PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Nowa identyfikacja wizualna  Muzeum Zamkowego w MalborkuEdukacja muzealna onlinePodcast Posłuchaj MuzeumWernisaż wystawy "Bohaterowie plebiscytu" na zamku w Sztumie

Wydarzenia / EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2022 w Muzeum Zamkowym w Malborku z oddziałami w Kwidzynie i Sztumie

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2022 w Muzeum Zamkowym w Malborku z oddziałami w Kwidzynie i SztumieEUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2022 w Muzeum Zamkowym w Malborku z oddziałami w Kwidzynie i Sztumie

Muzeum Zamkowe w Malborku z oddziałami Zamek Kwidzyn i Zamek Sztum, które jest koordynatorem 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie pomorskim, zaprasza na serię wydarzeń celebrujących dziedzictwo kulturowe we wszystkich naszych trzech oddziałach. Poniżej przedstawiamy pełen program wydarzeń:

 

 

10 września 2022

  1. Połączeni dziedzictwem - kultura materialna Żuław na Zamku w Malborku

Termin: 10 września 2022, 11:00-14:00

 

Zamek krzyżacki to nie tylko średniowiecze! Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Połączeni dziedzictwem” zapraszamy do odkrywania elementów kultury materialnej Żuław na Zamku w Malborku.

 

W średniowieczu mawiano: „Ex marmore Mediolanum, ex lapide Ofen, ex luto Marienburg” czyli z marmuru Mediolan, z kamienia Buda, z błota Malbork. Bo tak faktycznie, patrząc na kwestie techniczno-materiałowe, było. Mury tego ogromnego zamku wzniesione zostały z przetworzonej przez człowieka gliny … czyli z żuławskiego błota. W historii twierdzy to powiedzenie nie było jedynym nawiązaniem Zamku do Żuław. W 1898 roku Konserwatorem Zabytków Prowincji Prusy Zachodnie w Cesarstwie Rzeszy Niemieckiej został Bernhard Schmid. A częścią tej prowincji są Gdańskie, Wielkie i Małe Żuławy. Ideą obecnego od końca XIX wieku w murach zamkowych Schmida – bo tu mieściły się jego biura – było stworzenie na terenie zespoły zamkowego muzeum regionalnego – Heimatmuseum. Zafunkcjonowało ono w 1915 roku otwarciem dla zwiedzających, jednak już od około 1902-1905 roku w przestrzeni zamkowej pojawiały się ściągane przez Schmida zabytki kultury materialnej Żuław.

 

Zapraszamy do zapisów na bezpłatny spacer, który odbędzie się 10 września o godz. 11.00.

Poprowadzą nas pracownicy Działu Konserwacji Zamku.

 

Zapisy pod adresem: m.rogalewska@zamek.malbork.pl

 

  1. Duchy przeszłości- spotkania z wyjątkowymi mieszkańcami Powiśla na Zamku w Kwidzynie

Termin: 10 września 2022, 11:00-14:00

 

Spotkania z wyjątkowymi mieszkańcami Powiśla, duchami tej ziemi. Można będzie z nimi porozmawiać, zrobić straszną maskę, własny kwiat z papieru i rozwiązać przyrodnicza zagadkę. Duch O.F. von der Groebena opowie o dziejach swojego rodu, Dorota z Mątowów przedstawi świat małych i dużych dziecięcych strachów, Matka Natura zada zagadki na wystawie przyrodniczej, pani Becher opowie , co łączy Holandię z Powiślem, a hrabia Sierakowski przedstawi swoje skarby w kwidzyńskiej kolekcji.

 

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Informacja w wartowni.

 

 

17 września 2022

 

  1. Dawne tradycje i obyczaje ślubne Powiśla na Zamku w Sztumie

Termin: 17 września 2022, 10:30-13:00

 

Śluby i wesela są nieodłączną częścią naszej kultury i dziedzictwa. Jak dawniej wyglądały ślubne obrzędy i tradycje na terenie Powiśla? Czy ich reminiscencje możemy odnaleźć we współczesnych zwyczajach?

Na te i inne pytania odpowiemy podczas tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w Zamku w Sztumie – Oddziale Muzeum Zamkowego w Malborku.

 

Zapraszamy do Zamku w Sztumie w sobotę 17.09. w godz. 10:30-13:00. Uczestnicy wydarzenia będą mogli wysłuchać wykładu okolicznościowego oraz wziąć udział w przygotowanych warsztatach. Atrakcje będą czekały także na dzieci.

 

Program:

10:30 – spacer edukacyjny – zwiedzanie zamku z przewodnikiem

11:00 – „Co miał wspólnego kot ze szczęściem małżeńskim i czy dobrze jest chodzić drogą drwali, czyli o dawnych ślubach na Powiślu.” – wykład poprowadzi Wioleta Rudzka

11:00-13:00 – strefa zabaw dla dzieci

12:00 – warsztaty pieczenia weselnych chlebów obrzędowych

13:00 – powiślański korowód weselny

 

  1. "Szkiełko i oko- dziedzictwo architektury" na Zamku w Malborku

Termin: 17 września 2022, 10:00-14:00

 

Muzeum Zamkowe w Malborku zaprasza w dniu 17 września 2022 roku na Europejskie Dni Dziedzictwa realizowane pod hasłem: „Szkiełko i oko – dziedzictwo architektury”.

 

W programie:

 

Podsumowanie konkursu fotograficznego pt. „Znaki czasu… Architektura zatrzymana w kadrze”, ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród dla laureatów, oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Ruiny i odbudowa w obiektywie Macieja Kilarskiego”, prowadzący: Jolanta Justa, Ewa Kasprzyk. Prosimy o dokonanie telefonicznej rezerwacji pod numerem: 55/6470 983. Miejsce zbiórki uczestników na placu przed kasą biletową o godz. 10:45.

 

Warsztat fotograficzny z architektury. Organizatorzy proszą o zaopatrzenie się we własne aparaty fotograficzne. Liczba uczestników ograniczona do 15 osób, prowadzący: Tomasz Bogdanowicz, rezerwacja telefoniczna pod numerem: 502 556 236, obowiązuje kolejność zgłoszeń.

 

Warsztat z rysunku architektonicznego. Organizatorzy zapewniają materiały plastyczne (papier, ołówek). Liczba uczestników ograniczona do 15 osób, prowadzący: Arkadiusz Dzikowski, rezerwacja telefoniczna pod numerem: 603 407 573, obowiązuje kolejność zgłoszeń.

 

Miejsce zbiórki uczestników warsztatów na placu przed kasą biletową o godz. 10:00.  Przewidywany czas zakończenia warsztatów: godz. 14:00.

 

NS