PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Rusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"Skarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w MalborkuMuzeum Zamkowe w Malborku, Ośrodek Konferencyjny Karwan, 28-29 września 2022      Konferencja  „Średniowieczne i nowożytne zamki – granice i formy ochrony w XXI wieku”      Organizatorzy:  Muzeum Zamkowe w Malborku Polski Komitet Wystawa Malbork między sacrum a polityką

Wydarzenia / Goście zamku malborskiego

Goście zamku malborskiegoGoście zamku malborskiego

Miejsce ekspozycji: Przyziemie Pałacu Wielkich Mistrzów
Kurator wystawy:  Ryszard Rząd
Wystawa stała w nowej aranżacji ponownie udostępniona zwiedzającym od dn. 4 września 2015 r.
 

Wystawa przybliża sylwetki osób i okoliczności wizyt składanych na zamku od pierwszej połowy XIV wieku do dziś. Malbork bowiem jest miejscem, które od wieków przykuwa uwagę Europy. Niegdyś z racji swego militarnego, gospodarczego i politycznego znaczenia, zaś od niespełna dwu wieków przede wszystkim jako wyjątkowej klasy zabytek.

Gościły w nim i podziwiały jego mury osoby najróżniejszego stanu i profesji: możni tego świata, wojskowi i artyści, dyktatorzy i spiskowcy, bogacze i biedni. Gdybyśmy wyobrazili sobie Wielką Księgę Gości, do której dane by im było się wpisać, znaleźlibyśmy tam tysiące rozmaitych autografów. Wystawa niniejsza powstała z przekonania o potrzebie otwarcia tej Księgi po to, by przy tym lepiej poznać dzieje samego zamku.


Siłą rzeczy na ekspozycji mógł być zaprezentowany jedynie niewielki ułamek osób składających wizyty na zamku, wybrano zatem te najbardziej znane i zasłużone dla historii i kultury.

NS