PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Rusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"Nowa identyfikacja wizualna Muzeum Zamkowego w MalborkuWystawa Malbork między sacrum a politykąMuzeum Zamkowe w Malborku, Ośrodek Konferencyjny Karwan, 28-29 września 2022   Konferencja „Średniowieczne i nowożytne zamki – granice i formy ochrony w XXI wieku”   Organizatorzy: Muzeum Zamkowe w Malborku Polski Komitet

Wydarzenia / EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2022 WYDARZENIA NA POMORZU

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2022 WYDARZENIA NA POMORZU

 

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA – POŁĄCZENI DZIEDZICTWEM

 

Muzeum Zamkowe w Malborku, koordynator Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie pomorskim zapraszają na szereg wydarzeń w ramach 30. Edycji programu w regionie pomorskim. W dniach 10-11 i 17-18 września na całym Pomorzu odbędzie się seria imprez celebrujących dziedzictwo, komunikację i integracje społeczną. Specjalne wydarzenia przygotowały m.in. Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Sopotu.

 

30. Edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się już w drugi i trzeci weekend września. Ogólnopolskim koordynatorem jest tradycyjnie Narodowy Instytut Dziedzictwa. „Połączeniu dziedzictwem” to tegoroczne hasło EDD, pod którym odbędą się setki wydarzeń w całej Polsce – także w województwie pomorskim. Projekty oferowane przez instytucje w województwie pomorskim odbywają się nie tylko stacjonarnie, ale także wirtualnie – warto także zwrócić uwagę na projekty celebrujące nasze wspólne dziedzictwo w muzyce i sztuce.

 

Korzystanie z oferty kulturalnej w ramach tego projektu ułatwia specjalna aplikacja, dzięki której szybko i wygodnie można znaleźć lokalne wydarzenie z ciekawą ofertą. Aplikacja nie tylko pokaże nam, jakie wydarzenia są organizowane w naszej okolicy, ale także wyznaczy trasę do wybranej imprezy czy zaprezentuje program w wybranym przedziale czasowym. POBIERZ APLIKACJĘ

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną.

 

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Opiekunowie lokalnych obiektów i placówek kulturalnych w ramach EDD zapewniają bezpłatny dostęp do zabytków i innych obiektów kultury – muzeów, skansenów, parków, ogrodów – nie zawsze dostępnych na co dzień dla publiczności lub do których wstęp wiąże się z opłatami. Proponują także wiele innych atrakcji, takich jak koncerty, wystawy, festyny historyczne, prezentacje ginących zawodów, wykłady, kiermasze wyrobów artystycznych i rzemieślniczych; zachęcają do obcowania z kulturą i zabytkami, popularyzują wśród społeczeństwa regionalne tradycje i zwyczaje.

 

WYDARZENIA NA POMORZU: 

 

 1. CUD MIÓD. Posmakuj darów lata, Muzeum w Lęborku

Kiermasz skupi się na tradycji lokalnej, kaszubskiej, pomorskiej – poczynając od sztuki kulinarnej – tradycyjnych wyrobach ekologicznych, kończąc na ceramice i rzeźbie, którą tworzą lokalni artyści. Wspólne muzykowanie i warsztaty tradycyjnego tańca ludowego pozwolą uczestnikom na przypomnienie, bądź zaszczepienie tych tradycji, które w XXI wieku uległy już niemal całkowitemu zapomnieniu.

 

 

 

 1. Internetowy quiz etnograficzny

Pomorze Gdańskie to: Kaszuby, Kociewie, Żuławy, Powiśle. Subregiony z własną tradycyjną architekturą, do której coraz częściej nawiązują współcześnie powstające obiekty. Warto ją poznać – szukając choćby odpowiedzi na quizowe pytania – i naśladować. Quiz zawierać będzie 15 pytań z odpowiedziami do wyboru dotyczących tradycyjnej architektury Pomorza Gdańskiego. W internetowym quizie architektonicznym będzie można wziąć udział już 9 września 2022 r. Wtedy informacja o nim wraz z linkiem do aktywnego formularza upubliczniona zostanie na stronie głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku – w Aktualnościach (https://wbpg.org.pl/aktualnosci).

 

 1. Pomorskie ciekawostki z BBC (cz. 26) – Materialne dziedzictwo ludowe Pomorza Gdańskiego, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego

 

Dziedzictwo kulturowe Pomorza Gdańskiego jest ogromne. Tworzy je dziś m.in. budownictwo ludowe, które – uwiecznione na fotografiach – prezentowane jest w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej (bibliotekacyfrowa.eu)

 

Warto je poznać przy okazji Europejskich Dni Dziedzictwa, W Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej udostępnionych jest około 1000 fotografii o charakterze etnograficznym pochodzących ze zbiorów wdzydzkiego skansenu, jak nazywane jest potocznie Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny. Wykonane zostały w celach muzealno-naukowych. Pokazują nie tylko budownictwo ludowe (chałupy, dworki, zabudowania gospodarcze, w tym wiatraki; często obiekty te fotografowane były z różnych stron), ale także jego wyposażenie, dawny sprzęt rolniczy, krajobraz dookoła, a nawet zwyczaje, jak sfotografowany w 1973 r. kaszubski zespół przebierańców bożonarodzeniowych z Nowej Wsi Kartuskiej.

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/pomorskie-ciekawostki-z-bbc-cz-26-materialne-dziedzictwo-ludowe-pomorza-gdanskiego/

 

 1. Dziedzictwo regionu w internetowej bazie Bibliografia Pomorza Gdańskiego i Środkowego, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego

 

       Internetowa baza Bibliografia Pomorza Gdańskiego i Środkowego (https://katalogbpg.wbpg.org.pl/) to ponad 200 000 opisów artykułów z prasy lokalnej, regionalnej i ogólnopolskiej o wydarzeniach z różnych dziedzin dawnego i współczesnego życia w pomorskim regionie. Z myślą o Europejskich           Dniach Dziedzictwa przygotowany i udostępniony zostanie na WWW Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku (w części Aktualności) bogaty wybór tych materiałów, z których powstać mogą szkolne i dziennikarskie teksty czy mniejsze lub większe prace naukowe.

 

      https://edd.nid.pl/wydarzenia/dziedzictwo-regionu-w-internetowej-bazie-bibliografia-pomorza-gdanskiego-i-srodkowego/

 

 1. Solidarni z Ukrainą w obiektywie, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego

Solidarni z Ukrainą to wystawa fotograficzna prezentująca wyjątkową pomoc, którą Polacy udzielili swoim sąsiadom w obliczu wielkiej tragedii, jaką jest wojna.Europejskie Dni Dziedzictwa są doskonałą okazją aby odwiedzić wystawę „Solidarni z Ukrainą w obiektywie.” otwartą w ramach obchodzonych rokrocznie w Gdańsku Dni Solidarności. Wystawa prezentuje oblicze prawdziwej solidarności. Będzie można ją zobaczyć także we wrześniu w Bibliotece Chełm przy ul. Dragana 26.

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/solidarni-z-ukraina-w-obiektywie/ 

 

 1. Letni Jarmark Etnograficzny, Muzeum Narodowe w Gdańsku

Podczas 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Połączeni dziedzictwem” zapraszamy na Letni Jarmark Etnograficzny, otwarty już od 14 maja do 18 września 2022 r. Czynny codziennie w godzinach 10.00-16.00.

 

 

W programie:

▪️ kiermasz prac twórców ludowych z Kaszub, Kociewia, Powiśla i Żuław oraz rękodzieła artystycznego i użytkowego

▪️ pokazy tradycyjnych rzemiosł, sztuki ludowej i rękodzieła

▪️ sprzedaż wydawnictw promujących regiony

▪️ potrawy kuchni regionalnej

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/letni-jarmark-etnograficzny-2/

 

 1. Jak feniks. O fenomenie odbudowy miast, Muzeum Gdańska

 

Wydarzenie skierowane do starych i nowych mieszkańców Gdańska. Obejmuje spacer na temat odbudowy miasta ze zniszczeń wojennych oraz panel dyskusyjny poświęcony fenomenowi wspólnot miejskich. Dostępne w języku polskim i ukraińskim.

Gdańsk od wieków był portem dla ludzi z całej Europy. Każdy docierał tu z bagażem swoich doświadczeń, tradycji, wspomnień. Ta wielokulturowa społeczność tworzyła nową tożsamość, czerpiącą z bogactwa każdego jej członka. Proces ten powtarzał się wielokrotnie, również po wielkich burzach przetaczających się przez Gdańsk. Po II wojnie światowej w mieście pozostało kilka tysięcy przedwojennych, polskich gdańszczan, na miejsce wysiedlonych Niemców przyjechali Polacy, często wysiedleni z Wilna i Lwowa. Wspólnymi siłami podnieśli z ruin zniszczone miasto. Nadali mu nową formę, zachowując jednak specyfikę miejsca. Wrośli w nie i są kontynuatorami tysiącletniej historii Gdańska. Współcześnie do miasta przybywają mieszkańcy Ukrainy i Białorusi, starając się znaleźć tutaj spokojny i bezpieczny port.

Wydarzenie skierowane do współczesnych mieszkańców Gdańska: Polaków, Ukraińców, Białorusinów, Tatarów i innych.

1. Spacer, podczas którego uczestnicy poznają historię i ideę powojennej odbudowy Gdańska. Ścieranie się koncepcji urbanistycznych, wpływ tradycji miejscowej i przywiezionej przez migrantów. Oprowadzanie w języku polskim i ukraińskim.

2. Panel dyskusyjny „Moje miasto”. Jak dziś miasto może się stać częścią nas samych, niezależnie od tego, skąd do niego przybyliśmy. Historie rodzin i poszczególnych osób związane z Gdańskiem. Prowadzenie w języku polskim i ukraińskim.

Terminy:

10 września 2022, godzina 12:00-15:00

17 września 2022, godzina 12:00-15:00

Ratusz Głównego Miasta. Obowiązują zapisy na adres mailowy edukacja@muzeumgdansk.pl

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/jak-feniks-o-fenomenie-odbudowy-miast/

 

 1. Kaszubsko - ukraińskie warsztaty rękodzieła ludowego, Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach

Z okazji jubileuszowej 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy do Muzeum na kaszubsko – ukraińskie warsztaty rękodzieła ludowego.

Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję poznać:

– wyrób i woskowanie kwiatów z papieru

– tkanie „szmaciaka”

– ludowe „wybijki”

– lalki „motanki”

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/kaszubsko-ukrainskie-warsztaty-rekodziela-ludowego/

 

 1. Duchy przeszłości- spotkania z wyjątkowymi mieszkańcami Powiśla, Zamek w Kwidzynie, oddział Muzeum Zamkowego w Malborku

 

Spotkania z wyjątkowymi mieszkańcami Powiśla, duchami tej ziemi. Można będzie z nimi porozmawiać, zrobić straszną maskę, własny kwiat z papieru i rozwiązać przyrodnicza zagadkę.

Duch O.F. von der Groebena opowie o dziejach swojego rodu, Dorota z Mątowów przedstawi świat małych i dużych dziecięcych strachów, Matka Natura zada zagadki na wystawie przyrodniczej, pani Becher opowie , co łączy Holandię z Powiślem, a hrabia Sierakowski przedstawi swoje skarby w kwidzyńskiej kolekcji.

 

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Informacja w wartowni.

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/duchy-przeszlosci-spotkania-z-wyjatkowymi-mieszkancami-powisla/ 

 1. "Uwaga, detal!" Dokumentacja detalu architektonicznego w Gdańsku-Oruni, Fundacja Polanki

Zapraszamy wolontariuszy do dokumentacji detalu architektonicznego w Gdańsku-Oruni. Uważnie przyjrzymy się zabytkowym drzwiom, oknom, dekoracjom rzeźbiarskim, balustradom, szeregowi innych elementów. Jest wiele powodów by docenić ich wartość i urodę!

 

Wolontariusze pod okiem historyków sztuki oraz konserwatorów zostaną przeszkoleni, a następnie wykonają dokumentację fotograficzną. Zdjęcia złożą się na bazę oruńskiego detalu architektonicznego, która zostanie udostępniona w internecie. Spotkania z wolontariuszami odbędą się w soboty 10.09., 24.09., 08.10. w godz. 10:00-15:00 w Stacji Orunia, ul Dworcowa 9, Gdańsk -Orunia. Zajęcia będą podzielone na część szkoleniową: historia Oruni i jej architektury, nazewnictwo detali architektonicznych, podstawy sporządzania opisu architektonicznego, zagadnienia związane z ochroną prawną zabytków, (3 x ok. 1,5 godz.) oraz część praktyczną w terenie. Podczas wyjść w teren wolontariusze wykonają dokumentację fotograficzną detali wybranych zabytków pod okiem historyka sztuki oraz konserwatorów, którzy podzielą się swoją wiedzą “in situ” (3 x ok. 2 godz.) Organizatorem projektu “Uwaga, detal!” jest Fundacja Polanki działająca na rzecz włączania społeczności lokalnych w ochronę zabytków, zaś jego partnerem Stacja Orunia – otwarty dom kultury, należący do sieci Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/uwaga-detal-dokumentacja-detalu-architektonicznego-w-gdansku-oruni/

 

 1. Jak z obrazka - gra miejska dla rodzin, Muzeum Miasta Gdyni

Gra miejska skierowana jest do dzieci w wieku 6 – 12 lat z opiekunami.

 

Przyzwyczailiśmy się do ilustracji barwnie ozdabiających książki czy artykuły. Czy mamy z nimi również do czynienia podczas przechadzek po naszych ulubionych ulicach? Przekonajmy się o tym w czasie rodzinnej gry miejskiej „Jak z obrazka” organizowanej przez Muzeum Miasta Gdyni. W trakcie wydarzenia uczestnicy dowiedzą się, czym jest ilustracja i czy można ją odnaleźć w centrum Gdyni.

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/jak-z-obrazka-gra-miejska-dla-rodzin/

 

 1. Połączeni dziedzictwem - kultura materialna Żuław na Zamku w Malborku

 

Zamek krzyżacki to nie tylko średniowiecze! Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Połączeni dziedzictwem” zapraszamy do odkrywania elementów kultury materialnej Żuław na Zamku w Malborku.

 

W średniowieczu mawiano: „Ex marmore Mediolanum, ex lapide Ofen, ex luto Marienburg” czyli z marmuru Mediolan, z kamienia Buda, z błota Malbork. Bo tak faktycznie, patrząc na kwestie techniczno-materiałowe, było. Mury tego ogromnego zamku wzniesione zostały z przetworzonej przez człowieka gliny … czyli z żuławskiego błota. W historii twierdzy to powiedzenie nie było jedynym nawiązaniem Zamku do Żuław. W 1898 roku Konserwatorem Zabytków Prowincji Prusy Zachodnie w Cesarstwie Rzeszy Niemieckiej został Bernhard Schmid. A częścią tej prowincji są Gdańskie, Wielkie i Małe Żuławy. Ideą obecnego od końca XIX wieku w murach zamkowych Schmida – bo tu mieściły się jego biura – było stworzenie na terenie zespoły zamkowego muzeum regionalnego – Heimatmuseum. Zafunkcjonowało ono w 1915 roku otwarciem dla zwiedzających, jednak już od około 1902-1905 roku w przestrzeni zamkowej pojawiały się ściągane przez Schmida zabytki kultury materialnej Żuław.

 

Zapraszamy do zapisów na bezpłatny spacer, który odbędzie się 10 września o godz. 11.00.

Poprowadzą nas pracownicy Działu Konserwacji Zamku.

 

Zapisy pod adresem: m.rogalewska@zamek.malbork.pl

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/polaczeni-dziedzictwem-kultura-materialna-zulaw-na-zamku-w-malborku/

 1. Przed wiekami, Fabryka Sztuk

Historyczne obozowisko, a w nim: zabawy plebejskie, pokaz kucia i plecenia krajek, średniowieczne pieśni i tańce, stół z jadłem, wizyta w starym kościele, promocja książki o udziale husytów w wojnach polsko-krzyżackich z tczewskim epizodem.

 

Dziedziniec Fabryki Sztuk zamieni się w historyczne obozowisko. Będzie można spróbować swoich sił w szermierce czy też rzucaniu podkową do celu, poznać zabawy plebejskie, przypatrzeć się pokazowi kucia i plecenia krajek oraz zasiąść przy średniowiecznym stole. Zespół muzyki dawnej zaprosi do wspólnego tańca, a także wykona średniowieczne pieśni. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wizyta w najstarszym zabytku Tczewa – Farze św. Krzyża, po której oprowadzi ks. Prałat Piotr Wysga. Jednym z punktów programu (godz. 16.00) będzie promocja książki wydanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną – tłumaczenie powieści „Tczewski stos” Jiráska z końca XIX wieku. Historyczne tło opowiadania stanowi obecność w 1433 roku wojsk husyckich na Pomorzu, które wspierały króla Jagiełłę w wojnie z Zakonem Krzyżackim. Tczew został przez nich zdobyty szturmem, a czescy najemnicy walczący w służbie Zakony spaleni.

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/przed-wiekami/

 1. Połączeni dziedzictwem...Rzucewo, Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck

Zapraszamy do Parku Kulturowego Osada Łowców Fok w Rzucewie na XXX edycję Europejskich Dni Dziedzictwa

Wystawa czasowa:

„Połączeni dziedzictwem… Rzucewo – Od osady z epoki kamienia do Parku Kulturowego Osada Łowców Fok w Rzucewie, czyli o integracji i tożsamości regionalnej na przykładzie dziedzictwa archeologicznego Gminy Puck”

 

Dziedzictwo kulturowe jest podstawą budowania tożsamości i integracji społeczności lokalnych. Jednym z jego elementów jest przeszłość danego regionu. Poprzez badania archeologiczne odkrywamy świat dawno „pogrzebany” i zapomniany. W długoletnich badania archeologicznych prowadzonych na terenie Cypla Rzucewskiego uczestniczyło wielu mieszkańców Rzucewa i gminy Puck. Była to nie tylko praca na tzw. „wykopie”, ale też przygotowanie pierwszych wystaw, na których pokazywane były „świeżo” wydobyte zabytki. To z uczestnikami tych badań organizowaliśmy pierwsze Europejskiego Dni Dziedzictwa, montowaliśmy pierwsze tablice informujące o historii prac archeologicznych, a na wykopach witaliśmy czołowych europejskich archeologów. W efekcie badań archeologicznych i dzięki Samorządowi Gminy Puck powstał Park Kulturowy – Osada Łowców Fok w Rzucewie. Jedyny taki nad Bałtykiem. Prezentowana wystawa ma przypomnieć uczestników rzucewskich wykopalisk i nie uświadamianej wówczas wspólnoty skupionej wokół wartości jaką było – odkrywanie historii Rzucewa. Niektórych uczestników niema już wśród nas, pozostały po nich fotografie i nasza świadomość, jak wiele im zawdzięczamy. Dzisiejszy Park Kulturowy w Rzucewie pod zarządem Ośrodka, Kultury, Sportu i Turystyki to wizytówka Gminy Puck, to miejsce spotkań, warsztatów i festynów. Przestrzeń publiczna dostępna dla wszystkich. To miejsce gdzie poznajemy najstarszą historię gminy i ziemi puckiej.Dzisiejszy Park Kulturowy w Rzucewie jest odpowiedzią na pytanie, czy warto chronić nasze wspólne dziedzictwo, które buduje naszą regionalną tożsamość, pokazując jednocześnie nasze europejskie korzenie…

 

W programie:

10.09.22 ( sobota )  godz. 15.oo Uroczyste otwarcie Europejskich Dni Dziedzictwa

10-11.09.22 w godz. 11.oo–16.oo będą bezpłatnie dostępne wystawy w „Chacie Kaszubskiej”: „Rzucewo w epoce kamienia” i „Pradzieje Gminy Puck”

11.09.22 (niedziela)  godz. 12.oo  Rozpoczęcie IX Pomorskiego Turnieju w rzucaniu oszczepem przy pomocy miotacza z epoki kamienia.

Turniej rozgrywany będzie w dwóch kategoriach: dzieci i młodzież do lat 14 oraz młodzież i dorośli. Dostępne będą stoiska i wystawy twórców ludowych z terenu ziemi puckiej, min. rogarstwo, haft kaszubski, malarstwo, rzeźba, porady zielarza. Degustacja potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Rzucewa. Występy zespołów kaszubskich podczas otwarcia.

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/polaczeni-dziedzictwem-rzucewo/

 1. „Alternatywny przewodnik” po wystawie „Kolekcja w działaniu” Spotkanie i spacer po ekspozycji, NOMUS / Nowe Muzeum Sztuki Dział Muzeum Narodowego w Gdańsku

 

Zapraszamy do NOMUS-u na spotkanie i spacer po wystawie kolekcji z Natalią Legutko, projektantką oraz Pawłem Błęckim i Markiem Wodzisławskim, współautorami alternatywnego przewodnika „Kolekcja w działaniu”. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Grzonkowska

 

To wyjątkowe wydawnictwo, po naszej ekspozycji, zostało przygotowane przez doktorantki i doktorantów ASP w Krakowie we współpracy z dr Martą Lisok.

„Programy edukacyjne, warsztaty czy działania partycypacyjne są drogowskazami na mapie sztuki. Nasz przewodnik jest próbą odnalezienia alternatywnych ścieżek komunikacji z odbiorczyniami i odbiorcami. Propozycje doktorantów i doktorantek ASP w Krakowie, to przede wszystkim indywidualne interpretacje dzieł z muzealnej kolekcji, przygotowane m.in. pod kątem aktywności warsztatowej czy szeroko pojętej partycypacji. Alternatywny przewodnik jest gestem zapraszającym do aktywnego obcowania z pracami prezentowanymi w NOMUS-ie” – piszą twórczynie i twórcy Przewodnika.

 

Informacje praktyczne:

– termin: 10 września 2022 (sobota), w godz. 16.00-18.00

– miejsce: NOMUS / Nowe Muzeum Sztuki Dział Muzeum Narodowego w Gdańsku, ul. Stefana Jaracza 14, Gdańsk

– wstęp bezpłatny

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/alternatywny-przewodnik-po-wystawie-kolekcja-w-dzialaniu-spotkanie-i-spacer-po-ekspozycji/

 

 1. HAFTOWANE PATCHWORKowe LOVE, Szkoła Podstawowa w Kowalach

 

Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa w szkole w Kowalach będą odbywały się przez tydzień zajęcia edukacyjne i wystawa z haftami polskimi. Uczniowie na lekcji plastyki będą przenosić wzory na tkaninę i malować zgodnie z kanonem.

 

Hasło „Połączeni dziedzictwem” – wystawa będzie przedstawiała mapę Polski połączoną metoda patchwork z różnymi haftami tworzącymi całość. Wzorując się na liście dziedzictwa niematerialnego wyróżnione są szczególnie hafty: kaszubski szkoły żukowskiej, kurpiowski z puszczy białej, wilanowski i snutka golińska. Hafty będą pokazane w szerokim zastosowaniu, nie tylko kojarzone z ubiorem. Pomorze jest wielokulturowe, tak więc projekt będzie przedstawiał dorobek ogólnopolski w celu budowania więzi międzypokoleniowej i budowania tożsamości lokalnej i krajowej.

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/haftowane-patchworkowe-love/

 1. XXI Jarmark Cysterski w Pelplinie, Diecezja pelplińska, Powiat tczewski, Gmina Pelplin

 

Tradycyjnie z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy na Jarmark Cysterski do Pelplina! Jarmark Cysterski odbywa się cyklicznie zawsze w trzeci weekend września na terenie dawnego opactwa cysterskiego w Pelplinie od 21 lat. Składają się na niego konferencje naukowe, inscenizacje, turnieje, wystawy, warsztaty oraz jarmark kupiecki – produkty lokalne, regionalne oraz jarmark rzemiosł dawnych.

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/xxi-jarmark-cysterski-w-pelplinie/

 

 1. Szwedzkie dziedzictwo na Pomorzu Środkowym, Pałac w Grapicach

Szwedzki pałac rodziny Wallenius z początku XX wieku powraca do dawnej świetności. Szwedzkie dziedzictwo, czas żniw, ziemiańska tradycja dawniej i dziś.

 

Szwedzkie dziedzictwo na Pomorzu Środkowym w postaci zespołu pałacowo-parkowego założonego przez szwedzką rodzinę Wallenius. Historia, która przez kilkadziesiąt lat była zapomniana i dziś, powraca by promować szwedzką kulturę i tradycję, przybliżać szerszemu gronu ziemiańskie życie dawniej i dziś poprzez spotkanie przy ognisku, prelekcje i kontakt z naturą.

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/szwedzkie-dziedzictwo-na-pomorzu-srodkowym/ 

 

 1. "Szkiełko i oko- dziedzictwo architektury", Muzeum Zamkowe w Malborku

Muzeum Zamkowe w Malborku zaprasza w dniu 17 września 2022 roku na Europejskie Dni Dziedzictwa realizowane pod hasłem: „Szkiełko i oko – dziedzictwo architektury”.

 

W programie:

 

Podsumowanie konkursu fotograficznego pt. „Znaki czasu… Architektura zatrzymana w kadrze”, ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród dla laureatów, oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Ruiny i odbudowa w obiektywie Macieja Kilarskiego”, prowadzący: Jolanta Justa, Ewa Kasprzyk. Prosimy o dokonanie telefonicznej rezerwacji pod numerem: 55/6470 983. Miejsce zbiórki uczestników na placu przed kasą biletową o godz. 10:45.

Warsztat fotograficzny z architektury. Organizatorzy proszą o zaopatrzenie się we własne aparaty fotograficzne. Liczba uczestników ograniczona do 15 osób, prowadzący: Tomasz Bogdanowicz, rezerwacja telefoniczna pod numerem: 502 556 236, obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Warsztat z rysunku architektonicznego. Organizatorzy zapewniają materiały plastyczne (papier, ołówek). Liczba uczestników ograniczona do 15 osób, prowadzący: Arkadiusz Dzikowski, rezerwacja telefoniczna pod numerem: 603 407 573, obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Miejsce zbiórki uczestników warsztatów na placu przed kasą biletową o godz. 10:00.  Przewidywany czas zakończenia warsztatów: godz. 14:00.

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/szkielko-i-oko-dziedzictwo-architektury/

 

 1. Dawne tradycje i obyczaje ślubne Powiśla, Muzeum Zamkowe w Malborku, oddział Zamek Sztum

Śluby i wesela są nieodłączną częścią naszej kultury i dziedzictwa. Jak dawniej wyglądały ślubne obrzędy i tradycje na terenie Powiśla? Czy ich reminiscencje możemy odnaleźć we współczesnych zwyczajach?

Na te i inne pytania odpowiemy podczas tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w Zamku w Sztumie – Oddziale Muzeum Zamkowego w Malborku.Zapraszamy do Zamku w Sztumie w sobotę 17.09. w godz. 10:30-13:00. Uczestnicy wydarzenia będą mogli wysłuchać wykładu okolicznościowego oraz wziąć udział w przygotowanych warsztatach. Atrakcje będą czekały także na dzieci.

 

Program:

10:30 – spacer edukacyjny – zwiedzanie zamku z przewodnikiem

11:00 – „Co miał wspólnego kot ze szczęściem małżeńskim i czy dobrze jest chodzić drogą drwali, czyli o dawnych ślubach na Powiślu.” – wykład poprowadzi Wioleta Rudzka

11:00-13:00 – strefa zabaw dla dzieci

12:00 – warsztaty pieczenia weselnych chlebów obrzędowych

13:00 – powiślański korowód weselny

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/dawne-tradycje-i-obyczaje-slubne-powisla/ 

 

 1. Wykłady w ramach projektu „Badanie strat wojennych – kolekcja Jacoba Kabruna – etap I”

Zapraszamy 17 września w godz. 11:00 – 13:30 na wykłady, które odbędą się w ramach projektu „Badanie strat wojennych – kolekcja Jacoba Kabruna – etap I”.

 

Muzeum Narodowe w Gdańsku jest kontynuatorem działającego w tym samym budynku do 1945 roku Muzeum Miejskiego w Gdańsku (Stadtmuseum Danzig). Dzisiejsze muzeum ukształtowała polsko-niemiecka historia. Zapraszamy 17 września w godz. 11:00 – 13:30 na spotkania, na których cofniemy się w czasie i poznamy początki jednej i drugiej instytucji.

 

Wykłady odbywają się w ramach projektu „Badanie strat wojennych – kolekcja Jacoba Kabruna – etap I”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Badanie polskich strat wojennych”.

 

11.00

Sylwia Parais – Początki historii powojennej gdańskiego muzeum – odbudowa siedziby i organizacja polskiej placówki

11:30

dr Magdalena Mielnik – Kość mamuta, język piły i pasy kontuszowe. Kształtowanie się kolekcji i pierwsze lata działalności po 1946 roku.

12: 00

Alicja Andrzejewska – Zając: Pierwsze kolekcje, czyli początki kształtowania zbiorów Muzeum Miejskiego w Gdańsku

12:30

dr Katarzyna Wojtczak – A historii tego budynku i tak byś nie zrozumiał. Klasztor, który został muzeum i jak do tego doszło.

13:30

Czas na rozmowy na wirydarzu i poczęstunek

 

Informacje praktyczne:

– termin: 17 września 2022 (sobota), w godz. 11:00-13:30

– miejsce: Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1, Gdańsk

– wstęp bezpłatny

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/wyklady-w-ramach-projektu-badanie-strat-wojennych-kolekcja-jacoba-kabruna-etap-i/

 

 

 1. Święto Plonów, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Oddział Grodzisko w Sopocie

 

Impreza plenerowa organizowana na terenie Grodziska w Sopocie, Oddziału Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, w ramach obchodów EDD 2022. Zaplanowany jest festyn historyczny – dzień żywej historii z inscenizacją obrzędu Święta Plonów.W programie Święta Plonów w sobotę 17.09. przewidziane są pokazy historyczne (płatnerstwo i kowalstwo, garncarstwo, kram rękodzieła dawnego z replikami biżuterii wczesnośredniowiecznej i bizantyńskiej oraz tkactwo), gry i zabawy dla publiczności, koncert muzyki dawnej, opowieść o mitologii i obrzędowości słowiańskiej, prelekcja pt. : Wierzenia i obrzędy żniwne w polskiej kulturze ludowej, scenka historyczna rodzajowo-obrzędowa (wszyscy realizatorzy) oraz pokazy w osadzie z epoki kamienia. Dla zwiedzających dostępne też będą wystawy w pawilonie wystawienniczym, w tym wyjątkowa wystawa czasowa „Miała strój bogaty, malowany w różne światy”. Wydarzenie skierowane jest do turystów indywidualnych i rodzin oraz do członków ruchu rekonstrukcji historycznej.

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/swieto-plonow-6/

 

 1. Nasze wspólne dziedzictwo, czyli mniej znana historia Muzeum Sopotu, Muzeum Sopotu

Zapraszamy na spotkanie z kuratorem „Nasze wspólne dziedzictwo, czyli mniej znana historia Muzeum Sopotu” i oprowadzanie po wystawie stałej „Rekonstrukcja wnętrz mieszczańskich z początku XX wieku”.Muzeum Sopotu założono z okazji setnej rocznicy uzyskania praw miejskich przez kurort. W ramach adaptacji i prac konserwatorskich przeprowadzonych w latach 2001-2006 przywrócono pierwotny stan budynku oraz wzbogacono go o nowe funkcje związane z działalnością muzeum. Reprezentacyjne pomieszczenie na parterze, odrestaurowane na podstawie dokumentacji fotograficznej podarowanej w latach 2001-2003 przez córkę pierwsze

NS