PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Rusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"Wystawa Malbork między sacrum a politykąKonferencja spotkania malborskieNowa identyfikacja wizualna  Muzeum Zamkowego w Malborku

Wydarzenia / Muzyka jest (z) kobietą

Muzyka jest (z) kobietą

Muzeum Zamkowe w Malborku oraz Malborskie Stowarzyszenie OŚ zapraszają 7 marca, do Sali Siedmiofilarowej, na koncert słowno- muzyczny z okazji Dnia Kobiet.

Ponieważ okazja wyjątkowa to i zupełnie wyjątkowy będzie repertuar.

Co roku wydarzenie organizowane przez Malborskie Stowarzyszenie OŚ przy współpracy z partnerami, ma inne hasło przewodnie oraz nieco inną formułę.

W tym roku będą to kobiety literatury, a wśród nich polskie noblistki – Wisława Szymborska oraz Olga Tokarczuk, których teksty przybliżą dwie wyjątkowe kobiety.

O godz. 17 wystąpi znana aktorka Barbara Bursztynowicz przy akompaniamencie Tytusa Wojnowicza (obój) oraz Tomasza Glanca (fortepian).
 

Bilety na koncert Barbary Bursztynowicz w cenie 30 zł można nabyć w kasach Muzeum Zamkowego w Malborku oraz poprzez stronę https://bilety.zamek.malbork.pl/
Ilość miejsc ograniczona.

 

 

O artystach

 

Barbara Bursztynowicz urodziła się 27 stycznia 1954 roku w Bielsku - Białej. W 1997 roku ukończyła wydział aktorski w warszawskiej PWST. Zadebiutowała rolą Katii w

„Barbarzyńcach” Gorkiego w reżyserii A. Bardiniego w Teatrze Powszechnym w

Warszawie. Potem przez wiele lat była związana z warszawskim Teatrem Ateneum,

w którym zagrała m.in.: Ofelię w „Hamlecie” Szekspira, Zosię Plejtus w „Matce”

Witkacego, Lady Groom w „Arkadii” Stopparda i inne znaczące role.

Występowała także w filmach, m.in.: w „Klinczu” Andrejewa jako Bożena, w „Obronie

własnej” Kamińskiego jako Dorota, czy jako Małgorzata w „Roślinach trujących”

Glińskiego.

Jej dorobek w teatrze telewizji to przede wszystkim Ismena w „Antygonie” Sofoklesa,

Desiree w „Chorobie młodości” Brucknera i Łucja w „Piraniach” Orłosia.

Z mężem Jackiem Bursztynowiczem oraz Januszem Tylmanem pianistą i kompozytorem stworzyła kabaret liryczny pod nazwą „Cafe-teatr na Francuskiej”.

Od wielu lat na Zamku Królewskim w Warszawie uczestniczy w Spotkaniach

Literackich, podczas których prezentuje wybitne utwory poetyckie i prozatorskie

literatury polskiej i europejskiej.

Przez pewien czas pisała felietony do dodatku telewizyjnego „Polska the Times”.

Potem zostały one wydane w zbiorze pod tytułem „Jak w życiu. Felietony”.

Barwne anegdoty z planu filmowego i sceny przeplatają się w nich ze wspomnieniami bliskich ludzi i historiami z życia osobistego.

Wielką popularność przyniosła jej rola Elżbiety w telenoweli „Klan”.

Po kilku latach przerwy można ją było znów oglądać na deskach scenicznych w

Teatrze Komedia w Warszawie w roli Ruth w sztuce Firth’a „Dziewczyny z kalendarza” i w roli Barbary w „Furiach” Szczygielskiego.

Ostatnio zagrała rolę Lili w czarnej komedii autorstwa Colleen Murphy pod tytułem

„Ranny Ptaszek”.

Barbara Bursztynowicz zagrała także wiele ról w Teatrze Polskiego Radia,

jak również udzieliła głosu dziesiątkom postaci w dubbingowanych filmach.

 

Dr Tomasz Glanc jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie organów prof. Batora oraz dyrygentury prof. Rubina. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych, pianistycznych i dyrygenckich, sam też prowadzi mistrzowskie warsztaty improwizacji organowej. Od wielu lat koncertuje w Europie, Azji i Ameryce, nie tylko jako organista, lecz również jako pianista i kompozytor, współpracując z wybitnymi solistami, orkiestrami oraz znanymi aktorami jak: Krzysztof Kolberger, Teresa Lipowska, Piotr Fronczewski, Barbara Bursztynowicz, Magdalena Zawadzka, Anna Seniuk, Jerzy Zelnik, Cezary Żak, Artur Barciś, Anna Nehrebecka, Marian Opania,  Joanna i Mirosław Baka czy Tomasz Stockinger. Dokonał nagrań radiowych, telewizyjnych oraz 7 płyt DVD i 62 płyt CD. Stałym punktem koncertów są improwizacje w rożnych stylach od baroku przez romantykę do jazzu włącznie jak też własne kompozycje. Jest finalistą międzynarodowego konkursu organowego w Hanowerze "Jazz & church organ".

Na jego koncie kompozytorskim znajduje się 950 tytułów zawartych w 72 zeszytach nutowych na ponad 6200 stronach, w tym: utwory wokalne i orkiestrowe; transkrypcje organowe utworów Bacha, Gershwina, Schumana, Regera i Chopina; cykl organowy „Bach, jazz & organy”, „Chopin & organy”; kompozycje własne na organy; kompozycje na fortepian, flet, skrzypce, wiolonczelę, saksofon, obój i klarnet; utwory organowe z cyklu "In Memoriam" oraz utwory z cyklu „Dancing Pipes”, jak: „Tańce latynoskie”, „Polskie Tańce Narodowe” i „Orchestra works“; symfonie organowe; cykl kompozycji "Time" na organy i fortepian; cykl "Orgel-Duo" ; „Missa Jubilate” i „Missa  Triumphalis” na orkiestrę, chór i solistów; gospelowa "Missa pro pace" nagrana z aktorką Teresą Lipowską, recytującą teksty o pokoju oraz trzy krótkie msze „Missa brevis” na chór i organy; "Oratorium Tomaszowe" na orkiestrę, fortepian, chór i solistów, do którego recytacje nagrał z aktorem Piotrem Fronczewskim; Oratorium na Boże Narodzenie "Liebestraum"; Symfonia Nr.1, F-Dur, Requiem oraz dwa koncerty fortepianowe; kantata wielkopostna „Via Dolorosa” i opowiadania wigilijne „Christmas time”. Napisał muzykę do czterech dziecięcych musicali, jak też muzykę do antywojennego musicalu "Good morning Bagdad" przeciwko wojnie w Iraku.

T.Glanc jest kompozytorem, pedagogiem i muzykiem koncertowym, kierownikiem artystycznym czterech Festiwali Muzycznych, przewodniczącym jury konkursów  „Cantate Deo” oraz „Wettbewerb für junge Talente Kolonia-Wrocław-Paryż”. Jest laureatem najwyższej nagrody Kongresu Polonii Niemieckiej "Polonicus" w kategorii kultury, a w plebiscycie Gazety Olsztyńskiej wybrany został do grona najważniejszych  osobowości Warmii i Mazur. Tomasz Glanc jest doktorem sztuk muzycznych w przedmiocie Improwizacja.

 

Tytus Wojnowicz – edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat, początkowo grał na skrzypcach. W wieku 15 lat spotkał prof. Stanisława Malikowskiego i rozpoczął naukę gry na oboju. Pozostał jego uczniem aż do ukończenia Akademii Muzycznej w Warszawie w roku 1990. Następnie studiował w Musikhochschule we Freiburgu w klasie prof. Heinza Holligera gdzie otrzymał dyplom w roku 1993. Brał udział w kilku konkursach krajowych i międzynarodowych . Otrzymał mi.in. wyróżnienie na konkursie młodych muzyków „Concertino Praha”- 1983,  I nagrodę na Konkursie Oboistów we Włoszakowicach (1990),  III nagrodę na Isle of Wight Oboe Competition- 1993 (Wielka Brytania). Został wybrany Instrumentalistą Roku 1997, 1998 w plebiscycie polskich rozgłośni radiowych. W latach 1989-2002 był członkiem Warszawskiego Kwintetu Dętego „Da Camera” z którym odbył wiele podróży koncertowych. Występował m.in. na Tajwanie, w Niemczech, Czechach, Holandii, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych. Jako solista występował z większością polskich zespołów filharmonicznych oraz z orkiestrami kameralnymi – m .in. „Amadeus”, „Concerto Avenna”, Elbląska Orkiestra Kameralna „Leopoldinum”.

W drugiej części wydarzenia wystąpi Marta Szewczyk – Mistrz Mowy Polskiej. Ta część koncertu rozpocznie się o godz. 18:30 i udział w niej jest bezpłatny.

Spotkanie jest realizowane w ramach zadania publicznego dofinansowanego z budżetu Miasta Malborka.

 

 

 

NS