PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Podcast Posłuchaj MuzeumSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w MalborkuWernisaż wystawy "Bohaterowie plebiscytu" na zamku w SztumieWystawa Malbork między sacrum a polityką

Wydarzenia / Sztuka jest KUL porcelana i szkło

Sztuka jest KUL porcelana i szkłoSztuka jest KUL porcelana i szkłoSztuka jest KUL porcelana i szkłoSztuka jest KUL porcelana i szkłoSztuka jest KUL porcelana i szkłoSztuka jest KUL porcelana i szkłoSztuka jest KUL porcelana i szkłoSztuka jest KUL porcelana i szkłoSztuka jest KUL porcelana i szkłoSztuka jest KUL porcelana i szkłoSztuka jest KUL porcelana i szkłoSztuka jest KUL porcelana i szkłoSztuka jest KUL porcelana i szkłoSztuka jest KUL porcelana i szkłoSztuka jest KUL porcelana i szkło

W historycznym wnętrzu Łaźni Infirmerii w skrzydle północnym Zamku Średniego otwarta została wystawa porcelany i szkła ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (KUL). Jest to druga odsłona prezentacji artystycznych zasobów lubelskiej placówki;  w styczniu tego roku udostępniono zwiedzającym malarstwo i rysunek, ulokowane w sali wystaw czasowych na Zamku Wysokim.

 

Uroczystego otwarcia ekspozycji dokonał dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w obecności rektora KUL, ks. prof. Antoniego Dębińskiego, kuratora ekspozycji ze strony KUL – dr Krzysztofa Przylickiego, oraz  kustosz Ewy Witkowicz-Pałka, kuratora z ramienia MZM.

 

- Chciałbym podziękować dyrektorowi za gościnność i otwarcie bram muzeum. Słowa wdzięczności kieruję również do wszystkich, którzy przyczynili się do otwarcia tej wystawy. Szczególnie dziękuję Pani Ewie Witkowicz-Pałka i dr Krzysztofowi Przylickiemu - powiedział podczas wernisażu ks. Prof. Antoni Dębiński, rektor KUL. – Oglądając tę wystawę życzę państwu wrażeń niezapomnianych i odczuć pięknych – dodał.

 

Obszerne, architektonicznie wyraziste, ceglane wnętrze dawnej łaźni wypełnione jest cennymi i kruchymi artefaktami ze słynnych europejskich i dalekowschodnich manufaktur: Berlina, Miśni, Wiednia, Chin i Japonii.

 

- Pośród wyselekcjonowanych ponad 70 eksponatów można podziwiać porcelanowe figurki oraz elementy zastaw stołowych w postaci barwnie zdobionych talerzy serwisowych, waz, pater na owoce i filiżanek oraz pucharów i szklanic – opowiedziała kustosz Ewa Witkowicz Pałka, kurator wystawy. - Dopełnieniem są portrety pary monarszej: Augusta III Sasa i Marii Józefy – z dynastii powszechnie kojarzonej z saską porcelaną.

 

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do końca września.

 

Film z wernisażu

NS