PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Nowa identyfikacja wizualna  Muzeum Zamkowego w MalborkuPodcast Posłuchaj MuzeumMuzeum Zamkowe w Malborku, Ośrodek Konferencyjny Karwan, 28-29 września 2022      Konferencja  „Średniowieczne i nowożytne zamki – granice i formy ochrony w XXI wieku”      Organizatorzy:  Muzeum Zamkowe w Malborku Polski Komitet Rusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"

Wydarzenia / wystawa: Zamkowe pejzaże alternatywne

wystawa: Zamkowe pejzaże alternatywne


Czas trwania wystawy: 27 czerwca – 30 sierpnia 2014
Miejsce wystawy: Łaźnia Infirmerii na Zamku Średnim
 

Wystawa Zamkowe pejzaże alternatywne to autorskie spojrzenie na malborski zamek oczami artystki – Bogumiły Piazza-Składanowskiej, zapisane w szlachetnej technice gumy dwuchromianowej, wiedeńskiej.
 

Bogumiła Piazza-Składanowska to artystka urodzona i wywodząca się ze środowiska gdańskiego. W dzieciństwie, kontemplując starannie przygotowane przez dziadka albumy rodzinne rozbudzała swoje zainteresowanie fotografią, nie myśląc jeszcze wówczas o przyszłej profesji. Zajęcia w Domu Kultury, częste wizyty w ciemni prasy gdańskiej kształtowały od wczesnych lat jej fotograficzną wrażliwość. Niebagatelny wpływ na artystyczne ukierunkowanie miał spotkany na życiowej drodze Stanisław Składanowski – artysta-fotografik.
 

Bogumiła Piazza-Składanowska fotografuje od 1996 roku. Uczestniczyła dotychczas w kilkudziesięciu wystawach i konkursach fotograficznych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Jej prace – na których najchętniej utrwala pejzaż i portret – wielokrotnie ukazywały się w wydawnictwach albumowych. Jest stypendystką Trójmiejskiej Szkoły Fotografii. W roku 2012 otrzymała Stypendium dla Twórców Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. Jest członkinią Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego.

 

wystawa: Zamkowe pejzaże alternatywne


Guma dwuchromianowa jest techniką typową dla fotografii artystycznej, jedną z najstarszych a zarazem najtrwalszych technik znanych fotografii. W przeciwieństwie do bardziej znanych technik srebrowych, wykorzystuje ona światłoczułość i właściwości garbujące soli chromu. Jest to technika piktorialna, w której kluczową rolę odgrywa ręczna praca nad odbitką, mająca istotny wpływ na efekt końcowy i pozwalająca na uzyskanie odbitek unikatowych, niemożliwych do powtórzenia.


 

NS