PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Projekt Straty kontynuuacjaWystawa “Regnum defendo ense et alis tego stricto. Malbork w Prusach Królewskich” od 19 września w Muzeum Zamkowym w MalborkuStraty wojenneWystawa Kamienie Milowe 60-lecie

Wydarzenia / Muzeum Zamkowe w Malborku bierze udział w akcji „Ferie po Królewsku online, w siedmiu Rezydencjach Królewskich”

Muzeum Zamkowe w Malborku bierze udział w akcji „Ferie po Królewsku online, w siedmiu Rezydencjach Królewskich”Muzeum Zamkowe w Malborku bierze udział w akcji „Ferie po Królewsku online, w siedmiu Rezydencjach Królewskich”Muzeum Zamkowe w Malborku bierze udział w akcji „Ferie po Królewsku online, w siedmiu Rezydencjach Królewskich”Muzeum Zamkowe w Malborku bierze udział w akcji „Ferie po Królewsku online, w siedmiu Rezydencjach Królewskich”

Po sukcesie programu „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich”, którego wirtualna edycja pozwoliła milionom Polaków korzystać z oferty kulturalnej w czasach pandemii, Muzeum Zamkowe w Malborku weźmie udział w kolejnej inicjatywie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowanej dla dzieci i młodzieży na czas ferii zimowych.

 

Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wraz z siedmioma Rezydencjami Królewskimi: Zamkiem Królewskim w Warszawie, Zamkiem Królewskim na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Zamkowym w Malborku, Muzeum Okręgowym w Zamku Królewskim w Sandomierzu, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Muzeum Narodowym w Lublinie zapraszają na wirtualne spotkania w sieci dla dzieci i młodzieży.

Codziennie, przez 14 dni, od 4 do 17 stycznia 2021 na stronach internetowych i kanałach mediów społecznościowych: Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, będą publikowane aktywności dla dzieci i młodzieży w różnym wieku, od przedszkola do szkół średnich.

Rezydencje zapraszają do zwiedzania w cyklu „Muzeum oczami dziecka”, a znani youtuberzy na „Zamkowe Trendy”. Zapraszamy także na „Muzyczny spacer po Rezydencjach Królewskich” oraz warsztaty muzyczne, a w świat baśni i legend przeniosą najmłodszych „Królewskie bajki”. Każdego dnia dodatkowe atrakcje, warsztaty i konkursy - aktualne informacje online na stronach Rezydencji.

 

W ramach działalności na rzecz edukacji i kultury w okresie pandemii COVID-19 Muzeum Zamkowego w Malborku, opracowało także poszerzoną ofertę  dla dzieci i młodzieży w okresie ferii zimowych 2021 r.:

Trasa Zielona – zwiedzanie terenów zielonych Muzeum Zamkowego w Malborku z audioprzewodnikiem w warunkach dostosowanych do obowiązujących przepisów sanitarnych. Trasa wiedzie przez część Przedzamcza, przejazdy bramne, dziedzińce Zamku Średniego i Wysokiego, kaplicę Św. Anny, tarasy Zamku Wysokiego wraz z ogrodem wielkich mistrzów oraz fosy i międzymurza. Trasa Zielona.

Więcej informacji o Trasie Zielonej na stronie Muzeum: https://zamek.malbork.pl/warto-wiedziec/trasa-zielona-14

 

Filmy edukacyjne dostępne na kanale YouTube prowadzonym przez Muzeum Zamkowe w Malborku:

- 43 filmy dotyczące następujących zagadnień z okresu średniowiecza: życia codziennego, krucjat, etosu rycerza i literatury oraz okresu nowożytnego (uzbrojenie). Nowością będzie film edukacyjny dotyczący wystawy czasowej rzeźby średniowiecznej (wystawa „Bilde von Prage” prezentowana w dormitoriach Zamku Wysokiego obecnie niedostępna dla zwiedzających).

Na kanale YouTube udostępniono również grę edukacyjną i wykłady poświęcone tematyce Plebiscytu na Powiślu w 1920 r.

 

 

Znajdź nas #feriepokrólewsku, polub, subskrybuj – bądź na bieżąco!

Ferie online nie mają granic – możesz być wszędzie!

 

ZOBACZ ZWIASTUN AKCJI - KLIKNIJ TUTAJ

 

CYKL "WARSZTATY MUZYCZNE Z PIOTREM RUBKIEM"

 

1. ZAMEK KRÓLEWSKI W WARSZAWIE:

 

Ile klawiszy ma fortepian? Na jakim instrumencie grał Zygmunt III? Co tańczył król Staś? Czy opera jest tylko dla dorosłych? Zapraszamy Was do Sali Wielkiej na muzyczny spacer online razem z naszymi wspaniałymi Gośćmi: Piotr Rubik, Ala Tracz i jej siostrą, Olą.

W miejscu, w którym odbywały się słynne koncerty dworskie i wielkie bale, dziewczyny specjalnie dla Was zaśpiewały piosenkę "Niech mówią, że to nie jest miłość".

 

ZOBACZ WIDEO - KLIKNIJ TUTAJ

 

2. MUZEUM ZAMKOWE W MALBORKU:

 

Jaką muzyką rozbrzmiewał malborski zamek w średniowieczu? Już dziś w ramach akcji "Ferie po królewsku online" zapraszamy na warsztat muzyczny z Piotrem Rubikiem. Na zamku towarzyszyli mu naprawdę wyjątkowi przewodnicy, brat Tomasz i rycerz Herman, którzy odkryli przed nim tajemnice muzyki średniowiecznej. Podczas tego muzycznego spaceru dowiecie się między innymi: Jak brzmiał chorał gregoriański? Jaką tajemnicę skrywa lira korbowa? Dlaczego organy były "syntezatorem średniowiecza"?
Przećwiczymy także dalsze zwrotki utworu "Niech mówią, że to nie jest miłość" tym razem przy akompaniamencie średniowiecznego bębna. 

 

ZOBACZ WIDEO - KLIKNIJ TUTAJ 

 

3. ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE:

 

Zapraszamy na muzyczny warsztat prosto z Łazienki Królewskie, zrealizowany w ramach akcji "Ferie po królewsku online", której częścią jest Muzeum Zamkowe w Malborku. Przepiękne wnętrza Pałacu na Wyspie w Łazienki Królewskie, cudowny fortepian, Zuzia, Ania i Piotr Rubik. Połączenie idealne! Zapraszamy na szósty odcinek "Muzycznych spacerów". Warsztaty muzyczne, które rozgrzeją Was na cały zimowy dzień! Weźcie głęboki wdech i do dzieła!

 

 

ZOBACZ WIDEO - KLIKNIJ TUTAJ
 

4. MUZEUM NARODOWE W LUBLINIE:

 

W ostatnim odcinku serii "Muzyczne spacery po rezydencjach królewskich z Piotrem Rubikiem" ramach akcji „Ferie po królewsku online”, której częścią jest Muzeum Zamkowe w Malborku, w podróż w czasie do renesansowego Lublina zabiorą nas tancerze Fundacja Belriguardo - okno na historię i sztukę oraz Belriguardo- Zespół Tańca Dawnego. Dowiemy się:  Co to jest pianino?  Jak tańczono pawanę?  I czy na Zamku Lubelskim odbywały się bale? Razem z naszymi Gośćmi: Piotr Rubik, Agatą, Marysią, Oliwią i Matyldą przypomnimy sobie także wszystkie sposoby na wykonanie utworu "Niech mówią, że to nie jest miłość".  Posłuchajcie i zaśpiewajcie także Wy! 

 

ZOBACZ WIDEO - KLKNIJ TUTAJ 

 

 

CYKL "MUZEUM OCZAMI DZIECKA":

 

1. MUZEUM ZAMKOWE W MALBORKU:

 

W ramach serii "Muzeum oczami dziecka" w ramach akcji "Ferie po królewsku online w siedmiu Rezydencjach Królewskich" zapraszamy do malborskiego zamku! Nasi przewodnicy brat Tomasz i rycerz Herman oprowadzili Idę Nowakowską i jej małych przyjaciół po wnętrzach naszej twierdzy i pokazali im królewskie komnaty i zamkowy skarbiec. Podczas spotkania dowiecie się między innymi:  Czy nad Bałtykiem można znaleźć kopalnię złota? Co to znaczy, że coś nie jest warte "złamanego szeląga"?  Co łączy rycerzy krzyżackich z...rycerzami Jedi?

 

ZOBACZ VIDEO - KLIKNIJ TUTAJ

 

2. ZAMEK KRÓLEWSKI W WARSZAWIE:

 

Czy królewskie łoże jest wygodne? Jak wyglądała służba paziów? Czy w Garderobie Króla można zobaczyć pasek monarchy? "Muzeum oczami dziecka" to wielka przygoda i wiele nieoczywistych pytań. Wybierzcie się na wirtualny spacer po Zamek Królewski w Warszawie wraz z Idą Nowakowską  oraz Sławkiem Szczockim z zamkowego Działu Edukacji. Poznajcie siedzibę Stanisława Augusta razem z ich młodymi gośćmi!

 

ZOBACZ VIDEO - KLIKNIJ TUTAJ

 

3. ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE

 

Gdzie znajdowała się oryginalna łaźnia w dzisiejszym Pałacu na Wyspie? Którą potrawę król jadał najchętniej? Pozwiedzajmy Pałac w Łazienkach razem z Idą Nowakowską, Leną i Olkiem!

 

ZOBACZ VIDEO - KLIKNIJ TUTAJ

 

4. MUZEUM OKRĘGOWE W SANDOMIERZU:

 

Dlaczego sandomierski zamek nie wygląda jak zamek? Czyje kości znajdziemy w zamkowych piwnicach? 🦴 Jakie supermoce może mieć szkło? W ramach serii "Muzeum oczami dziecka" zapraszamy na zwiedzanie Zamku Królewskiego w Sandomierzu razem z Olkiem i Lenką, którym towarzyszyła Ida Nowakowska.

 

ZOBACZ VIDEO - KLIKNIJ TUTAJ

 

5. MUZEUM NARODOWE W LUBLINIE

 

Co to są freski? Kto namalował królowi Jagielle brodę? Jak wygląda odcisk średniowiecznego psa? W ramach serii "Muzeum oczami dziecka" zapraszamy na zwiedzanie Zamku Lubelskiego w towarzystwie Ali i Oli Tracz oraz Ida Nowakowska Herndon!

 

ZOBACZ VIDEO - KLIKNIJ TUTAJ

 

6. MUZEUM ŻUP KRAKOWSKICH WIELICZKA

 

W ramach serii "Muzeum oczami dziecka"  zapraszamy  na zwiedzanie Zamku Żupnego w Wieliczce. Podczas spotkania dowiecie się między innymi: czym się różni pies od kogutka? Jak wygląda XVII-wieczny lunchbox? Zobaczycie takżw bałwana, choć w Wieliczce zupełnie nie ma śniegu, natomiast jest całkiem sporo soli...

 

ZOBACZ VIDEO - KLIKNIJ TUTAJ

 

7. MUZEUM PAŁACU KRÓLA JANA III W WILANOWIE:

 

Na finał akcji #FeriePoKrólewsku, której częścią jest Muzeum Zamkowe w Malborku, zapraszamy do przepięknego Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie: Jeżeli chcecie się dowiedzieć: Co łączy króla Jana III… z Asteriksem i Obeliksem? Jakie nicki na Instagramie miałyby królewskie dzieci?  Jak wyglądało XVIII-wieczne biuro domowe? Co oznaczają „pomarańcze” w listach Jana III i Marii Kazimiery? Koniecznie obejrzyjcie kolejny film z serii " Muzeum oczami dziecka". Odpowiedzi szukają Ida Nowakowska Herndon, Julka i Olaf.

 

ZOBACZ WIDEO - KLIKNIJ TUTAJ  

 

CYKL "BAJKI KRÓLEWSKIE":

 

WYDANIE SPECJALNE:

 

Jak mały Janek znalazł się w królewskich progach i w jaki sposób pomógł władcy? Poznajcie "Opowieść o Janku Kominiarczyku i o dymiącym piecu króla Stasia" autorstwa Juliana Ejsmonta. We wnętrzach Zamku Królewskiego w Warszawie przeczytała ją dla ją dla Was nasz Gość Specjalny: Małżonka Prezydenta RP, Pani Agata Kornhauser-Duda.

 

ZOBACZ VIDEO - KLIKNIJ TUTAJ

 

1. MUZEUM ZAMKOWE W MALBORKU:

 

Zapraszamy na kolejną "Królewską bajkę" w ramach akcji "Ferie po królewsku online". Agata Załęcka odwiedziła wnętrza naszego zamku i przeczytała dla Was bajkę "Królowa żab" autorstwa Marka Stokowskiego, którą znajdziecie w książce "Legendy i opowieści Zamku Malbork". Dlaczego żaby uciekły z Przedzamcza? W czym Krzyżacy przypominali bociany? Jak Wielki Mistrz krzyżacki rozsmakował się w żabich udkach? Posłuchajcie!

 

ZOBACZ VIDEO - KLIKNIJ TUTAJ

 

Czas na kolejną opowieść z serii "Królewskie bajki", zrealizowaną w ramach akcji "Ferie po królewsku online". Tym razem Agata Załęcka spotkała się z nami, aby przeczytać bajkę "Skarbiec" autorstwa Marka Stokowskiego, którą znajdziecie w książce "Legendy i opowieści Zamku Malbork".Czy pustułki latające nad malborskim zamkiem skrywają tajemnicę? Czy warto sięgać po cudze boagctwo? Co kryje skarbiec zamku Malbork? Posłuchajcie!

 

ZOBACZ VIDEO - KLIKNIJ TUTAJ 

 

2. ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE:

 

Wydać sto dukatów na własne przyjemności to wcale nie taka sztuka! - można pomyśleć. Czy z tym zadaniem poradził sobie Lutek, warszawski szewczyk? Agata Załęcka czyta dla najmłodszych przepiękną warszawską legendę "Złotą kaczkę", napisaną przez Artura Oppmana. Posłuchajcie!

 

ZOBACZ VIDEO - KLIKNIJ TUTAJ

 

 

Organizatorem projektu jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Projekt jest zrealizowany w 7 rezydencjach królewskich: Zamku Królewskim w Warszawie, Zamku Królewskim na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Zamkowym w Malborku, Muzeum Okręgowym w Zamku Królewskim w Sandomierzu, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Muzeum Narodowe w Lublinie.

 

3. MUZEUM OKRĘGOWE W SANDOMIERZU:

 

W ramach serii "Królewskie bajki" Muzeum Okręgowe w Sandomierzuz zaprasza na wysłuchanie historii o tym, jak w Sandomierzu św. Jacek zasadził lipy do góry korzeniami! 

 

ZOBACZ VIDEO - KLIKNIJ TUTAJ

 

4. ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE:

 

 Joanna Moro czyta najmłodszym "Bajki" Ignacego Krasickiego w ramach akcji "Ferie po królewsku online", której częścią jest Muzeum Zamkowe w Malborku.  Usiądźcie wygodnie i posłuchajcie kilku wierszy wielkiego pisarza, którego portret  zobaczycie w Galerii Obrazów w Pałacu na Wyspie. 

 

ZOBACZ VIDEO - KLIKNIJ TUTAJ

 

5. MUZEUM ŻUP KRAKOWSKICH WIELICZKA:

 

Aktorka Agata Załęcka czyta dzieciom przepiękną Legendę o cudownym pierścieniu - czyli skąd się wzięła sól w Wieliczce Juliana Majki .

 

ZOBACZ VIDEO - KLIKNIJ TUTAJ

 

6. MUZEUM ŻUP KRAKOWSKICH WIELICZKA:

 

Kolejna bajka w ramach akcji „Ferie po królewsku online” przychodzi do nas z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Poznajcie niezwykłą opowieść o wielickim sztygarze, nazywanym "Toporkiem". Mówiono o nim, że zna się górniczej robocie, jak mało kto.

 

ZOBACZ VIDEO - KLIKNIJ TUTAJ 

 

7. ZAMEK KRÓLEWSKI W WARSZAWIE:

 

Kolejna „Królewska bajka” przychodzi do nas z Zamku Królewskiego w Warszawie. Nie wie nikt, nikt nie pamięta, w niczyim wspomnieniu,  najdawniej­szym nawet, w żadnej najstarszej księdze nie znajdziesz  jaki w rzeczywistości był początek stolicy naszej, Warszawy".
Jeśli chcecie się dowiedzieć: Kim była Panna Wodna? Czym zajmował się Warsz? I co mówi legenda o początkach Warszawy? Zapraszamy do wysłuchania "Królewskich bajek"! Agata Załęcka i Joanna Moro czytają legendę   "Warszawa - stolica Polski" autorstwa Ewy Szelburg-Zarembiny.Posłuchajmy tej pięknej legendy przygotowanej specjalnie dla Was w ramach. Ferie po królewsku online w siedmiu Rezydencjach Królewskich.

 

ZOBACZ WIDEO - KLIKNIJ TUTAJ 

 

8. MUZEUM PAŁACU KRÓLA JANA III W WILANOWIE:

 

Łzy jak grochy płyną z oczu samego króla Jana III. Zaginęła jego ukochana wydra!  Dlaczego? Kto pomoże ją odnaleźć?  Posłuchajcie! Przy okazji dowiecie się, czym były wety i fraucymer ! Joanna Moro czyta fragment książki „Gdzie jest wydra? Czyli śledztwo w Wilanowie”. Tekst: Dorota Sidor, ilustracje: Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Wydawnictwo Dwie Siostry

 

ZOBACZ WIDEO - KLIKNIJ TUTAJ 

 

 

 

 

 

 

 

KLAUZULA INFORMACYJNA


Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), publ. Dz. Urz. UE L Nr 119, s. 1 informujemy, iż:
 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Muzeum Zamkowe w Malborku (ul. Starościńska 1, 82-200 Malbork) reprezentowane przez Dyrektora.
 2. W sprawach z zakresu ochrony danych osobowych mogą Państwo kontaktować się z Muzeum Zamkowym w Malborku pod adresem e-mail: inspektor@zamek.malbork.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy cywilnoprawnej.
 4. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji ww. celu z uwzględnieniem okresów przechowywania określonych w przepisach odrębnych, w tym przepisów archiwalnych.
 5. Podstawą prawną przetwarzania danych jest art. 6 ust. 1 lit. b) ww. rozporządzenia.
 6. Odbiorcami Pani/Pana danych będą podmioty, które na podstawie zawartych umów przetwarzają dane osobowe w imieniu Administratora.
  Osoba, której dane dotyczą ma prawo do:
  - dostępu do treści swoich danych oraz możliwości ich poprawiania, sprostowania, ograniczenia przetwarzania oraz do przenoszenia swoich danych, a także - w przypadkach przewidzianych prawem - prawo do usunięcia danych i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Państwa danych.
  - wniesienia skargi do organu nadzorczego w przypadku gdy przetwarzanie danych odbywa się z naruszeniem przepisów powyższego rozporządzenia tj. Prezesa Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Podanie danych osobowych jest warunkiem zawarcia umowy cywilnoprawnej. Osoba, której dane dotyczą jest zobowiązana do ich podania. Konsekwencją niepodania danych osobowych jest brak możliwości zawarcia umowy. Ponadto informujemy, iż w związku z przetwarzaniem Pani/Pana danych osobowych nie podlega Pan/Pani decyzjom, które się opierają wyłącznie na zautomatyzowanym przetwarzaniu, w tym profilowaniu, o czym stanowi art. 22 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.