PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Skarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w MalborkuEdukacja muzealna onlinePodcast Posłuchaj MuzeumWystawa Malbork między sacrum a polityką

Wydarzenia / MZM w Anglii

W dniach 26-28 sierpnia roku Pańskiego 2017 braliśmy udział w dniach promocji kultury polskiej w angielskim mieście Leeds. Mieści się tam Royal Armouries Museum mające w swoich zbiorach zbroje z niemal całego świata, można tam zobaczyć między innymi samurajów, rycerskie pancerze z XVI wieku, oporządzenie słonia bojowego.

 

Europejski Park Historyczny na Zamku Gniew we współpracy z Muzeum Zamkowym w Malborku miał przyjemność wzbogacić ich zbiory o Nasz polski akcent - Husarię, dając przy tym niesamowite show.

Przez 3 dni pokazy jazdy konnej zobaczyło łącznie 6 tysięcy osób.

 

Ambasador polski Arkadiusz Rzegocki, relacjonował wydarzenie na swoim profilu facebookowym:

"Co za widowisko! Charyzmatyczni jeźdźcy z zamku w Gniewie oraz znakomite umiejętności chorągwi husarskiej spotkały się z uznaniem widzów, a narracja prowadzona przez rekonstruktorów oraz Andrew Deana i Keith Ducklin z Royal Armouries wywoływała wśród widowni salwy śmiechu. Miałem przyjemność oglądać spektakl w towarzystwie Dyrektora Muzeum, Pana Edwarda Impey oraz innych brytyjskich i polskich gości zaproszonych przez ambasadę, Instytut Kultury Polskiej oraz Royal Armouries. (...) Pokazy Skrzydlatej Husarii otwierają nowy rozdział w historii polsko-brytyjskich kulturalnych i historycznych projektów. Mamy nadzieję, że to dopiero początek i że pokazy skrzydlatej husarii zorganizowanie zostaną także w innych krajach, promując polską historię i kulturę w tak atrakcyjny sposób."

 

Wspomnianą narrację można zobaczyć w filmie:

Behind the Scenes with The Winged Hussars

 

Hetman Kapituły Rycerskiej Arkadiusz Dzikowski relacjonując to wydarzenie zdradza, że wystawa w listopadzie trafi do Malborka.

 

"MZM podpisało umowę z Fundacją Europejski Park Historycznyw zamku Gniew, na mocy której MZM partycypowało w kosztach wykonania i transportu wystawy pt. "Husaria - chluba oręża polskiego". Wystawa zawisła w prestiżowym Royal Armouries Museum w Leeds. Jej otwarciu towarzyszyła promocja w postaci pokazów sprawności polskiej husarii.

Przedstawicielami MZM do spraw koordynacji projektu są: Karol Polejowski (sprawy merytoryczne) i Arkadiusz Dzikowski (sprawy dotyczące rekonstrukcji i edukacji). W listopadzie 2017 wystawa wróci do Polski i znajdzie się na zamku w Malborku. Patronat nad projektem objęli również Ambasador Rzeczpospolitej w Londynie Arkady Rzegocki i Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin. Wystawa oraz pokazy spotkały się z wielkim zainteresowaniem. Royal Armouries Museum odnotowało rekordową frekwencję wśród widzów i zwiedzających."

 

 

NS