PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Straty wojenneNowa identyfikacja wizualna  Muzeum Zamkowego w MalborkuSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w MalborkuRusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"

Wydarzenia / VIII Spotkanie Opiekunów Pomników Historii

VIII Spotkanie Opiekunów Pomników Historii VIII Spotkanie Opiekunów Pomników Historii VIII Spotkanie Opiekunów Pomników Historii

Z inicjatywy Narodowego Instytutu Dziedzictwa w dniach 5 - 6 czerwca 2018 roku w Katowicach i Pszczynie odbyło się 8. Spotkanie Opiekunów Pomników Historii pt. „Po co nam Pomnik Historii? Czy duma i troska o zabytki stają się wyznacznikiem współczesnego patriotyzmu?"
Muzeum Zamkowe reprezentował dyrektor Janusz Trupinda gdyż zarówno Zamek w Malborku jak i zespół zamkowo - katedralny w Kwidzynie wpisane zostały na listę Pomników Historii.

W Sali Sejmu Śląskiego uczestników konferencji powitali Jan Chrząszcz wicewojewoda śląski oraz Bartosz Skaldawski p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Celem spotkania była wymiana doświadczeń i budowanie współpracy pomiędzy opiekunami obiektów, które mocą zarządzenia Prezydenta RP zostały uznane za Pomnik Historii, a także wypracowywanie dobrych wzorców w zarządzaniu tymi wyjątkowymi miejscami oraz upowszechnianie wiedzy o ich potencjale i roli w rozwoju lokalnym.

Konferencja odbywała się pod honorowym patronatem Andrzeja Dudy prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Fot. Paweł Kobek / NID

NS