200 lat konserwacji
Daty i godziny otwarciaCennikPrzed wizytąKto jest kimKomisja Zakupu MuzealiówOśrodek Konferencyjny KARWANPraca/staże/praktykiZamówienia PubliczneFundusze zewnętrzneNasi PartnerzyPress RoomPomoc
Najczęściej Zadawane Pytania
A A A Drukuj

Najczęściej Zadawane Pytania
(znane też jako FAQ – Frequently Asked Questions)

 
Jeśli Twoje pytanie nie znajduje się na poniższej liście, skontaktuj się z nami:
► info[a]zamek.malbork.pl – pytania dotyczące Muzeum
► webmaster[a]zamek.malbork.pl – pytania dotyczące strony
 
 
 
 
 
 

 


 

ZWIEDZANIE     [do góry]
 
W jakich godzinach jest czynne Muzeum? Czy godziny otwarcia Muzeum zawsze są takie same?
Informacje na temat godzin otwarcia znajdują się w zakładce z datami i godzinami otwarcia.
 
Kiedy Muzeum jest zamknięte?
Jak w większości muzeów – sale wystawowe są zamknięte w poniedziałki. Można jednak zwiedzać otwarte wtedy tereny zamkowe oraz niektóre wnętrza. Kliknij tu, aby dowiedzieć się więcej o Muzeum w poniedziałki.
Muzeum jest nieczynne również w czasie niektórych świąt państwowych i kościelnych.  Jeśli planujesz wizytę w Malborku w tym czasie przejrzyj szczegółowy ich wykaz na naszej stronie i sprawdź, czy Muzeum jest otwarte.
W przypadku wyjątkowych wydarzeń mogących skutkować ograniczonym dostępem do Zamku informacje na temat dostępności z pewnym wyprzedzeniem pojawią się w zakładce z informacjami.
 
Ile kosztuje bilet?
Cennik biletów wstępu na zamek znajduje się w zakładce z cenami biletów.
 
Czy są jakieś zniżki?
Poza pełnopłatnymi biletami indywidualnymi dostępne są bilety ulgowe (kliknij, aby  zobaczyć, czy przysługuje Ci zniżka). Sprzedajemy także bilety rodzinne i grupowe.
Na godzinę przed zamknięciem Muzeum sprzedajemy bilety po obniżonej cenie.
 
Nie chcę wchodzić do sal, chcę tylko obejrzeć dziedzińce. Czy mogę kupić bilet na same tereny zamkowe?
Bilety na same tereny zamkowe obowiązują w poniedziałki oraz po godzinach zamknięcia sal wystawowych. Poza wymienionym czasem konieczne jest wykupienie biletu obejmującego cały obiekt.
 
Chcę przyjechać do Malborka z rodziną, czy mogę liczyć na zniżkę rodzinną?
Tak, oferujemy zniżki dla rodzin od 3 do 6 osób. Szczegóły w cenniku.
 
Kupiłem bilet wstępu na zamek, czy muszę dodatkowo płacić za przewodnika?
Nie, w przypadku biletów indywidualnych i rodzinnych opłata za przewodnika lub audioprzewodnik wliczona jest w cenę.
 
Jestem obcokrajowcem, czy dostępny jest przewodnik mówiący w moim języku?
Muzeum zapewnia przewodników w językach: polskim, niemieckim, angielskim, rosyjskim i francuskim. Dostępne są również audioprzewodniki w językach: polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim.
 
Nie chcę zwiedzać z przewodnikiem, czy można zwiedzać zamek bez niego?
Zalecamy korzystanie z usług przewodnika – zwłaszcza w szczytowym sezonie, gdy odwiedzają nas ogromne rzesze turystów, przewodnik znacznie usprawnia poruszanie się po zamku. Jeśli nie mają Państwo ochoty poruszać się w grupie polecamy wypożyczenie audioprzewodnika.
 
Czy w Muzeum dostępne są audioprzewodniki?
Tak, w Muzeum dostępne są audioprzewodniki w językach: polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim. Opłata za nie wliczona jest w cenę biletów indywidualnych i rodzinnych.
 
Czy w Muzeum wolno robić zdjęcia?
Robienie zdjęć na własny użytek w salach muzealnych jest dozwolone pod warunkiem odebrania znaczka FOTO w kasie lub sklepie muzealnym. Wolno używać sprzętu amatorskiego, bez statywu. ZABRONIONE JEST UŻYWANIE LAMPY BŁYSKOWEJ.
 
Dlaczego nie wolno używać lampy błyskowej we wnętrzach?
OSTRE ŚWIATŁO LAMPY BŁYSKOWIEJ NISZCZY ZABYTKI!
Większość zabytków przechowywana jest w półmroku, kontakt z ostrym światłem niszczy ich powierzchnię, dlatego niezwykle ważne jest, żeby nie narażać ich na światło lampy błyskowej.
 
Zabrania się dotykania zabytków. Dlaczego? Przecież nie zniszczę...
NAWET DELIKATNY DOTYK NISZCZY ZABYTKI!
Kontakt z potem, tłuszczem i brudem z rąk przyczynia się do korozji powierzchni obiektu – początkowo szkód nie widać, jednak z czasem pojawiają się zmiany. Dlatego właśnie muzealnicy przed dotknięciem zabytku zakładają białe rękawiczki.  Nie dotykaj zabytków – szanuj historię!
 
Czy Muzeum jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych?
Częściowo Muzeum posiada udogodnienia dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Niestety ze względu na zabytkowy charakter obiektu, nie jesteśmy w stanie przystosować go w całości do potrzeb osób poruszających się na wózku.
 
 
WYDARZENIA NA ZAMKU     [do góry]
 
Gdzie dostępne są informacje na temat wystaw czasowych na zamku?
Informacje na temat planowanych, bieżących i minionych wystaw można znaleźć w dziale WYDARZENIA.
 
Chciałbym dowiedzieć się czegoś na temat Oblężenia Malborka, gdzie szukać informacji?
Oblężeniu poświęcona jest osobna ministrona oblezenie.zamek.malbork.pl, która rusza na kilka tygodni przed imprezą. W sprawie szczegółów można też kontaktować się z Działem Promocji pod numerem telefonu +48 55 647 09 96 lub na adres email: promocja[a]zamek.malbork.pl
 
Interesuje mnie Biennale Ekslibrisu, gdzie szukać informacji?
Informacje na temat Biennale Ekslibrisu znajdują się na ministronie biennale.zamek.malbork.pl. Zapraszamy także do odwiedzenia zakładki dotyczącej Biennale oraz podstrony na temat Kolekcji Ekslibrisu.
 
 
OFERTA EDUKACYJNA      [do góry]         
 
Czy każdy może skorzystać z muzealnej biblioteki?
Biblioteka muzealna otwarta jest dla wszystkich zainteresowanych. Z książek można korzystać wyłącznie na miejscu. Prowadzony jest komputerowy katalog biblioteczny, który mozna przejrzeć na naszej stronie.
  
Chciałbym zamówić zajęcia muzealne dla grupy dzieci, jak to zrobić?
W sprawie zajęć muzealnych prosimy o kontakt z Działem Edukacji pod numerami telefonów: +48 55 647 09 82, +48 55 647 09 83, +48 55 647 09 84
W sprawie lekcji bibliotecznych prosimy o kontakt pod numerem telefonu: +48 55 647 08 99  lub adresem email: biblioteka[a]zamek.malbork.pl
 
Czy Muzeum oferuje zajęcia dla dzieci niepełnosprawnych?
Tak, Dział Edukacji prowadzi również zajęcia dla dzieci niepełnosprawnych. Informacje na ten temat można znaleźć na podstronie Działu Edukacji lub pod numerami telefonów: +48 55 647 09 82, +48 55 647 09 83, +48 55 647 09 84
 
 
SPRAWY MUZEALNICZE I KOMERCYJNE     [do góry]
 
Mam ciekawy zabytek, chciałbym go sprzedać lub oddać w depozyt, z kim powinienem się skontaktować?
W sprawie ofert prosimy o kontakt z sekretarzem Komisji Zakupu Muzealiów, Bartłomiejem Butrynem pod numerem telefonu: +48 55 647 08 50 lub pod adresem email kzm[a]zamek.malbork.pl
Więcej informacji na temat Komisji Zakupu Muzealiów...
 
Chcę sprzedać Muzeum zabytek, jak złożyć ofertę?
W pierwszej kolejności prosimy o kontakt z sekretarzem Komisji Zakupu Muzealiów, Bartłomiejem Butrynem pod numerem telefonu: +48 55 647 08 50 lub pod adresem email kzm[a]zamek.malbork.pl
Więcej informacji na temat Komisji Zakupu Muzealiów...
 
Potrzebuję informacji na temat pewnego obiektu, z kim powinienem się skontaktować?
W kwestii spraw historyczno-artystycznych można kontaktować się z pracownikami merytorycznymi Muzeum. Adresy email oraz numery telefonów znajdują się w zakładce z kontaktami.
 
Chcę zorganizować konferencję, z kim powinienem się kontaktować?
Organizacją konferencji zajmuje się na zamku Ośrodek Konferencyjny KARWAN. Aby dowiedzieć się więcej, zajrzyj do zakładki Karwanu na naszej stronie.
 

STRONA INTERNETOWA     [do góry]

Nie mogę znaleźć tego czego szukam, co robić?
Schemat strony jest naprawdę prosty! Jeśli jednak są jakieś problemy, prosimy zapoznać się z mapą serwisu. Jeśli nadal są trudności, prosimy o kontakt na adres: webmaster[a]zamek.malbork.pl
 
Galeria online, co mozna w niej znaleźć?
Nasza galeria online pełni rolę internetowego katalogu dzieł sztuki. Przezentujemy tu najważniejsze zabytki z naszych kolekcji razem z podstawowymi opisami. Możliwe jest wyszukiwanie według kolekcji, miejsca przechowywania oraz według dowolnego słowa znajdującego się w opisie dzieła.
 
Dlaczego w Galerii online nie ma zdjęć z wystaw?
Galeria online z założenia pełni rolę internetowego katalogu zabytków. Zdjęcia z różnego rodzaju wydarzeń prezentujemy na naszej stronie na portalu Flickr, a także we wpisach na Facebook i w zamkowym blogu
 
Dlaczego Muzeum ma stronę na Facebook?
Facebook to portal społecznościowy, na którym swoją stronę ma nasze Muzeum. Umieszczamy tam najświeższe informacje na temat naszej działalności, szczegóły odbywających się u nas wydarzeń, różne minigalerie.
Jeśli masz tam konto dopisz się do naszych fanów a będziesz zawsze wiedział, co u nas słychać! Będziesz mógł też komentować nasze działania, przyłączać się do wydarzeń, informować nas czy je lubisz, czy nie.
 
Dlaczego Muzeum ma stronę na Flickr?
Flickr to strona na której można umieszczać zdjęcia, porządkować je w zestawy (tzw. sety), śledzić zdjęcia umieszczane przez innych i dodawać je do galerii ulubionych, a także komentować. Muzeum korzysta z Flickra, żeby wrzucać tam fotorelacje z różnych wydarzeń, a także galerie z perełkami z naszego archiwum fotograficznego. Zapraszamy!
 
Dlaczego Muzeum ma stronę na YouTube?
YouTube to portal umożliwiający publiczne zamieszczanie filmów. Muzeum Zamkowe zaprasza do obejrzenia swoich filmów, komentarze mile widziane.
 
Dlaczego Muzeum ma stronę na Blipie/Twitterze?
Blip i Twitter pozwalają na zamieszczanie na bieżąco krótkich informacji. Jeśli będziesz nas tam obserwował zawsze dostaniesz najświeższe informacje na temat działalności Muzeum.
 
Dlaczego Muzeum prowadzi bloga?
Blog zamkowy jest naszym bardziej osobistym spojrzeniem na Muzeum, sztukę i historię. Można tu znaleźć ciekawostki na temat historii, zabytków, wydarzeń i wystaw.
 
Coś nie działa/strona źle się ładuje/ha, znalazłem błąd!
Błędy się zdarzają, prosimy o wyrozumiałość! W razie wykrycia nieprawidłowości na stronie prosimy o kontakt: webmaster[a]zamek.malbork.pl