PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Muzeum Zamkowe w Malborku, Ośrodek Konferencyjny Karwan, 28-29 września 2022      Konferencja  „Średniowieczne i nowożytne zamki – granice i formy ochrony w XXI wieku”      Organizatorzy:  Muzeum Zamkowe w Malborku Polski Komitet Rusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"Wystawa „Ruiny i odbudowa w obiektywie Macieja Kilarskiego” 20 kwietnia ‒31 grudnia 2022 r. Sala wystaw czasowych, tzw. Łaźnia na Zamku ŚrednimStraty wojenne

Zbiory / Kolekcja Metali Zabytkowych

 

Monstrancja
 

Monstrancja
 

 
 
 
Na kolekcję zabytkowych metali składają się przede wszystkim wyroby rzemiosła artysty­cznego – najbardziej wartościowe artysty­cznie paradne przedmioty świeckie i kościelne, ale także produkty kowalskie o znamionach czysto użytkowych. Tą gałąź kolekcji dopełniają liczne narzędzia kowalskie.
 
 
Wśród zabytków kościelnych najcenniejsze w kolekcji są: XIII-wieczna, miedziana pyxis, pokryta częściowo zachowaną emalią oraz srebrna, pozłacana monstrancja promienista wykonana w Królewcu w 1695 r.
 
 
 
Znacznie większy jest zespół przedmiotów o świeckim charakterze i przeznaczeniu. Szczególnie efektowne są paradne naczynia na alkohole: kufle, czarki, kubki i pucharki. Do tej grupy należy też służący prywatnej dewocji modlitewnik Liliowe kwiatki, ze srebrną bogato dekorowaną w motywy roślinno - owocowe oprawą.
 
 
W skład kolekcji wchodzą również liczne zabytki takie, jak wykonane z cyny misy, patery i kubki; odlewane (dzwon, kociołki, rzeźby odlane w brązie, żeliwne płyty piecowe), mechanizmy zamków skrzyń i drzwiowe oraz kute ozdobne kraty, powstałe głównie w okresie niemieckiej restauracji zamku.

 

Kufel

Kufel

NS