PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Nowa identyfikacja wizualna  Muzeum Zamkowego w MalborkuRusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"Podcast Posłuchaj MuzeumEdukacja muzealna online

Wydarzenia / Wernisaż nowej wystawy stałej: Prusowie. Życie i kultura mieszkańców średniowiecznej Pomezanii w XII – XV wieku.

Już od 20 kwietnia zapraszamy o zwiedzania nowej wystawy stałej w Sali Narożnej pod Kościołem na Zamku Wysokim.

 
Prusowie. Życie i kultura mieszkańców średniowiecznej Pomezanii w XII – XV wieku.
 
Prusowie. Życie i kultura mieszkańców średniowiecznej Pomezanii w XII – XV wieku.Nowa ekspozycja archeologiczna prezentuje zagadnienia związane z osadnictwem, gospodarką i kulturą mieszkańców jednego z plemion pruskich w dobie ekspansji Zakonu Krzyżackiego na terenie Pomezanii (XII – XV w.). Wystawa prezentuje materialne ślady kontaktów Prusów z Krzyżakami pozyskiwane podczas wieloletnich badań archeologicznych. Osią ekspozycji jest bardzo bogaty materiał zabytkowy pozyskany z wykopalisk na osadzie w Białej Górze, którą interpretuje się jako historyczny Zantyr. Poprzez przedmioty znalezione w trakcie badań archeologicznych poznajemy kulturę materialną i duchową mieszkańców, jednocześnie uzupełniając i konfrontując wiedzę, znaną wcześniej ze źródeł pisanych.
 
Prusowie. Życie i kultura mieszkańców średniowiecznej Pomezanii w XII – XV wieku.Ekspozycja podzielona jest na kilka bloków tematycznych obrazujących różne aspekty życia w średniowieczu. Prezentowane są przede wszystkim narzędzia codziennego użytku w gospodarstwie domowym, takie jak naczynia, noże, sierpy, nożyce, przęśliki. Elementy średniowiecznego stroju reprezentowane są przez ozdoby, takie jak paciorki, obrączki, różnego typu sprzączki i zakończenia pasa. Ponadto ekspozycja prezentuje broń, należącą do różnych typów i rodzajów, poczynając od topora, a kończąc na grotach i bełtach kuszy, uzbrojenie ochronne (fragment zbroi płytkowej) i oporządzenie jeździeckie (ostrogi).
 
Bliskość wody odgrywała dużą rolę w życiu mieszkańców Pomezanii, dlatego też jest ona głównym aspektem wystawy, który będzie powracał w prawie wszystkich elementach ekspozycji. Miała ona wpływ m. in. na rozwój rybołówstwa i szkutnictwa. Chociaż w średniowieczu były to zajęcia dodatkowe, odgrywały dużą rolę w rejonach nadmorskich i w pobliżu cieków wodnych. Na wystawie zaprezentowane zostaną rożnego rodzaju haczyki na ryby i ciężarki sieciowe. Jednym z elementów ekspozycji będą zabytki, które w średniowieczu funkcjonowały w wymianie towarowej, ilustrujące kontakty z ośrodkami zewnętrznymi oraz środki płatnicze.
 
 
Prusowie. Życie i kultura mieszkańców średniowiecznej Pomezanii w XII – XV wieku.
NS