PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Straty wojenneMuzeum Zamkowe w Malborku, Ośrodek Konferencyjny Karwan, 28-29 września 2022      Konferencja  „Średniowieczne i nowożytne zamki – granice i formy ochrony w XXI wieku”      Organizatorzy:  Muzeum Zamkowe w Malborku Polski Komitet Skarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w MalborkuNowa identyfikacja wizualna  Muzeum Zamkowego w Malborku

Wydarzenia / Uroczyste otwarcie wystawy Mądrość zbudowała sobie dom...Państwo krzyżackie w Prusach.

Uroczyste otwarcie wystawy Mądrość zbudowała sobie dom...Państwo krzyżackie w Prusach.Uroczyste otwarcie wystawy Mądrość zbudowała sobie dom...Państwo krzyżackie w Prusach.Uroczyste otwarcie wystawy Mądrość zbudowała sobie dom...Państwo krzyżackie w Prusach.Uroczyste otwarcie wystawy Mądrość zbudowała sobie dom...Państwo krzyżackie w Prusach.Uroczyste otwarcie wystawy Mądrość zbudowała sobie dom...Państwo krzyżackie w Prusach.Uroczyste otwarcie wystawy Mądrość zbudowała sobie dom...Państwo krzyżackie w Prusach.Uroczyste otwarcie wystawy Mądrość zbudowała sobie dom...Państwo krzyżackie w Prusach.Uroczyste otwarcie wystawy Mądrość zbudowała sobie dom...Państwo krzyżackie w Prusach.Uroczyste otwarcie wystawy Mądrość zbudowała sobie dom...Państwo krzyżackie w Prusach.Uroczyste otwarcie wystawy Mądrość zbudowała sobie dom...Państwo krzyżackie w Prusach.Uroczyste otwarcie wystawy Mądrość zbudowała sobie dom...Państwo krzyżackie w Prusach.Uroczyste otwarcie wystawy Mądrość zbudowała sobie dom...Państwo krzyżackie w Prusach.Uroczyste otwarcie wystawy Mądrość zbudowała sobie dom...Państwo krzyżackie w Prusach.Uroczyste otwarcie wystawy Mądrość zbudowała sobie dom...Państwo krzyżackie w Prusach.Uroczyste otwarcie wystawy Mądrość zbudowała sobie dom...Państwo krzyżackie w Prusach.

W sobotę 14 września 2019 odbyło się oficjalne otwarcie nowej wystawy pt. „Mądrość zbudowała sobie dom… Państwo krzyżackie w Prusach”.

W uroczystym otwarciu wzięło udział ponad 300 gości. Wśród nich był m.in. Jarosław Sellin, wiceminister kultury, wielki mistrz zakonu krzyżackiego o. Frank Bayard oraz wielu przedstawicieli świata kultury, nauki, polityki i dyplomacji. Wszyscy uczestnicy wernisażu spotkali się z bardzo serdecznym przyjęciem.

 

Wystawa rozpoczyna trzyczęściową opowieść o zamku.

 – Najpierw przedstawiamy historię zamku w szerokim kontekście dziejowym, aby zmierzyć się na końcu z tym, co dziś mocno wpływa na postrzeganie zakonu krzyżackiego i percepcję samego zamku – mity, stereotypy, polityczną propagandę i ideologię. Zaczęliśmy od Średniowiecza, a już w przyszłym roku polski „Malborg” – używamy staropolskiej nazwy Malborka – czyli zamek w granicach Rzeczypospolitej. A za dwa lata „Czarna i biała legenda Krzyżaków”, czyli wiek XIX i XX – wyjaśnia Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.

Wystawa ukazuje złożoność historii oraz dziedzictwa państwa krzyżackiego, eksplorując przedstawienia czasów przedkrzyżackich i osadnictwa oraz kultury południowo-wschodniej strefy nadbałtyckiej; podejmuje także temat zakonu, jako korporacji i władcy terytorialnego oraz organizacji państwa.

Wyjątkowe miejsce w ekspozycji zajmuje sztuka państwa krzyżackiego. Artefakty, które ukazują funkcjonowanie malborskiego zamku, a także nieco szerzej budowę i architekturę zamków krzyżackich, ich funkcjonowanie i wewnętrzną organizację, a także kwestie liturgiczne i finansowe.

 

Na liście eksponatów znalazły się wyjątkowe dzieła sztuki, z których wiele po raz pierwszy jest dostępna dla polskich zwiedzających. Wystawa prezentuje dokumenty, pokaźny zbiór ksiąg i naczyń liturgicznych, rzeźby i militaria. Z Holandii przyjechała „Mała kronika wielkich mistrzów”, z archiwów francuskich i polskich dokumenty związane z zakonem, a z Drezna paradna zbroja wielkiego mistrza. Po raz drugi w historii (pierwszy raz w 2007 r. z okazji wystawy „Imagines Potestatis”) do Malborka przyjechały zabytki ze Skarbca zakonu krzyżackiego w Wiedniu oraz znajdującego się tam Centralnego Archiwum Zakonnego. Na podkreślenie zasługuje późnośredniowieczny różaniec z postacią św. Jerzego, jednego z patronów Krzyżaków. Biblioteka Gdańska PAN użyczyła na wystawę wyjątkowy zestaw krzyżackich ksiąg liturgicznych, a Archiwum Główne Akt Dawnych dokumenty związane z wojnami polsko-krzyżackimi.

 

Ekspozycja zrealizowana jest z międzynarodowych rozmachem uwzględniającym najnowsze rozwiązania i trendy wystawiennicze, dzięki którym prezentowane eksponaty ukazały Malbork i jego historię w zupełnie nowatorski sposób. Dzięki temu sama przestrzeń Zamku nabrała zupełnie nowego wymiaru. Wystawa prezentowana jest na Zamku Wysokim – w trzech dormitoriach i kościele zamkowym.

Ekspozycję będzie można oglądać do 17 listopada 2019.

WYSTAWA DOSTĘPNA TAKŻE W PONIEDZIAŁKI!

Serdecznie zapraszamy!

 

NS