PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Podcast Posłuchaj MuzeumNowa identyfikacja wizualna  Muzeum Zamkowego w MalborkuRusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"Straty wojenne

Wydarzenia / Nabytki i dary Muzeum Zamkowego w Malborku z lat 2005-2014 - Monety, Medale, Kopie, banknoty

Nabytki i dary Muzeum Zamkowego w Malborku z lat 2005-2014

 
Czas trwania wystawy:
17 maja – 4 czerwca 2014
Miejsce wystawy: przyziemie Pałacu Wielkich Mistrzów, Zamek Średni

 

Prezentacja zbiorów Gabinetu Numizmatycznego, na który składają się trzy kolekcje: Monety, Medale, Kopie, banknoty – jest drugą ekspozycją przygotowaną w ramach cyklu wystaw „Nabytki i dary Muzeum Zamkowego w Malborku z lat 2005-2014”.

Medal 100-lecie przejęcia Malborka przez władze Pruskie, 1872 r. - avers    Medal 100-lecie przejęcia Malborka przez władze Pruskie, 1872 r. - revers

Medal 100-lecie przejęcia Malborka przez władze Pruskie, 1872 r.


Gromadzenie numizmatów w malborskim zamku sięga tradycją do czasów przedwojennych. Do II wojny światowej znajdował się tu jeden z najbogatszych warsztatów badawczych w dziedzinie numizmatyki. W ówczesnym gabinecie przechowywano m.in. prawie kompletny zbiór monet zakonu krzyżackiego oraz z mennic Prus Królewskich i Książęcych. O zasobach niegdysiejszej kolekcji wiedzę czerpiemy dziś z wielotomowego katalogu zbiorów Die Münzen- und Medaillen-Sammlung in der Marienburg. Niestety w wyniku działań wojennych bogata kolekcja malborskiego gabinetu numizmatycznego uległa rozproszeniu. Wraz z powstaniem Muzeum Zamkowego w 1961 r. wznowiono gromadzenie numizmatów.
 

Notgeld 50 fenigów
Notgeld 50 fenigów


Kolekcje budowano i buduje się w oparciu o kontekst miejsca. Gromadzone są zatem monety państwa krzyżackiego, działającej kilkakrotnie mennicy malborskiej, monety i medale Prus Królewskich i Książęcych, numizmaty I-III Rzeczypospolitej oraz współczesne, a także obiekty związane z szeroko pojętą numizmatyką: kopie, banknoty, stemple mennicze, wagi dukatowe, żetony i inne.


W ostatnim dziesięcioleciu zasoby Gabinetu Numizmatycznego wzbogacone zostały o interesujące i cenne muzealia, które w większości prezentowane są na wystawie.
 

 Podskarbiówka malborska (liczman), 1593 r.

Podskarbiówka malborska (liczman), 1593 r.


 

NS