PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Rusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"60-lecie BiennaleDarmowy listopad2022Edukacja muzealna online

Wydarzenia / Wystawa fotograficzna “Obiektywem Mistrza Kazimierza Lelewicza”

 

Wystawa otwarta: 30 maja  - 13 września 2015
Miejsce wystawy: Łaźnia Infirmerii - Zamek Średni
Kurator wystawy: Wiesława Połom-Jakubowicz

 

Kazimierz Lelewicz (1896 Lubartów -1986 Gdańsk), inżynier budownictwa kolejowego, fotografik, wywodził się z „wileńskiej szkoły”, był uczniem Jana Kuruszy-Worobiewa portrecisty, Ferdynanda Ruszczyca malarza i Jana Bułhaka fotografika. Współzałożyciel i pierwszy prezes Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego powstałego w 1947 roku, kierował Studium Fotografiki na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej (1948-1970).

Eksperymentował z różnymi technikami fotografii artystycznej, łączył w charakterystyczny sposób elementy fotografii piktorialnej i modernistycznej maniery. Jego prace cechuje precyzja utrwalania obrazu z dobrze wystudiowaną kompozycją charakterystyczna dla fotografii reportażowej, ale także odmienność spojrzenia wyrażona stosowaniem oryginalnych kątów fotografowania i zbliżeń, a nadto wszystko wysmakowana i niepowtarzalna nastrojowość, na przykład pejzażu. 

Głównym celem wystawy jest pokazanie nieprzemijającego piękna zamku, utrwalonego w niezwykłych, bardzo nastrojowych ujęciach fotograficznych. Dodatkowo turysta otrzymuje możliwość porównania widoków zamku z lat 1946-1962 ze stanem obecnym, a w tym niejednokrotnie z ogromem prac wykonanych w minionych latach.

Na wystawie widz prowadzony jest od ogólnych widoków zamku przez obrazy jego poszczególnych części – „zwiedza” Zamek Średni, Wysoki, tarasy zachodnie, Przedzamcze - uzupełnione urokliwymi detalami architektronicznymi. Przejście do kolejnych miejsc akcentuje widok odpowiedniej bramy zamkowej.

 Na wystawę przygotowano 64 czarno-białe fotografie zamku malborskiego wykonane przez artystę fotografika profesora Kazimierza Lelewicza w pierwszych kilkunastu latach powojennej historii zamku malborskiego, w dwóch ważnych okresach jego dziejów - wkrótce po wojnie oraz w pierwszym roku działalności Muzeum Zamkowego.
Utrwaliły obraz zniszczeń, odradzanie się życia w zrujnowanym zamku i niepowtarzalne, ponadczasowe jego piękno.

Zapraszamy na otwarcie wystawy 29 maja 2015 roku o godz. 16:00 do Łaźni Infirmerii - wstęp wolny.

 

Pobierz zaproszenie na otwarcie wystawy 29 maja 2015  avers- kliknij tutaj
Pobierz zaproszenie na otwarcie wystawy 29 maja 2015 revers- kliknij tutaj

 

 

NS