PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Darmowy listopad2022Straty wojenneWystawa Malbork między sacrum a politykąNowa identyfikacja wizualna  Muzeum Zamkowego w Malborku

Wydarzenia / X Konferencja Naukowa z cyklu Spotkania Malborskie im. Macieja Kilarskiego Sztuka konserwacji. Teoria – metody – ludzie.

X Konferencja Naukowa z cyklu Spotkania Malborskie im. Macieja Kilarskiego  Sztuka konserwacji. Teoria – metody – ludzie.

X Konferencja Naukowa z cyklu Spotkania Malborskie im. Macieja Kilarskiego (1922-2022)

Sztuka konserwacji. Teoria – metody – ludzie.

Ośrodek Konferencyjny Karwan, Muzeum Zamkowe w Malborku, 26 października 2022 roku

Zgłoszenia uczestnictwa przyjmujemy do 5 października 2022 roku

 

Muzeum Zamkowe w Malborku zaprasza do uczestnictwa w konferencji „Sztuka konserwacji. Teoria – metody – ludzie” [program do pobrania dwie wersje KLIKNIJ TUTAJ]. Tegoroczna edycja Spotkań Malborskich przypada w momencie dla nas szczególnym. Dwadzieścia pięć lat temu wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO doceniona została unikalność architektury oraz działania konserwatorskie podejmowane od schyłku XIX stulecia. W tym roku celebrujemy setną rocznicę urodzin patrona konferencji Macieja Kilarskiego (1922-2003). Poprzez cykl tych konferencji pragniemy upamiętnić niestrudzonego wieloletniego pracownika Muzeum Zamkowego, historyka sztuki i konserwatora zabytków, pierwszego po wojnie polskiego badacza architektury zamku malborskiego, oraz dać wyraz szacunku i wdzięczności za wyjątkowe oddanie „w służbie zabytkom”. W następnym roku, w związku z setną rocznicą śmierci, wspominać będziemy Conrada Steinbrechta (1849-1923), który również odegrał niezwykle ważną rolę w odbudowie zamku, ale przedwojennej.

Zaprosiliśmy konserwatorów, historyków sztuki, historyków, by na tym forum zaprezentowali problematykę praktyki konserwatorskiej, podzielili się historiami działań i wynikami prac, ratujących przed zniszczeniem zabytki nieruchome oraz ruchome. Chcemy zastanowić się, gdzie i czy jednoznaczna jest granica ingerencji w substancję zabytkową, między założeniami teoretycznymi, a praktyką działań konserwatorów. Pragniemy również przybliżyć sylwetki teoretyków i praktyków, którzy trwale zapisali się w historii konserwatorstwa i przyczynili się do stworzenia i rozwoju tzw. polskiej szkoły konserwacji.

 

Zgłoszenia uczestnictwa przyjmujemy do 5 października 2022 roku. Niezbędne jest wypełnienie Karty Uczestnika Konferencji [do pobrania KLIKNIJ TUTAJ] i przesłanie jej na adres e-mail sekretarza konferencji: w.polom[at]zamek.malbork.pl

Udział w konferencji jest bezpłatny. Liczba miejsc w sali jest ograniczona, w przypadku otrzymania dużej liczby chętnych będziemy kierować się kolejnością zgłoszeń.

 

Serdecznie zapraszamy

NS