PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Nowa identyfikacja wizualna  Muzeum Zamkowego w MalborkuSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w MalborkuStraty wojenneKonferencja spotkania malborskie

Wydarzenia / Pobiliśmy rekord!

Pobiliśmy rekord!Pobiliśmy rekord!Pobiliśmy rekord!Pobiliśmy rekord!

W sobotnie południe do malborskiego zamku wszedł 519 000 gość. Tym samym, 10 wrzesnia 2016, pobity został rekord z 2015 roku. Wówczas przez cały rok odwiedziło nas ponad 518 000 turystów. Rekordowym gościem została Beata Błaszczak z Płocka. Przyjechała z mężem Krzysztofem oraz synami Szymonem i Wiktorem.

Rekordziści otrzymali kosz pełen niespodzianek. Fundatorami nagród są: Leier Polska SA, Gothic Cafe, Restauracja Piwniczka, Gościniec nad Wisłą, Hotel Centrum Malbork, Alumilex - tramwaje wodne.

- Liczba turystów na zamku od 2012 roku wzrosła o ponad 100 tysięcy rocznie. Konsekwentnie przywracamy dawną świetność prowadząc prace konserwatorskie, ale wychodząc także naprzeciw oczekiwaniom turystów. Wprowadzamy udogodnienia i nowości skierowane do rodzin, grup szkolnych, kolonijnych szukających dodatkowych atrakcji – mówi Rafał Mańkus, zastępca dyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku.

Nie bez znaczenia dla tak dużej liczby odwiedzających jest fakt, że wiosną zakończyły się prace konserwatorskie w Kościele Najświętszej Marii Panny, ostatniej nieodbudowanej po pożodze wojennej części zamkowej. Jednym z elementów, który działa jak magnes jest również ośmiometrowa figura Madonny widziana od strony ul. Starościńskiej, która wróciła po latach na swoje miejsce.

Do sukcesu frekwencyjnego przyczyniła się także organizacja sztandarowej imprezy historyczno-edukacyjnej Oblężenie Malborka. Tylko w ciągu jednego weekendu do zamku weszło 20 000 osób. Rodzinna przygoda na zamku również przyciąga turystów. To zaproszenie dla rodzin z dziećmi na wyprawę szlakiem tajemnic sprzed sześciu wieków po średniowiecznym zamku, z kolei szlak zamkowych odkrywców – to specjalna trasa dla grup szkolnych i kolonijnych. Kolejna atrakcja Nocne zwiedzanie zapewnia niezwykłą wędrówkę wśród iluminowanych średniowiecznych murów.

Nie należy zapomnieć również o wystawach. Atrakcyjność zwiedzania podniosła zmiana aranżacji wystaw prezentujących najważniejsze malborskie kolekcje: Bursztynowe konteksty – ekspozycja prezentująca kolekcję bursztynu, gromadzona przez muzeum od momentu jego powołania czyli od 1961, a także Święci Orędownicy. Gotycka rzeźba na zamku – to wystawa prezentująca zbiory rzeźby gotyckiej przedstawiającej kult chrześcijańskich świętych w czasach Średniowiecza. Dostępna jest już także dla zwiedzających malborska zbrojownia.

NS