PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Nowa identyfikacja wizualna Muzeum Zamkowego w MalborkuKonferencja spotkania malborskie60-lecie BiennaleSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w Malborku

Wydarzenia / Otwarcie wystawy dzieł Leona Wyczółkowskiego w Muzeum w Kwidzynie

Otwarcie wystawy dzieł Leona Wyczółkowskiego w Muzeum w KwidzynieOtwarcie wystawy dzieł Leona Wyczółkowskiego w Muzeum w KwidzynieOtwarcie wystawy dzieł Leona Wyczółkowskiego w Muzeum w KwidzynieOtwarcie wystawy dzieł Leona Wyczółkowskiego w Muzeum w KwidzynieOtwarcie wystawy dzieł Leona Wyczółkowskiego w Muzeum w KwidzynieOtwarcie wystawy dzieł Leona Wyczółkowskiego w Muzeum w KwidzynieOtwarcie wystawy dzieł Leona Wyczółkowskiego w Muzeum w KwidzynieOtwarcie wystawy dzieł Leona Wyczółkowskiego w Muzeum w KwidzynieOtwarcie wystawy dzieł Leona Wyczółkowskiego w Muzeum w KwidzynieOtwarcie wystawy dzieł Leona Wyczółkowskiego w Muzeum w Kwidzynie

 W czwartkowe popołudnie  29 września 2016 r.  w Muzeum w Kwidzynie- Oddziale Muzeum Zamkowego w Malborku,  otwarta została wystawa „Leon Wyczółkowski- malarstwo , rysunek , grafika”.  Na wystawę złożyło się ponad 40 dzieł  z  kolekcji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego  w Bydgoszczy.  
   Wśród przybyłych na uroczystość nie zabrakło władz Kwidzyna, obecni byli m.in. burmistrz Andrzej Krzysztofiak, Przewodniczący Rady Miasta Kazimierz Gorlewicz i Rady Powiatu Jerzy Śnieg. Licznie przybyłych gości witali i wprowadzenia do wystawy dokonali: dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku - Mariusz Mierzwiński, dyrektor Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy - Michał Wożniak,  kierownik Muzeum w Kwidzynie- Janusz Cygański oraz autorka wystawy - Ewa Sekuła-Tauer.  „Wystawa w Muzeum Zamkowym  w Kwidzynie –napisała  Ewa Sekuła–Tauer  - zaaranżowana jest w układzie chronologiczno-tematycznym.  Przedstawia wybór dzieł malarskich, rysunkowych i graficznych z bogatej  i różnorodnej twórczości Wyczółkowskiego. Najwcześniejsze na wystawie prace pochodzą z okresu ukraińskiego, gdzie wielki wpływ na jego malarstwo wywarła kolorowa, przesycona słońcem Ukraina. Malował tam rozległy pejzaż, wschody i zachody słońca, ale również sceny rodzajowe z udziałem ukraińskich chłopów. Na wystawie prezentujemy też autoportrety oraz portrety przyjaciół ze świata intelektualno-artystycznego będące wnikliwymi studiami psychologicznymi. Przez całą twórczość malował liczne studia kwiatów, i martwych natur o wielkich walorach dekoracyjnych i artystycznych. Artysta stworzył cykl pastelowych pejzaży górskich. Niektóre z nich prezentujemy na wystawie. Wielokrotnie malował Tatry. Góry urzekły artystę  tajemniczością, potęgą, zmienną kolorystyką zależną od pory dnia lub roku. Oprócz krajobrazów i scen rodzajowych malarza fascynowała architektura, szczególnie  zabytkowa, związana z miastami polskimi np. Warszawą, Krakowem, Toruniem czy  Kazimierzem nad Wisłą.  Szczególnym upodobaniem darzył  Wawel i Kościół Mariacki w Krakowie. Na wystawę wybrano również prace prezentujące architekturę i pejzaż miast pomorskich leżących  nad Wisłą. 
    Malarstwem olejnym zajmował się Leon Wyczółkowski do 1900 r. Zdarzało mu się i później czasem namalować obraz olejny, ale bardzo rzadko. Akwarela, pastel  i tusz stały się ulubioną techniką. Od około 1902 r. szczególne miejsce  w twórczości artysty zajęła grafika. Nieustannie  eksperymentował w technikach graficznych ( uprawiał m. innymi akwafortę, akwatintę, algrafię, miękki werniks, kamienioryt, aż doszedł do litografii). Ryciny podkolorowywał i używał do nich barwnych papierów. Artysta wprowadzał kredę,  tusz, mieszał litografie z innymi technikami. Tematem jego tek graficznych były głównie zabytki  architektury i przyroda. 
    Od 1922 r. artysta mieszkał w Gościeradzu na ziemi bydgoskiej, w pięknie położonym dworku wśród starych drzew. Piękno otaczającej przyrody, park, sad oraz rozległe pola gościeradzkie stanowiły inspiracje do pracy twórczej.”
    W drugiej części wernisażu,  z  bardzo interesującym programem  „Harmonia przestrzeni”  inspirowanym twórczością Leona  Wyczółkowskiego, a  przygotowanym specjalnie na wernisaż,   wystąpili : Bożena Belacarz  ( vocal, lira korbowa), Marzena Łamch - Łoniewska ( vocal, instr.  klaw.) i Grzegorz Korzeniec ( misy kryształowe). 
    Wystawa będzie czynna do końca listopada   br.

NS