PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Rusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"Muzeum Zamkowe w Malborku, Ośrodek Konferencyjny Karwan, 28-29 września 2022      Konferencja  „Średniowieczne i nowożytne zamki – granice i formy ochrony w XXI wieku”      Organizatorzy:  Muzeum Zamkowe w Malborku Polski Komitet Wystawa Malbork między sacrum a politykąStraty wojenne

Wydarzenia / Zmarł Stanisław Lewko

Zmarł Stanisław Lewko

Z ogromnym żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w nocy z 1 na 2 lutego 2021 r. zmarł członek zespołu Muzeum Zamkowego w Malborku, nasz kolega STANISŁAW LEWKO.

 

Stanisław Lewko pracował w naszym Muzeum jako elektryk w latach 1967 – 2008, co oznacza że spędził z nami 41 lat. Od początku swej pracy, uczestniczył w tworzeniu od podstaw i utrzymaniu infrastruktury elektrycznej na terenie zamku w Malborku oraz w Kwidzynie. Został pierwszym  operatorem widowiska „Światło i Dźwięk", które co roku zachwyca tysiące zwiedzających i do końca swej pracy pełnił tę rolę. Dzięki jego staraniom, pomimo wielu przeciwnościom organizacyjnym i technicznym, widowisko przetrwało 40 lat aż do dnia dzisiejszego.  Był bardzo lubiany przez wszystkich pracowników i przewodników Muzeum, którzy zawsze zwracali się do niego „Stasiu, Stasieńku”. Na emeryturze, dopóki zdrowie mu na to pozwalało, zawsze nas odwiedzał, służąc pomocą i radą.

 

Był jednym z ludzi, którzy stworzyli historię naszego Muzeum. Na zawsze zapamiętamy go jako wspaniałego, przesympatycznego kolegę i współpracownika.

 

Dyrektor i Zespół Muzeum Zamkowego w Malborku

 

NS