PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Wystawa Malbork między sacrum a polityką60-lecie BiennaleNowa identyfikacja wizualna  Muzeum Zamkowego w MalborkuSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w Malborku

Wystawy i wnętrza / Taras zachodni – Młyn

 

Taras zachodni pełnił również funkcje rekreacyjne i komunikacyjne. Ceramiczny chodnik wznosi się lekko pod górę – po prawej stronie wznosi się masywna elewacja skrzydła zachodniego, członowana wysokimi blendami, po lewej zaś mur obronny z licznymi wnękami i gankiem dla straży krytym dwuspadowym daszkiem. Mniej więcej w środku długości tarasu znajduje się wejście do młyna.

 

Przy końcu tarasu warto zwrócić uwagę na wspaniałe okazy bluszczu, które od wielu już lat żyją we wspaniałej symbiozie z ceglanym murem pokrzyżackiej warowni. Oplatają one również zabytkowe elementy kamieniarki, m.in. owalną supraportę z XVIII-wiecznego przejazdu przez południowe skrzydło Zamku Wysokiego, obecnie nie istniejącego.

 

Wnętrze młyna
Wnętrze młyna

 

Młyn był w średniowieczu ważnym elementem samowystarczalności zamku. Gwarantował nieprzerwaną produkcję mąki nawet przez długi okres oblężenia. Dawny młyn krzyżacki znajdował się prawdopodobnie po zachodniej stronie Zamku Wysokiego, między murem oporowym tarasu, a równoległym doń murem wzniesionym wzdłuż Kanału Młynówki. W tym domniemanym miejscu zrekonstruowano w 1902 r. budynek, który wyposażono w urządzenia młyńskie (kierat, mlewnik, zmechanizowaną stępę do obłuskiwania i kruszenia ziarna na kaszę oraz wialnię do czyszczenia zboża), przeniesione z pobliskiej wsi Kościeleczki na Żuławach i umieszczone w zamkowym młynie w 1912 r. Urządzenia te uzupełniono żarnami sprowadzonymi z Pucka w 1915 r.

 

Obecna ekspozycja stara się przybliżyć wygląd i nastrój dziewiętnastowiecznej kaszarni żuławskiej.Mlewik
Mlewnik

 

Uwaga pasjonaci:

Utworzyliśmy specjalny  Oficjalny serwis informacyjny o Młynie na Zamku Wysokim (kliknij tutaj) - można tu znaleźć ciekawoski nt. jego funkcjonowania, budowy i konserwacji, a także odpowiedzi na niekonwencjonale pytania: "Kto wynalazł pułapkę na myszy?", "Jak to działa?" oraz bogatą galerię. Zapraszamy do surfowania!

 

 

NS