PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Konferencja spotkania malborskieStraty wojenneEdukacja muzealna onlineWystawa "„Jaćwingowie – zapomniani wojownicy” w Muzeum Zamkowym w Malborku oddział w Sztumie

Wydarzenia / X Konferencja Naukowa z cyklu Spotkania Malborskie im. Macieja Kilarskiego Sztuka konserwacji. Teoria – metody – ludzie.

X Konferencja Naukowa z cyklu Spotkania Malborskie im. Macieja Kilarskiego  Sztuka konserwacji. Teoria – metody – ludzie.

 

X Konferencja Naukowa z cyklu Spotkania Malborskie im. Macieja Kilarskiego Sztuka konserwacji.

Teoria – metody – ludzie.

Ośrodek Konferencyjny Karwan, Muzeum Zamkowe w Malborku, 26 października 2022 roku

 

Muzeum Zamkowe w Malborku zaprasza serdecznie Państwa do uczestnictwa w konferencji Sztuka konserwacji. Teoria – metody – ludzie. Tegoroczna edycja Spotkań Malborskich przypada w momencie dla nas szczególnym. Dwadzieścia pięć lat temu wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO doceniona została unikalność architektury oraz działania konserwatorskie podejmowane od schyłku XIX stulecia. W tym roku celebrujemy setną rocznicę urodzin patrona konferencji Macieja Kilarskiego (1922-2003). Poprzez cykl tych konferencji pragniemy upamiętnić niestrudzonego wieloletniego pracownika Muzeum Zamkowego, historyka sztuki i konserwatora zabytków, pierwszego po wojnie polskiego badacza architektury zamku malborskiego, oraz dać wyraz szacunku i wdzięczności za wyjątkowe oddanie „w służbie zabytkom”. W następnym roku, w związku z setną rocznicą śmierci, wspominać będziemy Conrada Steinbrechta (1849-1923), który również odegrał niezwykle ważną rolę w odbudowie zamku, ale przedwojennej.

 

Zwracamy się do konserwatorów, historyków sztuki, historyków, by na tym forum zaprezentowali problematykę praktyki konserwatorskiej, zachęcamy do podzielenia się historiami działań i wynikami prac, ratujących przed zniszczeniem zabytki nieruchome oraz ruchome. Chcielibyśmy też zastanowić się, gdzie i czy jednoznaczna jest granica ingerencji w substancję zabytkową , między założeniami teoretycznymi, a praktyką działań konserwatorów. Pragniemy również przybliżyć sylwetki teoretyków i praktyków, którzy trwale zapisali się w historii konserwatorstwa i przyczynili się do stworzenia i rozwoju tzw. polskiej szkoły konserwacji.

 

Zgłoszenia referatów z abstraktem wystąpienia przyjmujemy do 11 lipca 2022 roku na adres e-mail sekretarza konferencji: w.polom[at]zamek.malbork.pl [Wiesława Połom-Jakubowicz, tel. 55 6470947]

 

W przypadku otrzymania dużej liczby zgłoszeń dokonany zostanie wybór referatów do wygłoszenia. Karta Uczestnika Konferencji jest do pobrania tutaj: KLIKNIJ TUTAJ

 

Przewidujemy publikację referatów w dziesiątym tomie „Studiów Zamkowych” (2023). Termin nadsyłania tekstów do druku – 31 stycznia 2023 r.

Będziemy wdzięczni za rozpowszechnienie idei konferencji w Państwa środowisku.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału,

Organizatorzy

 

 

NS