PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Edukacja muzealna onlineNowa identyfikacja wizualna  Muzeum Zamkowego w MalborkuWystawa Malbork między sacrum a politykąStraty wojenne

Wydarzenia / Dotacja na projekt "Badanie Polskich Strat Wojennych”

Dotacja na projekt "Badanie Polskich Strat Wojennych” Dotacja na projekt "Badanie Polskich Strat Wojennych” Dotacja na projekt "Badanie Polskich Strat Wojennych” Dotacja na projekt "Badanie Polskich Strat Wojennych”

Miło nam poinformować, iż Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało Muzeum Zamkowemu w Malborku z „Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2018. Badanie Polskich Strat Wojennych” dotację w wysokości 105.470 zł na badania strat wojennych w zakresie zbiorów artystycznych zamków w Malborku i Kwidzynie na lata 2018–2019.

Celem projektu, w którym uczestniczyć będzie szerokie grono pracowników naszego Muzeum, jest całościowe odtworzenie historii gromadzenia zbiorów artystycznych w malborskim i kwidzyńskim zamku do czasów drugiej wojny światowej, z uwzględnieniem ich późniejszych losów oraz z możliwie najpełniejszą rekonstrukcją zasobu. Niegdyś obejmowały one m.in. kolekcje malarstwa, rzeźby, grafiki, rysunku, militariów oraz rzemiosła artystycznego. Prowadzone – w dwuletnim okresie – badania archiwalne i ikonograficzne w kraju i zagranicą przyczynią się do usystematyzowania i scalenia (dotąd rozproszonej) wiedzy o dawnych zabytkach znajdujących się w obu warowniach do roku 1945. W przypadku Malborka niniejszy projekt stanowi kontynuację wieloetapowych prac zainicjowanych przed laty przez dr. hab. Janusza Trupindę, a kontynuowanych w ostatnim czasie. Ich ważnym  podsumowaniem była wystawa czasowa Przywracanie historii. Losy malborskich zbiorów po II wojnie światowej, prezentowana na Zamku Średnim w latach 2015-2017. Wyniki badań prowadzonych w ramach projektu zostaną wykorzystane do stworzenia katalogu strat wojennych poszczególnych kolekcji zamków w Malborku i Kwidzynie. Efekty tych prac będą sukcesywnie prezentowane na internetowej stronie Muzeum. 

NS