PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Wystawa Malbork między sacrum a politykąEdukacja muzealna onlineWernisaż wystawy "Bohaterowie plebiscytu" na zamku w SztumieSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w Malborku

Wydarzenia / Wystawa: Skarby z bursztynu / Amber Treasures

4 marca 2010 – 20 listopada 2011

Miejsce wystawy: Łaźnia Infirmerii, Zamek Średni
Kurator: dr Anna Sobecka
 

Wnętrze ekspozycji, Łaźnia Infirmerii
 

Zaplanowana na początek marca wystawa Skarby z bursztynu / Amber Treasures to prezentacja najlepszych eksponatów bursztynowych ze zbiorów muzeum. Zaciemnione wnętrze Łaźni, której przestrzeń rozświetlona jest wyłącznie wydobywającym się z czerni kolorem bursztynu tworzy atmosferę tajemnicy. Aranżacja wnętrza i sposób prezentacji obiektów przywołuje skojarzenia z tajemniczością skarbca
 

Wnętrze ekspozycji, Łaźnia Infirmerii
 

Prezentowana koncepcja wyeksponowania Skarbów z bursztynu zainspirowana została współpracą z The Hunterian Museum and Art Gallery w Glasgow, gdzie w minionym – 2010 roku – miała miejsce wystawa bursztynu, której zrębem były dzieła ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku. To najstarsze muzeum w Szkocji posiada też własną, niewielką kolekcję bursztynu, której najcenniejszym eksponatem jest należący dawniej do fundatora muzeum – dr Williama Huntera – kielich bursztynowy autorstwa, pochodzącego z Gdańska, Jacoba Dobbermanna.

 

J. Dobbermann, Kielich dr W. Huntera, I poł. XVIII w., Hunterian Museum and Art Gallery, Glasgow, fot. B. i L.Okońscy

 

J. Dobbermann, Kielich dr W. Huntera,
I poł. XVIII w., Hunterian Museum and Art Gallery, Glasgow, fot.B.iL.Okońscy

 

        

Ten wspaniały zabytek osiemnasto-wiecznej sztuki bursztynniczej przez wieki uległ znacznej destrukcji. Prezentowany w Glasgow w częściach przyjechał do Malborka by zostać poddany konserwacji. Obecnie prezentowany jest już po scaleniu i odczyszczeniu wszystkich elementów. Dr William Hunter poza tym wspaniałym dziełem rzemiosła posiadał w swych zbiorach bryłki bursztynu z inkluzjami, a także okazy innych żywic kopalnych. Posłużyły one do zaprezentowania specyfiki bursztynu bałtyckiego, a także edukacyjnego przedstawienia cech charakterystycznych tej żywicy i sposobów odróżnienia go od podróbek. 

 

 

Z Glasgow przywieziono nie tylko eksponaty, ale także gabloty zaprojektowane specjalnie do tej prezentacji dzieł z tzw. złota północy. Są to nowoczesne i interesujące plastycznie szafy wystawiennicze nawiązujące swą formą do procesu powstawania bursztynu – między pokładami ziemi.

 


        Wnętrze ekspozycji, Glasgow 2010, fot. University Glasgow

Wnętrze ekspozycji, Glasgow 2010,
fot. University Glasgow

Najstarsze, prezentowane na wystawie wyroby pochodzą z czasów neolitycznych. Dominantę stanowią doskonałe w swej formie dzieła rzemiosła nowożytnego, wśród tych ostatnich: siedemnastowieczne prywatne ołtarze i szkatuły autorstwa najznamienitszych bursztynników Gdańskich, m.in. Michaela Redlina oraz różnego typu przedmioty świeckie, takie jak puzderka, świeczniki czy sztućce. Na wystawie prezentowana jest też najcenniejsza szkatuła malborska autorstwa Christophera Mauchera z bogatym programem dekoracji skoncentrowanym wokół postaci bogini miłości – Wenus.

 

Spośród wytworów osiemnastowiecznych na szczególną uwagę, obok omawianego już kielicha Huntera, zasługuje Kabinet Stanisława Augusta podarowany Muzeum Zamkowemu w roku 1979 przez lady Carmont z Edynburga. Całość ekspozycji dopełnią przedmioty użytkowe, głównie XIX- i XX-wieczne fajki, skryptorium, zegar, kielich, a także różnego typu ozdoby.

 

Zestaw prezentowanych w Malborku obiektów różni się od tego, który pokazywany był w Glasgow. Mniejszy nacisk kładziony jest w tej chwili na okazy naturalne i inkluzje w bursztynie. Dodane zostały natomiast dzieła obrazujące odrodzenie sztuki bursztynniczej w Polsce w latach 60. i 70. XX wieku. Prezentowane są też najnowsze nabytki muzeum, m. in. dzieła Pauliny Binek i Sławomira Fijałkowskiego unaoczniające różnorodność tendencji we współczesnej sztuce artystów tworzących w bursztynie.

 

Sławomir Fijałkowski, Pen- Drive, 2010 fot. B. i L. Okońscy

Sławomir Fijałkowski, Pen-Drive, 2010
fot. B. i L. Okońscy

 

 

 

Partner:   The Hunterian – University of Glasgow     S&A

 

Patroni medialni:

Gazeta Wyborcza  Dziennik Bałtycki – Polska the Times  Radio Gdańsk  Gazeta Malborska         

  amber.com.pl      naszemiasto.pl       www.82-200.pl

NS