PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Wernisaż wystawy "Bohaterowie plebiscytu" na zamku w SztumieWystawa Malbork między sacrum a politykąNowa identyfikacja wizualna  Muzeum Zamkowego w MalborkuSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w Malborku

Wydarzenia / Wystawa "„Jaćwingowie – zapomniani wojownicy” w Muzeum Zamkowym w Malborku oddział w Sztumie

Wystawa "„Jaćwingowie – zapomniani wojownicy” w Muzeum Zamkowym w Malborku oddział w Sztumie

Od 30 kwietnia w naszym oddziale w Sztumie zwiedzać będzie można wystawę „Jaćwingowie – zapomniani wojownicy” przygotowaną przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie.

 

Wystawa Jaćwingowie Zapomniani wojownicy przedstawi zarys dziejów najpotężniejszego z plemion pruskich w świetle odkryć archeologicznych i najnowszych ustaleń historyków. Jaćwiescy konni wojownicy we wczesnym średniowieczu siali postrach wśród swoich sąsiadów zapisując się na kartach kronik i dokumentów z epoki. Klęska Jaćwingów, wyludnienie i podział zajmowanego przez nich terenu doprowadziły do stopniowego zaniku pamięci o tym walecznym plemieniu. Najnowsze odkrycia archeologiczne w Szurpiłach, Skomacku Wielkim oraz innych, ważnych ośrodkach wczesnośreniowiecznej Jaćwieży potwierdzają militarny charakter kultury tego ludu oraz przede wszystkim przywołują go z mroków zapomnienia.

NS