PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Podcast Posłuchaj MuzeumSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w MalborkuNowa identyfikacja wizualna  Muzeum Zamkowego w MalborkuWystawa Malbork między sacrum a polityką

Wydarzenia / Wystawa pt. ,,Malbork – 730 lat sąsiedztwa miasta i zamku

 zdjecie

 

Miasto i zamek sąsiadami już 730 lat!


Mija właśnie 730-lat sąsiedztwa miasta i zamku. Muzeum Zamkowe w Malborku z tej okazji otwiera swoją nową wystawą pod tytułem Malbork – 730 lat sąsiedztwa miasta i zamku. Dostępna będzie ona od 11 czerwca, we wnętrzach kaplicy św. Wawrzyńca na Przedzamczu.

wystawa zamek malbork

wystawa-  Do końca września, opowiadać będziemy o specyficznym związku obu części malborskiego organizmu od średniowiecza po XX stulecie – mówi Artur Dobry, jeden z kuratorów tej wystawy. -  To dialog dwóch różnych światów, pozornie połączonych, lecz i mocno odróżniających się w całej swojej długiej historii.
Ekspozycja przybliża szereg różnych zagadnień z dziejów Malborka: rozwój urbanistyczny, tworzenie się systemu obronnego, położenie na ważnym szlaku komunikacyjnym – drogowym i kolejowym, czy zastosowanie elementów zamkowej architektury w miejskim budownictwie.
- Poznajemy życie codzienne mieszkańców, ich zawodową aktywność, kulturalne zainteresowania oraz związki z najważniejszym zabytkiem Malborka, który przez ostatnie dwa stulecia podlegał pracom konserwatorskim – dodaje Ryszard Rząd, drugi z kuratorów wystawy. - Opowieść kończy się na zniszczeniu zamku i Starego Miasta w 1945 roku oraz działaniach zmierzających do ich odbudowy.
Wystawę tworzą liczne reprodukcje dawnych fotografii, pocztówek i grafik, historycznych planów pochodzących z XVII i XIX wieku, a także zabytki, które od początku powstania gromadzi Muzeum Zamkowe w Malborku. Do najciekawszych zaliczyć możemy wyroby malborskich złotników i konwisarzy – Carla Ludwiga Kafemanna, Nathanaela Jacoba Horniga czy Gustawa Fademrechta, a także unikatowy zegar słoneczny Salomona Krügnera sprzed 1700 roku. Pokazujemy również wyroby pamiątkarskie z porcelany, fajansu i metalu, dla których elementem dekoracyjnym były widoki zamku. Nie zabraknie dokumentów cechowych i spuścizny po malborskich towarzystwach i bractwach. Uzupełnieniem ostatniej części wystawy poświęconej powojennym losom Malborka jest makieta przedstawiająca projekt zabudowy i zagospodarowania terenu Starego Miasta i zamku z 1961 roku, opracowana przez autorów koncepcji budowy osiedla mieszkaniowego Szczepana Bauma i Stefana Phillipa. Całość uzupełniają komentarze historyczne i informacje biograficzne.

Wstęp wolny!

Kuratorzy wystawy: Artur Dobry, Ryszard Rząd
Projekt aranżacji plastycznej: Jolanta Kacperska

730 lat zamek i malbork

730 lat

730 lat zamek malbork
fot. B.L. Okońscy

 

NS