PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Wernisaż wystawy "Bohaterowie plebiscytu" na zamku w SztumieNowa identyfikacja wizualna  Muzeum Zamkowego w MalborkuSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w MalborkuPodcast Posłuchaj Muzeum

Wydarzenia / Wystawa „Pierwsza Rzeczpospolita w zbiorach zamku malborskiego (XVII-XVIII wiek)” od 9 kwietnia do 17 lipca 2022 r.

Wystawa „Pierwsza Rzeczpospolita w zbiorach zamku malborskiego (XVII-XVIII wiek)” od 9 kwietnia do 17 lipca 2022 r.

Muzeum Zamkowe w Malborku zaprasza na wystawę „Pierwsza Rzeczpospolita w zbiorach zamku malborskiego (XVII-XVIII wiek)” od 9 kwietnia do 17 lipca 2022 r.

Lokalizacja: Zamek Wysoki, dormitoria II-III

 

Od 9 kwietnia Muzeum Zamkowe w Malborku zaprasza na wyjątkową ekspozycję ciekawych i nieznanych poloników ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku.

Wystawa zaprezentuje zwiedzającym grupę zabytków, które znalazły się w malborskich kolekcjach po utworzeniu Muzeum w 1961 roku.

 

-Pośród najbardziej wartościowych nowożytnych obiektów znajdziemy tu militaria, numizmaty, wyroby z metalu i bursztynu oraz malarstwo, grafikę i tkaniny. Scenariusz wystawy zbudowany jest w ramach narracji ukazującej niektóre aspekty polskiej historii poprzez zachowane do naszych czasów zabytki. Podzielony został na trzy części: „Kraina nad Wisłą i Nogatem” (zabytki z kręgu Gdańska, Elbląga i Malborka), „Rzeczpospolita Obojga Narodów” (zabytki związane z królami polskimi i kulturą szlachecką) oraz „Ojczyzna w potrzebie” (dwa aspekty polskiej historii militarnej – wojny szwedzkie i wojna z Turcją) - komentuje Artur Dobry, kurator wystawy i kustosz w Dziale Historii Muzeum Zamkowego w Malborku.

 

Jak czytamy w scenariuszu ekspozycji, jest ona kontynuacją opowieści o nowożytnym Malborku w Prusach Królewskich, lecz znacznie rozszerzoną jeśli chodzi o dobór zabytków i teren dawnego Królestwa Polskiego. Pokazane będą obiekty, które nie mogły wejść do narracji poprzedniej wystawy, a często są wartościowe i atrakcyjne pod względem ekspozycyjnym. Główny trzon stanowią zabytki przechowywane w magazynach poszczególnych kolekcji. Większość z nich dotąd nie była pokazywana publiczności, która dzięki projektowi „Regnum defendo ense et alis tego stricto. Malbork w Prusach Królewskich” zainteresowała się okresem nowożytnym w dziejach naszego miasta i zamku.

 


Kurator – Artur Dobry (Dział Historii)

Współpraca – dr Rafał Panfil, Bartłomiej Butryn, Monika Czapska, Joanna Czarnowska-Pfeifer, dr Daniel Gosk, Katarzyna Kita, Justyna Lijka, dr Barbara Pospieszna, Aleksandra Siuciak, Ewa Witkowicz-Pałka 

Projekt aranżacji – Jolanta Kacperska, Artur Dobry

Opieka konserwatorska – Jolanta Ratuszna, Agnieszka Ruszkowska, Karolina Trojanowska

Montaż i organizacja – Dział Organizacji Wystaw MZM pod kierunkiem Moniki Stankiewicz
 

 

NS