PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Straty wojenneKonferencja spotkania malborskieSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w MalborkuMuzeum Zamkowe w Malborku, Ośrodek Konferencyjny Karwan, 28-29 września 2022      Konferencja  „Średniowieczne i nowożytne zamki – granice i formy ochrony w XXI wieku”      Organizatorzy:  Muzeum Zamkowe w Malborku Polski Komitet

Wydarzenia / Wystawa CoolTour – wokół Funduszu Wymiany Kulturalnej

Przedzamcze Muzeum Zamkowego

Wystawa czynna od 17 września do 27 października 2011 r.

 

Wystawa CoolTour – wokół Funduszu Wymiany Kulturalnej prezentuje dokumentację zdjęciową z 40 wybranych projektów dofinansowanych w ramach Funduszu Wymiany Kulturalnej Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Na ekspozycję, zaprojektowaną przez Pracownię Projektowo-Dekoratorską z Poznania, składają się cztery, wolnostojące bryły, z których każda reprezentuje jeden z czterech obszarów tematycznych: muzyka i sztuki sceniczne, dziedzictwo kulturowe, sztuki plastyczne i wizualne oraz literatura i archiwa.

Fundusz Wymiany Kulturalnej powstał w 2008 r. z inicjatywy trzech Państw-Darczyńców: Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Celem utworzonego Funduszu było wsparcie współpracy kulturalnej pomiędzy polskimi instytucjami a ich odpowiednikami z Państw-Darczyńców w zakresie m.in. muzyki i sztuk scenicznych, sztuk wizualnych i plastycznych, dziedzictwa kulturowego.

Fundusz Wymiany Kulturalnej dysponował kwotą ok. 40 mln zł, która umożliwiła dofinansowanie organizacji spektakli, koncertów, wystaw, jak również nawiązywanie i pogłębianie współpracy ekspertów, w takich dziedzinach jak np. konserwacja zabytków czy zarządzanie instytucjami kultury.

W latach 2008-2010 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, któremu powierzono realizację Funduszu, w trakcie 5 naborów wniosków aplikacyjnych wybrało do realizacji ponad 70 partnerskich projektów.

W działaniach dofinansowanych przez Fundusz udział wzięło ponad 2 tysiące artystów oraz 400 instytucji, zorganizowano ponad 720 wydarzeń kulturalnych w Polsce, Norwegii, Islandii i Liechtensteinie, w których uczestniczyło ponad pół miliona widzów.
 

CoolTour – wokół Funduszu Wymiany Kulturalnej

NS