PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Muzeum Zamkowe w Malborku, Ośrodek Konferencyjny Karwan, 28-29 września 2022      Konferencja  „Średniowieczne i nowożytne zamki – granice i formy ochrony w XXI wieku”      Organizatorzy:  Muzeum Zamkowe w Malborku Polski Komitet 60-lecie BiennalePodcast Posłuchaj MuzeumWystawa Malbork między sacrum a polityką

Wydarzenia / ODSZEDŁ PROFESOR ANDRZEJ NOWAKOWSKI

ODSZEDŁ PROFESOR ANDRZEJ NOWAKOWSKI

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 4 marca 2017 r. odszedł na zawsze Prof. dr hab. Andrzej NOWAKOWSKI, wybitny archeolog i bronioznawca, wielki przyjaciel Muzeum Zamkowego, człowiek ogromnego serca.

Absolwent studiów archeologicznych na Uniwersytecie Łódzkim, pracownik początkowo tejże uczelni, od 1986 r. związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kierownik Zakładu Historii Uzbrojenia i pierwszy prodziekan Wydziału Nauk Historycznych. W latach 2005-2009 dyrektor Instytutu Archeologii UMK. 
Prof. Nowakowski zajmował się historią i archeologią pogranicza polsko-ruskiego i polsko-pruskiego, szczególnie zaś dziejami uzbrojenia średniowiecznego i archeologią pól bitewnych. Był jednym z najbardziej uznanych znawców dawnej broni w Polsce, w latach 80. ubiegłego wieku kierował pracami badawczymi na polach grunwaldzkich. 
Był autorem licznych publikacji z tych dziedzin, m.in. w 2005 r. nasze Muzeum wydało jego ważną pracę: "Wojskowość w średniowiecznej Polsce". W latach 1998-2014 związany był z Muzeum Malborskim jako członek działającej przy nim Rady Naukowej Muzeum. Zawsze uczynny i życzliwy kolega, służący dobrą radą, współtworzył przez ostatnie lata program działalności naszej instytucji.

NS