PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Wystawa „Ruiny i odbudowa w obiektywie Macieja Kilarskiego” 20 kwietnia ‒31 grudnia 2022 r. Sala wystaw czasowych, tzw. Łaźnia na Zamku ŚrednimNowa identyfikacja wizualna  Muzeum Zamkowego w MalborkuPodcast Posłuchaj MuzeumRusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"

Wydarzenia / Jubileuszowa wystawa "„Kamienie milowe 60-lecia Muzeum Zamkowego w Malborku 1961-2021”

Jubileuszowa wystawa "„Kamienie milowe 60-lecia Muzeum Zamkowego w Malborku 1961-2021”

Jubileusz 60-lecia działalności Muzeum Zamkowego w Malborku (1961–2021) to szczególna okazja, by opowiedzieć szerszej publiczności, a przede wszystkim mieszkańcom Malborka, o trudzie podnoszenia z ruin zamku, najważniejszego z zabytków tego Muzeum. Wystawa zwraca uwagę na ogrom prac wykonanych w zakresie odbudowy i konserwacji zespołu zamkowego oraz ukazuje ważniejsze osiągnięcia wystawiennicze – efekty żmudnego gromadzenia zbiorów, początkowo wspieranego finansowo przez Społeczny Komitet Odbudowy Zamku – a także prezentuje szeroko zarysowaną pracę na polu edukacji muzealnej. Projekt plastyczny stworzyła Jolanta Kacperska, a scenariusz wystawy opracowały Barbara Pospieszna i Wiesława Połom-Jakubowicz.

 

Wystawa  plenerowa, fotograficzna uwidacznia drogę różnorodnych działań od „punktu zerowego” poprzez sukces wpisu na Listę Pomników Historii i Listę Unesco, aż po czasy współczesne najbardziej sprzyjające prowadzeniu prac badawczych, naukowych i publikowaniu ich w różnej formie.

To swego rodzaju ukłon i podziękowanie ogromnej grupie osób, często już nieznanych nawet choćby z imienia, które na przestrzeni 60 lat w różny sposób przyczyniały się do stworzenia obecnego kształtu zamku i muzeum w nim utworzonego.

 

Na 23 planszach pokazujemy:

 

- odbudowę i konserwację zespołu zamkowego: prezentacja widoków części zamku zniszczonych i odbudowanych ma na celu uzmysłowienie skali prac wykonanych dla osiągnięcia efektu końcowego, a także zwrócenie uwagi na konieczność sprawowania ciągłej troski konserwatorskiej nad budowlą powierzoną Muzeum.

 

Jako kryterium wyboru fotografii wnętrza lub części zamku do prezentowania na wystawie przyjęte zostało szczególne jego znaczenie lub nagroda, wyróżnienie za prace konserwatorskie.

 - działalność wystawiennicza: wspominamy wystawy wybrane z uwagi na szczególne znaczenie w działalności Muzeum, np. organizowane we współpracy Ermitażem oraz uzyskanie nagrody lub wyróżnienia w Konkursie Wydarzenie Muzealne.

- tworzenie kolekcji od stanu niemalże zerowego i praca nad pozyskiwaniem dzieł utraconych w wyniku działań wojennych. Wzbogacanie istniejących i tworzenie nowych kolekcji poprzez zakupy, darowizny, przekazy i pozyskiwanie w badaniach archeologicznych.

- prezentujemy projekty badawcze oraz sygnalizujemy, że Muzeum Zamkowe jest także wydawnictwem, prezentujemy wydawnictwa własne, wybrane z uwagi na ich szczególną atrakcyjność, popularność, znaczenie badawcze lub uzyskanie nagrody lub wyróżnienia.

- działania edukacji muzealnej ‒ upowszechnianie sztuki i kultury. To także prezentacja tylko niektórych form działalności oświatowej, wybranych z uwagi na ich szczególną atrakcyjność, popularność lub uzyskanie nagrody lub wyróżnienia.

 

 

 

Źródło fotografii: Archiwum Fotograficzne MZM, fotografie z lat 1961-2021

Fotografie użyczone: Lech Okoński oraz Barbara Pospieszna, Daniel Gosk, Ela Białkowska, Hubert Cyzman

NS