PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Nowa identyfikacja wizualna  Muzeum Zamkowego w MalborkuMuzeum Zamkowe w Malborku, Ośrodek Konferencyjny Karwan, 28-29 września 2022      Konferencja  „Średniowieczne i nowożytne zamki – granice i formy ochrony w XXI wieku”      Organizatorzy:  Muzeum Zamkowe w Malborku Polski Komitet Edukacja muzealna onlineSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w Malborku

Wydarzenia / Żuławy w 1945 roku Źródła z niedalekiej przeszłości

Żuławy w 1945 roku Źródła z niedalekiej przeszłościŻuławy w 1945 roku Źródła z niedalekiej przeszłościŻuławy w 1945 roku Źródła z niedalekiej przeszłościŻuławy w 1945 roku Źródła z niedalekiej przeszłościŻuławy w 1945 roku Źródła z niedalekiej przeszłości

W dniu 10 listopada 1945 roku w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim odbyła się kolejna edycja konferencji naukowej „Żuławy w 1945 roku”.

Organizatorami przedsięwzięcia byli Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Stutthof w Sztutowie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim.

Konferencję otworzyli Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie oraz dr hab. Janusz Hochleitner dyrektor ds. naukowo-konserwatorskich Muzeum Zamkowego w Malborku. Specjalny list do zebranych wystosował Minister Jarosław Sellin, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak zauważył Minister konferencje z cyklu „Żuławy w 1945 roku” są bardzo ważne, bo pokazują, że regionalizm i żuławskość stają się bardzo ciekawym faktorem dla lokalnych społeczności i są elementami podnoszącymi świadomość historyczną i lokalną mieszkańców regionu.

W tegorocznej edycji spotkania prelegencji wygłosili następujące referaty:

Stalag XX Marienburg (1939-1945) – Jan Daniluk (Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)

Nowoodkryta relacja świadka obrony zamku malborskiego z 1945 roku – Ryszard Rząd (Muzeum Zamkowe w Malborku)

Ziemia sztumska od stycznia do marca 1945 w relacjach mieszkańców – Andrzej Lubiński (Towarzystwo Miłośników Ziemi Sztumskiej)

Niemcy w powiecie malborskim w 1945 roku – Bartłomiej Garba (Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)

Przywracanie życia społecznego w powojennym Malborku – oświata, służba zdrowia, kultura, religia – Jolanta Justa ( Muzeum Zamkowe w Malborku)

Jan Hap, PS. Sztywny, malborski wyklęty ze szwadronu „Żelaznego” – Karol Polejowski (Muzeum Zamkowe w Malborku)

Działania niemieckich wojsk na Żuławach w świetle dokumentów – Wiesław Łach (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)

Stocznia Schichaua w Elblągu w 1945 roku. Zakończenie produkcji i ewakuacje – Marcin Westphal ( Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)

Fotokorespondenci wojenni Armii Czerwonej w zdobywanym Elblągu w lutym 1945 roku – Tomasz Gliniecki (Elbląg)

Pionierzy UB. Pierwsi Funkcjonariusze aparatu bezpieczeństwa na Żuławach w 1945 roku – Daniel Czerwiński (Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Gdańsku)

Nowy Dwór Gdański w pierwszych sprawozdaniach i raportach osiedleńczych polskich władz, maj- grudzień 1945 – Marcin Owsiński (Muzeum Stutthof w Sztutowie).

Trzecia edycja konferencji z cyklu „Żuławy w 1945 roku” pokazała nowe obszary badawcze podjęte przez pracowników naukowych wymienionych instytucji oraz cieszyła się dużym zainteresowaniem publiczności.

NS