PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Wystawa Malbork między sacrum a politykąSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w MalborkuStraty wojenneNowa identyfikacja wizualna  Muzeum Zamkowego w Malborku

Wydarzenia / Militaria perskie i indoperskie

 baner wystawy - Militaria perskiei indoperskie

 

Militaria perskie i indoperskie

z kolekcji Lecha Kobylińskiego 

pozyskane przez Muzeum Zamkowe w Malborku

 

 

wystawa: 20 listopada – 17 grudnia 2012 roku

miejsce ekspozycji: Łaźnia Infirmerii na Zamku Średnim

kurator wystawy: Antonii Chodyński

 

Zapraszamy na prezentację zakupionej przez Muzeum, dzięki wsparciu MKiDN, części kolekcji profesora Politechniki Gdańskiej Lecha Kobylińskiego. Czterdzieści dziewięć wystawionych przykładów perskiego i indoperskiego oręża stanowi mniejszą część liczącej łącznie sto pięć zabytków kolekcji. Pozostałych pięćdziesiąt sześć sztuk broni, zostało podarowanych przez profesora Kobylińskiemu do zbiorów Muzeum - cała kolekcja zostanie zaprezentowana publiczności w przyszłym roku.

 

W jej skład wchodzą zabytkowe militaria różnych rodzajów i typów, które występowały na terenie dawnego imperium szachów perskich w okresie od XVI do połowy XIX wieku. Są to przede wszystkim znakomite szable perskie i indoperskie (szamsziry) z głowniami wykutymi z bułatu, popularnie zwanego stalą damasceńską. Białą broń kłutą wzbogacają puginały perskie i mogolskie. Najstarsze szable pochodzą z czasów panowania szacha Abbasa I (1587-1629), większość z okresu jego następców z rodu Safawidów (do 1735/36 r.). W kolekcji znalazło się też kilka przykładów zbroi, bogato dekorowanych hełmów i karwaszy, strzelb, pistoletów i broni drzewcowej.

Otwarcie wystawy 20 listopada, godz. 16:00, wstęp wolny.

 

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  

 

NS