PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Straty wojennePodcast Posłuchaj MuzeumSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w MalborkuKonferencja spotkania malborskie

Wydarzenia / Otwarcie wystawy „Nabytki i dary Muzeum Zamkowego w Malborku z lat 2005-2014. Monety, Medale, Kopie, Banknoty”

Otwarcie wystawy „Nabytki i dary Muzeum Zamkowego w Malborku z lat 2005-2014. Monety, Medale, Kopie, Banknoty”

16 maja 2014 roku, o godzinie 16:00, w przyziemiu Pałacu Wielkich Mistrzów odbyła się uroczystość otwarcia wystawy „Nabytki i dary Muzeum Zamkowego w Malborku z lat 2005-2014. Monety, Medale, Kopie, Banknoty”.

To druga wystawa z tegorocznego cyklu, w ramach którego pokazywane są zabytki wpisane do inwentarzy malborskiego Muzeum w ostatnich dziesięciu latach. Ekspozycję otworzył wicedyrektor dr hab. Janusz Hochleitner. Następnie Joanna Czarnowska – kurator wystawy, opowiedziała o prezentowanych w gablotach i na planszach zabytkach numizmatycznych. Wśród ponad stu dwudziestu eksponowanych znalazły się między innymi monety krzyżackie – w tym szeląg Konrada von Jungingena, bity w malborskiej mennicy. Z rodzimej mennicy pochodzi także podskarbiówka malborska, zwana liczmanem, bita w czasach polskich. Obok monet na wystawie zaprezentowano historyczne oraz współczesne medale pamiątkowe i okolicznościowe, malborskie notgeldy, lokalne dukaty i numizmaty upamiętniające miasta leżące na Szlaku bursztynowym.

NS