PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Muzeum Zamkowe w Malborku, Ośrodek Konferencyjny Karwan, 28-29 września 2022      Konferencja  „Średniowieczne i nowożytne zamki – granice i formy ochrony w XXI wieku”      Organizatorzy:  Muzeum Zamkowe w Malborku Polski Komitet Skarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w MalborkuWystawa Malbork między sacrum a politykąNowa identyfikacja wizualna  Muzeum Zamkowego w Malborku

Wystawy i wnętrza / Cela Witold

 

Witold Cell

Witold Cell

Ciemne wnętrze pełniło w średniowieczu funkcję więzienną dla specjalnych jeńców – tradycyjnie zwane jest celą Witold, choć wielki książę litewski, nigdy w niej nie gościł. W 1361 r. przetrzymywany był tu książę litewski Kiejstut. Legenda mówi o jego ucieczce z celi, w której miał mu pomóc służący krzyżacki pochodzenia litewskiego.

 

Zapewne tu więzieni byli również dowódcy wojsk polskich, którzy dostali się do niewoli po bitwie pod Chojnicami w 1454 r. Więźniów pilnowali wartownicy przebywający w małych pomieszczeniach przed celą. Aby uniemożliwić ucieczkę, ceglane ściany wnętrza dodatkowo wyłożono grubymi płytami żelaza. Przez niewielkie, zakratowane okienko w grubym murze północnym wpadał do wnętrza jedynie wąski strumień światła. W grubości zachodniej ściany, na lewo od wejścia, umieszczono dwukomorowy piec, który miał za zadanie ogrzewać Salę Kapitulną mieszczącą się piętro wyżej.
 

NS