PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Wystawa Malbork między sacrum a politykąWernisaż wystawy "Bohaterowie plebiscytu" na zamku w SztumieEdukacja muzealna online60-lecie Biennale

Wydarzenia / Przed nami trzeci i ostatni dzień Oblężenia Malborka

Przed nami trzeci i ostatni dzień Oblężenia MalborkaPrzed nami trzeci i ostatni dzień Oblężenia MalborkaPrzed nami trzeci i ostatni dzień Oblężenia MalborkaPrzed nami trzeci i ostatni dzień Oblężenia Malborka

W piątek malborską twierdzę odwiedziło 6000 osób, w sobotę - 8000. A przecież to tylko Ci, którzy kupili bilety, żeby zwiedzić zamek przy okazji Oblężenia Malborka. Tych, którzy przyjechali na samą imprezę było znacznie więcej. I dobrze się bawili korzystając z wielu atrakcji i pięknej pogody.

W sobotę mogli obejrzeć widowiskową paradę: barwny orszak rycerzy, sokolników, łuczników, duchownych, rzemieślników i kuglarzy. Natomiast już od piątku goście oblężenia mogli zajrzeć do warsztatów rzemieślniczych, zlokalizowanych na Międzymurzu i zobaczyć, jak przed wiekami powstawały naczynia, papier czy tkaniny. Wszystko było na wyciągnięcie ręki. A także kubeczków smakowych, bo smacznych posiłków w tym pięknym otoczeniu nie brakowało.

Wielką popularnością cieszył się Gród Dziecięcy. Piaskownica, połów drewnianych rybek, pojedynek piankowymi „mieczami” i pacynkami, jazda na drewnianym koniku i wiele innych atrakcji przyciągały całe rodziny. Kto chciał, poświęcał się tylko zabawie, inni zaliczali różne sprawności, by w końcu zostać pasowanym przez króla Jagiełłę na rycerzy.

Nie zabrakło też Rycerskiej przygody na zamku, czyli nocnego zwiedzania. Wieczór oraz przygotowane scenki historyczne nadawały temu wydarzeniu niepowtarzalny klimat. Można było przyjrzeć się naradzie Wielkiego Mistrza z dostojnikami, a potem trafić na biesiadę z muzykantami, gdzie przy stole lało się wino, podawane było jadło, a rycerze dyskutowali i śpiewali.

Drugi dzień zakończyła sobotnia inscenizacja bitwy, która nawiązywała do wydarzeń z 1410 roku, kiedy to wojska polsko - litewskie pod wodzą króla Władysława Jagiełły szturmem natarły na malborską warownię.

Dziś dzień trzeci, ostatnia okazja, by na chwilę uciec codzienności, przenieść się do średniowiecznych czasów i obejrzeć turnieje piesze, konne czy pokazy sokolnicze. Wystąpią teatry uliczne, kuglarze i bardowie. Będzie co kupić i skosztować.

Zapraszamy

NS