PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Nowa identyfikacja wizualna  Muzeum Zamkowego w MalborkuRusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"Skarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w Malborku60-lecie Biennale

Wydarzenia / Relacja z wernisażu wystawy "Kozioł & Kozioł" w Przasnyszu

Relacja z wernisażu wystawy "Kozioł & Kozioł" w PrzasnyszuRelacja z wernisażu wystawy "Kozioł & Kozioł" w PrzasnyszuRelacja z wernisażu wystawy "Kozioł & Kozioł" w PrzasnyszuRelacja z wernisażu wystawy "Kozioł & Kozioł" w PrzasnyszuRelacja z wernisażu wystawy "Kozioł & Kozioł" w PrzasnyszuRelacja z wernisażu wystawy "Kozioł & Kozioł" w PrzasnyszuRelacja z wernisażu wystawy "Kozioł & Kozioł" w PrzasnyszuRelacja z wernisażu wystawy "Kozioł & Kozioł" w Przasnyszu

KOZIOŁ & KOZIOŁ – wystawa w Przasnyszu 2019

 

W dniach 26 kwietnia – 30 czerwca 2019 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu można oglądać wystawę witraży i malarstwa Władysława i Wojciecha Koziołów.

 

Organizatorzy wystawy:

Muzeum Historyczne w Przasnyszu

Muzeum Zamkowe w Malborku

Artystyczna Galeria Autorska Władysław Kozioł, Wojciech Kozioł

 

W dniu 26 kwietnia 2019 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy KOZIOŁ & KOZIOŁ. Malarstwo i Witraż Władysława i Wojciecha Koziołów. Licznie zgromadzonych gości powitali: Bartosz Drejerski – w zastępstwie nieobecnej Dyrektor MHP Agnieszki Brykner – oraz Kazimierz Bogusz, dyrektor ds. naukowo konserwatorskich Muzeum Zamkowego w Malborku. W tematykę ekspozycji wprowadziła obecnych kurator wystawy, kustosz Ewa Witkowicz-Pałka; w imieniu Artystów, za organizację i gościnne przyjęcie, podziękował Wojciech Kozioł. Po części oficjalnej, w związku z okrągłą rocznicą 90. urodzin Władysława Kozioła, odśpiewano Jubilatowi symboliczne 100 lat, a następnie odczytano dowcipne „telegramy” nadesłane od rodziny, przyjaciół oraz wielu osobistości ze świata polityki i kultury. Nie zbrakło „telegramu” od prezydentów: Andrzeja Dudy, a nawet od Donalda Trumpa i Pierwszej Damy.

* * *

Władysław Kozioł (1929) i jego syn Wojciech (1958) są twórcami witraży, konserwatorami i malarzami. Obaj związani z Toruniem, są absolwentami Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika. Władysław Kozioł jest autorem artystycznych oszkleń kilkudziesięciu katolickich świątyń w kraju i poza jego granicami. Zrealizował także szereg witraży dla wielu budynków użyteczności publicznej. W latach 60. i 70. ubiegłego stulecia pracował na rzecz odbudowywanego z powojennych zniszczeń malborskiego zamku, wykonując dziesiątki kwater dla rekonstruowanych pomieszczeń we wszystkich trzech częściach zespołu architektonicznego dawnej krzyżackiej stolicy.

Muzeum Zamkowe w Malborku posiada w swoich zbiorach znaczną kolekcję witraży i projektów Władysława Kozioła. W roku 2014 zaprezentowano ją w obszernym wyborze na zamku w Kwidzynie, wzbogacając o prace malarskie artysty. Ekspozycja objęła także witraże i obrazy Wojciecha Kozioła, tworzone z równą pasją, choć różniące się zarówno sposobem percepcji świata, jak i doborem środków artystycznego wyrazu. Obaj artyści eksperymentują z materią szkła: Władysław – w poszukiwaniu niedościgłych walorów „szkła średniowiecznego”, Wojciech – w dziedzinie szeroko rozumianego witrażowego fusingu.

Prezentację artystycznych dokonań przedstawicieli dwóch pokoleń rodziny Koziołów usytuowano w obszernej sali ekspozycyjnej mieszczącej się na piętrze XVIII- wiecznego ratusza odnowionego staraniem władz miejskich w 2012 roku. Projekt: „Rewitalizacja rynku w Przasnyszu – rewaloryzacja Ratusza (etap I) oraz porządkowanie przestrzeni publicznej rynku” był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

 

Oprac. Ewa Witkowicz-Pałka

NS