zamkowym w Malborku:

Muzeum Zamkowe w Malborku: www.zamek.malbork.pl

Koordynator: Agnieszka Kowalska tel.+48 55 647 08 02 a.kowalska@zamek.malbork.pl

 

 

 

KLAUZULA INFORMACYJNA


Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), publ. Dz. Urz. UE L Nr 119, s. 1 informujemy, iż:
 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Muzeum Zamkowe w Malborku (ul. Starościńska 1, 82-200 Malbork) reprezentowane przez Dyrektora.
 2. W sprawach z zakresu ochrony danych osobowych mogą Państwo kontaktować się z Muzeum Zamkowym w Malborku pod adresem e-mail: inspektor@zamek.malbork.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy cywilnoprawnej.
 4. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji ww. celu z uwzględnieniem okresów przechowywania określonych w przepisach odrębnych, w tym przepisów archiwalnych.
 5. Podstawą prawną przetwarzania danych jest art. 6 ust. 1 lit. b) ww. rozporządzenia.
 6. Odbiorcami Pani/Pana danych będą podmioty, które na podstawie zawartych umów przetwarzają dane osobowe w imieniu Administratora.
  Osoba, której dane dotyczą ma prawo do:
  - dostępu do treści swoich danych oraz możliwości ich poprawiania, sprostowania, ograniczenia przetwarzania oraz do przenoszenia swoich danych, a także - w przypadkach przewidzianych prawem - prawo do usunięcia danych i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Państwa danych.
  - wniesienia skargi do organu nadzorczego w przypadku gdy przetwarzanie danych odbywa się z naruszeniem przepisów powyższego rozporządzenia tj. Prezesa Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Podanie danych osobowych jest warunkiem zawarcia umowy cywilnoprawnej. Osoba, której dane dotyczą jest zobowiązana do ich podania. Konsekwencją niepodania danych osobowych jest brak możliwości zawarcia umowy. Ponadto informujemy, iż w związku z przetwarzaniem Pani/Pana danych osobowych nie podlega Pan/Pani decyzjom, które się opierają wyłącznie na zautomatyzowanym przetwarzaniu, w tym profilowaniu, o czym stanowi art. 22 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.