PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Wystawa Malbork między sacrum a politykąPodcast Posłuchaj MuzeumMuzeum Zamkowe w Malborku, Ośrodek Konferencyjny Karwan, 28-29 września 2022   Konferencja „Średniowieczne i nowożytne zamki – granice i formy ochrony w XXI wieku”   Organizatorzy: Muzeum Zamkowe w Malborku Polski Komitet Skarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w Malborku

Wydarzenia / Zamki państwa krzyżackiego w Prusach - wystawa

 

W tegorocznym programie wystawienniczym Muzeum Zamkowego w Malborku znalazła się wystawa fotograficzno-malarska Zamki państwa krzyżackiego w Prusach, na której zobaczymy fotografie ponad sześćdziesięciu najważniejszych i najlepiej zachowanych warowni rycerzy zakonu krzyżackiego, biskupich i kapitulnych, z terenu całego ówczesnego państwa zakonnego nad Bałtykiem, w tym także z obecnego obwodu kaliningradzkiego, w ich dzisiejszym wyglądzie wraz z wykonanymi w konwencji średniowiecznego malarstwa obrazami, ukazującymi rekonstrukcyjne wizje średniowiecznych zamków.


Autorem nastrojowych zdjęć i pomysłodawcą projektu jest olszyński artysta Mirosław Garniec. Malarskie rekonstrukcje zamków wykonały Bożena Januszewska i Katarzyna Wolska.

W poprzednich latach wystawa gościła w wielu instytucjach kultury województwa pomorskiego, mazursko-warmińskiego oraz kujawsko-pomorskiego, ciesząc się dużym uznaniem publiczności.

Towarzyszy jej książka Małgorzaty Jackiewicz-Garniec, Mirosława Garniec Zamki państwa krzyżackiego w dawnych Prusach. Powiśle, Górne Prusy, Warmia Mazury, Olsztyn 2009.

Projekt zrealizowany został przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Wystawę będzie można oglądać w okresie: od 25 kwietnia do 15 listopada 2013 w Łaźni Infirmerii na Zamku Średnim.

Zapraszamy do poznania tej ciekawej, o dużych walorach artystyczno-edukacyjnych, wystawy, którą w Ostródzie oglądał wielki mistrz, opat zakonu krzyżackiego dr Bruno Platter.

 


Patronat honorowy nad wystawą objęli:

 • Mieczysław Struk  - Marszałek Województwa Pomorskiego
   
 • Jacek Protas - Marszałek Województwa Warmińskiego- Mazurskiego
   
 • Piotr  Całbecki - Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

 

NS