PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Konferencja spotkania malborskieRusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"60-lecie BiennaleWystawa Malbork między sacrum a polityką

Wydarzenia / Noc Muzeów na zamku w Malborku

Noc Muzeów na zamku w MalborkuNoc Muzeów na zamku w MalborkuNoc Muzeów na zamku w MalborkuNoc Muzeów na zamku w MalborkuNoc Muzeów na zamku w MalborkuNoc Muzeów na zamku w MalborkuNoc Muzeów na zamku w MalborkuNoc Muzeów na zamku w Malborku

Podczas Europejskiej Nocy Muzeów 16/17 maja 2015 roku zamek odwiedziło blisko 5 600 turystów z kraju i zagranicy.
Nocna wędrówka wiodła Wałami von Plauena przez Bramę Nową, Dziedzińcem Zamku Średniego wprost na Zamek Wysoki, gdzie można było podziwiać wystawę rzeźby gotyckiej „Święci Orędownicy” - zlokalizowaną w tzw. dormitoriach (sypialniach). Wielkie emocje wzbudziła ekspozycja w Kuchni na Zamku Wysokim z rozpalonym paleniskiem i opowieściami przewodników nt. „co jadano i pito w czasach krzyżackich”.
W dalszej części turyści mieli okazję obejrzeć Wielki Refektarz – najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie na zamku oraz Pałac Wielkich Mistrzów. 
Do akcji Nocy Muzeów włączyło się również Archiwum Państwowe w Elblągu z siedzibą w Malborku, które przygotowało, specjalnie na tę okazję, wystawę ze zbiorów dotyczących miasta Malborka. 
Wprost z Pałacu, krętymi schodami, przewodnik prowadził turystów do Fosy Suchej, gdzie czekały na przybyłych gości „duchy i inne zjawy”.
Na zakończenie szlaku uczestnicy otrzymali pamiątkowe karty „Nocy Muzeów” 2015.

Organizatorzy: Muzeum Zamkowe w Malborku, Stowarzyszenie Koło Przewodników Malborskich oraz Archiwum Państwowe w Elblągu z siedzibą w Malborku.
Serdeczne podziękowania przekazujemy na ręce harcerzy ZHP Malbork, którzy każdego roku wspierają organizację Nocy Muzeów na zamku.

NS