PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Straty wojenne60-lecie BiennaleRusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"Edukacja muzealna online

Wydarzenia / Malborskie Liceum Plastyczne po raz czwarty w murach zamku

Już do tradycji należy coroczny plener malarski organizowany dla uczniów Liceum Plastycznego mieszczącego się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Malborku. Tegoroczny plener, który odbył się w dniach 8 – 12 czerwca 2015 r. zgromadził 20 młodych adeptów sztuki. W ramach umowy o współpracy pomiędzy muzeum, a szkołą opiekę nad młodzieżą sprawował Dział Edukacji oraz nauczyciele plastycy. 
Po raz pierwszy obok uczniów klasy trzeciej liceum o specjalności: fotografia i dekoracja wnętrz, pojawili się gościnnie ich młodsi koledzy z klasy pierwszej zespołu szkół tworzący tzw. grupę artystyczną. W ramach opracowanego specjalnie na tą okazję programu młodzież zwiedziła Muzeum Zamkowe. Spotkała się także z panią Wiesławą Połom – Jakubowicz, kuratorem wystawy Obiektywem Mistrza Kazimierza Lelewicza, która odkryła przed młodymi adeptami sztuki tajniki pracy niezwykłego fotografika.
Wyjątkowo sympatyczna atmosfera oraz pogoda sprzyjały pracy twórczej. Młodzież uwrażliwiona na piękno otoczenia poddała się niezwykłemu urokowi architektury gotyckiej. Na miejsca plenerowe wybrano Ogród Różany Wielkiego Mistrza, okolice Gdaniska, Młyna, Międzymurze Zachodnie oraz suchą fosę. W sumie powstało 25 prac wykonanych akrylem i olejem. W dniu 12 czerwca o godz. 16.00, w Piwnicy pod Wielkim Refektarzem nastąpiło oficjalne podsumowanie pleneru oraz otwarcie wystawy prac. Podczas uroczystości głos zabrał Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr2 w Malborku, pan Zbigniew Kowalski oraz przedstawicielka młodzieży, która zaprezentowała prace i opowiedziała zaproszonym gościom o wrażeniach z tegorocznego pleneru. Po części oficjalnej młodzi artyści zaprosili zebranych gości na spotkanie przy ognisku. 
Wystawę będzie można oglądać do 31 sierpnia 2015 roku.

NS