PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
60-lecie BiennaleWernisaż wystawy "Bohaterowie plebiscytu" na zamku w SztumieSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w MalborkuEdukacja muzealna online

Wydarzenia / Dialog miejsca oprowadzanie kuratorskie 14-15 września

dialog miejsca

 

Abakanowicz, Falender, Fober i inni
 

Współczesna rzeźba na zamku w Malborku,
jeszcze tylko do połowy września!

 

OSTATNIE DNI Z RZEŹBĄ!


BEZPŁATNE OPROWADZANIE KURATORSKIE
14 i 15 WRZEŚNIA
 

Krzyżacki zamek w Malborku gości wystawę nie mającą precedensu. Jest nią zorganizowana z rozmachem plenerowa ekspozycja współczesnej rzeźby polskiej. W prezentacji bierze udział dziewiętnastu twórców, spośród których większość stanowią rzeźbiarze współcześnie tworzący, należący do panteonu polskich artystów, nierzadko o światowej renomie. To créme de la créme rzeźby polskiej.

Magdalena Abakanowicz (Rycerze dworu króla Artura), Barbara Falender (Sarkofag dla Rodziców i Rok 2001), Adam Myjak (Dom, Figury niespokojne), Gustaw Zemła (Niobe), Jacek Waltoś (Sam, Pieta w trójnasób) i Jerzy Fober (Kto ma oczy niech słucha, Upadły anioł, Rzeźba dokończona); pośród już nieżyjących trzeba wymienić: Jerzego Jarnuszkiewicza (Kaganiec I), Marię Jaremę (Akt), Barbarę Zbrożynę (Macierzyństwo), Alfonsa Karnego (Portret Tadeusza Breyera) i Tadeusza Łodzianę (Rzeźba przydrożna). Autorem dwudziestu nagich Żelaznych ludzi jest Zbigniew Frączkiewicz, grupy Niewiniątek oraz Kobiety i Mężczyzny – Sylwester Ambroziak, wreszcie pięciu figur balansujących na linach (m.in. z cyklu Osaczających) – Jerzy Kędziora. Wymieńmy też: Józefa Murzyna (Czarny sztandar), Czesława Dźwigaja (Nasz Stimmung), Jacka Kucabę (Chrystus).
Łącznie na wystawie zgromadzono ponad 60 prac wyrzeźbionych w kamieniu i drewnie, odlanych w brązie i żeliwie, uwiecznionych w ceramice, stali i żywicach syntetycznych. Wszystkie należą do nurtu figuracji w rzeźbie i są próbą artystycznej odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące ludzkiego bytu.
 
Idea konfrontacji współczesnej rzeźby z architekturą średniowiecznego zamku zaszokowała, ale i zachwyciła zwiedzających. Pozwoliła na nowo zdefiniować przestrzeń i wzmocnić wymowę autorskich metafor. Ale wyjątkowa okazja, by spotkać razem, w plenerach zamku, prace artystów, których twórczość stanowi uznaną wartość w historii współczesnej rzeźby polskiej powoli dobiega końca. Jeszcze tylko do połowy miesiąca będzie można zwiedzać unikalną plenerową ekspozycję!
 

MUZEUM ZAMKOWE W MALBORKU ZAPRASZA NA BEZPŁATNE, KURATORSKIE OPROWADZANIE W DNIACH 14 i 15 WRZEŚNIA. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy mailowe i telefoniczne na oprowadzanie przyjmuje Ośrodek Promocji i Wydawnictw MZM:

 

 Harmonogram oprowadzania:
  • 14 września (sobota), godz.: 11.00 i 14.00
  • 15 września (niedziela), godz.: 11.00

wystawa: Dialog Miejsca. Mistrzowie polskiej rzeźby współczesnej w plenerach zamku Malbork

 

organizatorzy: Muzeum Zamkowe Malborku , Zarząd Główny Związku Polskich Artystów Plastyków

czas trwania ekspozycji: 1czerwca – 15 września 2013 r.

 

 

NS