PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Rusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"60-lecie BiennaleWystawa Malbork między sacrum a politykąPodcast Posłuchaj Muzeum

Wydarzenia / XXIV Biennale Ekslibrisu Współczesnego

Pięćdziesiąt lat temu, w maju 1963 roku otwarto w zamku malborskim pierwszą w Polsce międzynarodową wystawę ekslibrisu współczesnego. Zainicjował ją ogólnopolski konkurs na znak książkowy biblioteki zamkowej, ogłoszony przez ówczesnego dyrektora malborskiego Muzeum Henryka Raczyniewskiego i Społeczny Komitet Odbudowy Zamku w Malborku.

Ten konkurs dzięki pomysłowi wybitnego artysty grafika Wojciecha Jakubowskiego przerodził się w prezentację dorobku najwybitniejszych polskich i zagranicznych twórców uprawiających ten gatunek sztuki. Pierwsza wystawa otwarta w 1963 roku stała się początkiem malborskiego Biennale i tworzonej tu kolekcji ekslibrisów.
 
W liczącej pół wieku historii tej imprezy artystycznej zorganizowano - łącznie z tegoroczną edycją - dwadzieścia cztery wystawy pokonkursowe. Wysoki poziom artystyczny i kunszt warsztatowy prezentowanych tu dzieł współczesnych wirtuozów rylca i akwafortowej igły, przyniósł malborskim wystawom sławę renomowanego forum prezentacji najlepszych światowych osiągnięć w tej kameralnej dziedzinie sztuki.
 
Biennale ma charakter konkursu kierowanego głównie do artystów grafików o uznanym już dorobku artystycznym. Zespół jurorów powołany przez dyrektora malborskiego Muzeum ocenia i kwalifikuje ryciny na wystawę oraz przyznaje nagrody regulaminowe. Autorzy najlepszych prac graficznych otrzymują nagrody pieniężne i równorzędne wyróżnienia w postaci Medali Honorowych.
 
Tegoroczną ekspozycję tworzy zestaw 435 ekslibrisów wykonanych przez 190 artystów grafików z 33 krajów. Wśród reprezentantów państw Europy, Azji oraz Ameryki Łacińskiej i Południowej dominują tradycyjnie twórcy z Polski, Ukrainy, Białorusi oraz Czech, Rosji i Bułgarii. Ten obszar od wielu lat jest miejscem pasjonujących poszukiwań twórczych i domeną ciekawych działań artystycznych w obrębie miniatury graficznej.
Obok nestorów i mistrzów czarno-białej sztuki, którzy brali udział w pierwszej wystawie w 1963 roku, jak Wojciech Jakubowski i Andrzej Bortowski, są prezentowane dzieła czołowych polskich i zagranicznych artystów grafików, należących do dwóch kolejnych pokoleń twórców ekslibrisów.
 
Jury tegorocznego konkursu, które drugi raz z rzędu obradowało pod przewodnictwem profesor Aliny Jackiewicz – Kaczmarek z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, wyróżniło medalami honorowymi dziewięciu grafików. Trzech spośród nich otrzymało nagrody pieniężne. Wśród artystów wyróżnionych medalami honorowymi tradycyjnie są reprezentanci Czech, Ukrainy, Rosji, Włoch i Polski. Artyści z tych krajów już dawno dowiedli swej wirtuozerii technicznej i niezwykłej wyobraźni artystycznej, które czynią z ich prac arcydzieła sztuki graficznej. W gronie mistrzów jest niekwestionowana Pierwsza Dama polskiego ekslibrisu poznańska graficzka Hanna Głowacka. Swoje wyjątkowe miniatury graficzne prezentuje w Malborku już od blisko trzydziestu lat. Za twórczość w tej dziedzinie sztuki otrzymała szereg nagród w międzynarodowych konkursach, organizowanych w Polsce i za granicą.
 
Bieżąca edycja Biennale zbiegła się z jubileuszem 50-lecia tej imprezy artystycznej (1963-2013). Z tej okazji wystawie głównej będzie towarzyszyć ekspozycja plakatów i medali Biennale wydanych w latach 1963-2013.
 
Wydarzeniem bez precedensu w 50-letniej historii Biennale będzie pokaz dzieł mistrzów współczesnej rzeźby polskiej, zorganizowany w niepowtarzalnych plenerach Zamku Malborskiego.
 
Oficjalne otwarcie wszystkich ekspozycji odbędzie w sobotę 1 czerwca br. Wystawy czynne w terminie 2 czerwca –29 września br. Zapraszamy
Kurator wystawy XXIV Biennale-Bogumiła Omieczyńska
 

      

 

 

      

 

NS